Mit tudtok az ókori házasodási szokásokról?
Olyanokra gondolok pl., hogy Augustus tiltotta be Rómában a közeli rokonok közötti házasságot. De ez pontosan mit jelentett? Mit tartalmazott? Előtte mi volt? Gyakori volt Rómában is a közeli rokonok (pl. testvérek) házasságkötése? És nem tűnt fel nekik, hogy ez annyira azért nem jó?
Azt tudom, hogy Egyiptomban a hatalom megőrzése érdekében házasodtak a fáraók családon belül (gyakran a sajt nővérüket vették el), és talán az is közre játszzott, hogy istenkirályként valószínűleg nem akartak a "pórnéppel" keveredni. Viszont tudtommal a köznép (ideértve a nemességet is) körében nem volt általános a közeli rokonok házassága. Vagy tévedek?
És máshol mi volt? Hellászban, Babilonban, a Perzsa Birodalomban, a Parthus Birodalomban, Főníciában, Karthágóban, a "barbár" népeknél?
Tudtok erről valamit?
(Az is jó, ha linket adtok. Azt is megköszönöm.)
Gondolom, már nem aktuális a válasz, de:
a törzsi társadalmakban az egyik fő erő az incesztus tilalma, valamint az exogámia volt, tehát közeli rokonok nem házasodtak, inkább törzsön kívül nézelődtek, hogy "frissítsék" a vért. Szerintem ha ők tudták ezt, akkor későbbi népek is, vagy rájöttek maguktól.
Az arisztokrácia köreiben későbbi korokban, pl. itt Magyarországon is, unokatestvérek simán házasodhattak, testvérek azért nem szoktak.
Miért ne lenne aktuális?
Azt nem tudom, mennyire tudták, de voltak, akiket ez esetben nem érdekelt.
Például Rómában Augustus előtt mindennapos volt a közeli rokonok házassága. (Hasonló okokból, mint később az arisztokratáknál.)
Az ókori Keleten (ha tudtak is a dolog káros hatásairól) kifejezetten gyakori volt még a testvérek házassága is. (Lásd: fáraók)
De a törzsi társadalmak szabályait köszönöm. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!