Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar hódításkor Pest...

A magyar hódításkor Pest német, szláv, bolgár vagy avar, esetleg római város volt?

Figyelt kérdés
ma 17:16
 1/4 A nagy Levin ***** válasza:
A honfoglalásra gondolsz? Abban az időben szláv és bolgár népek éltek arrafelé és nem volt konkrét város, hanem több kisebb település.
ma 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A Wikipedia szerint:

"A magyarok a 880-as években jelentek meg először a térségben, ahol szláv és bolgár népek éltek.

...

A várost Pest néven először 1148-ban említi oklevél. A 11-13. században vált fontos gazdasági központtá. Pestnek ebben az időben szláv és bolgár lakossága volt, később a németek kerültek túlsúlyba."

[link]


illetve:

"A térségben a népvándorlás során több nép, köztük a szlávok is megtelepedtek. A honfoglaló magyarok a 880-as években jelentek meg itt. "

[link]


Budapest archív oldalán:

"Magyar törzsek harcosai először a 880-as években érkeztek e tájra, hol a morva fejedelem szövetségeseiként harcoltak a frankok ellen, hol a frankokat segítették győzelemre Szvatopluk morva fejedelem ellenében.


Honfoglalás

A honfoglaló magyarok a Kárpát-medencét a IX. század végén vették birtokukba. A fejedelmi törzs Árpád vezetésével az ország e természetes földrajzi központján Aquincumot választotta szálláshelyül. A honfoglaló vezért, Árpád fejedelmet, 907-ben a római kori város romjai közelében temették el. A honfoglaló magyarok szláv-bolgár népeket találtak a folyam két partján."

[link]


A rómaiak illetve az avarok már kihaltak - utóbbiakról:

"A birodalom a 9. század elejéig állt fenn, amikor Nagy Károly Frank Birodalma és Krum bolgár kán dunai bolgár birodalma felszámolta. Nagy Károly az avarok leverése után határőrvidéket állított fel Pannoniában."

[link]

ma 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

A város, ami már a római korban is létezett Aquincum volt.

Ennek népessége a római birodalom több részéből származott, így kevert volt. A rómaiak az első század második felében foglalták el a Dunántúlt és először egy katonai tábor volt csupán, amely fokozatosan bővült és épült ki civil várossá is, eleinte csupán a tábor ellátását nyújtó szolgáltatások telepedtek ide.

Várossá Buda csak a tatárjárás után vált, amikor kővárat építettek a mai várhegyre.

Buda nevéről több elmélet is létezik, az egyik ugye a hun Attila testvére Bleda utáni elnevezés, de sokkal inkább a római település neve lett szlávra fordítva, aqua ugyanis vizet jelent, ami a szláv voda szóval egyezik és ez módosult Budává.

Pestről nem sokat tudunk, de feltehetőleg ahogy a római város egyre nagyobb lett, úgy épült ki köré a falvak gyűrűje. A középkorban már biztosan volt település Pest néven, ugyanis IV. Béla privilégiumot adományozott a községnek.

Pest népessége még a XIX. század közepén is igen csekély volt, én huszonnyolcezer főre emlékszem, igaz akkor még csak a szűk belvárosi részt nevezték így, a város mai területén különböző falvak álltak.

A honfoglalás korában ez a terület még teljesen széttagolt volt, bár bizonyára voltak itt különféle helyiségek, de ezek története csak legenda, amelyeket buzgó helyi lokálpatrióták kiszíneznek, de igazából nem tudni mi igaz belőlük, mi nem.

ma 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A magyarok/avarok előtte is, akkor is itt éltek. Bizonyos törzsek visszatértek.
ma 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!