Miért kellett Odüsszeusznak 10 évig bolyongania a tengeren? Büntetés volt-e ez, vagy személyiségének fejlődését, megtisztulását volt hivatott elősegíteni?
Figyelt kérdés
2011. febr. 13. 14:14
11/14 anonim válasza:
Odüsszeusz és Mózes közt a legtávolabbról sem vonható párhuzam. Nem megtisztulás és nem is büntetésről van itt szó, egyszerűen Odüsszeusz megsértette Poszeidón istent, mivel nem ismerte el, hogy Trója bevételét Poszeidónnak köszönhetik. Az antik gondolkozás ősszimbóluma a mérték: az antikvitás embere számára mindennek meg van a maga testszerű mértéke, mellyel a kozmikus egészbe illeszkedik - mert ha mértéktelen, ha elfelejti ezt a mértéket, akkor képtelen lesz a világegyetem szép, pontos arányaihoz illeszkedni, és bolyongania kell. Ez a hübrisz, ami kiváltotta Poszeidón haragját. Odüsszeusz azonban leleményes is volt, ezért Athéné istennő kegyeltje. Miután visszatért az emberi mértékhez, végre hazajuthatott. Nagy hibát követünk el, hogyha a saját fogalmainkat akarjuk ráhúzni az antikvitás dolgaira, mert éppen e miatt nem tudunk találkozni egy, a miénktől gyökeresen eltérő, és érdekes gondolkozással. A görög hősök nem azért hősök, mert meghaladják az embert, hanem azért, mert tökéletesen megtestesítik azt: sírnak, szeretkeznek, nevetnek... A mi értékrendünk szerint van valami a világegyetem mögött, valami megfoghatatlan elv - Isten -, melynek ha valaki nem engedelmeskedik, vét ellene. A görögöknél (Homérosznál) semmi ilyesmi nincs: egyes istenek kedvelik Odüsszeuszt, másuk haragszanak rá. Az antik ember világa annyira emberi léptékű, hogy még az isteneik is olyan emberiek, amennyire csak lehetnek. Ebben a mediterrán égövben gyökerező civilizációban nem volt Artúr király és Merlin, nem volt Faust vagy Hamlet. Szó sincs "megtisztulásról" vagy "személyiség fejlődésről". Értsük meg, hogy az antik kultúra az itt és most jelen lévő érzékekhez szól, soha nem mereng a jövőn vagy a múlton: itt nincsenek embert meghaladó eszmék, csak az érzékek számára érthető mértékek, testek és formák.
12/14 anonim válasza:
a kérdésre válaszolva
a büntetés alapvetően a személyiség fejlődésének megtisztulását hivatott elősegíteni...ezért a büntetés(égi) egy nagyon fontos eszköz, amit az ember kreál meg magának, így Odüsszeusz is, és pont azért, mert korábban vétkezett, így saját kárából tud tanulni, mert csak ekkor képes fejlődni, ugyanis más ember kárából nem tanulunk, csak és kizárólag a sajátunkból. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
13/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a rövid, de remek esszét. A néhány sor rengeteg fontos, sőt különleges ismeretet nyújt. Élmény volt olvasni - jó néhányszor megtettem. Gratulálok a tartalomhoz is, a stílushoz is. Még egyszer köszönöm.
2011. febr. 18. 21:39
14/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, 02-14 09:33. Bár némileg ellentmond az előzőnek, lénygében mégis illeszkedik hozzá. Öröm volt olvasni a szép, logikus okfejtést.
2011. febr. 18. 21:41
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!