A feladatsorunk címében szereplő szállóige („Pecunia non olet. ”, vagyis „A pénznek nincs szaga. ”) (? )
Suetonius szerint az egyik római császártól származik. A kijelentés eredete állítólag az volt, hogy az illető a tiltakozás ellenére is megadóztatta a nyilvános vécéket...
Az alábbiak közül – a beszámolók szerint – melyik mondás fűződik még e császár nevéhez?
„Oszd meg és uralkodj!”
„Róma örök.”
„Jobb a tisztes halál, mint a becstelen élet.”
„Ó, jaj, azt hiszem, isten lesz belőlem!”
azért kérdezek még ennyit mert már nincs sok időm de remélem segítetek..:
1:– A pénz jelzője Ady Endre „Mi urunk: a Pénz” című versében.
– A pénz szó megjelenéseinek száma Szabó Lőrinc „Vasárnap” című versében (betűkkel).
– Gárdonyi Géza „Az egri csillagok” című regényében a strucctollas janicsáraga ennyi aranyat kínált az őket a várba beeresztőnek (szám betűkkel).
– Móricz Zsigmond „Légy jó mindhalálig” című regényében a főszereplő 30-at ebből a pénzből az antikváriumi segédnek a Csokonai-kötetért cserébe (pénz elnevezése).
– A Biblia Újszövetség részében ilyen foglalkozású személyek kérdezték meg Pétertől, hogy mestere nem fizet-e templomadót (Máté 17,24, egyes számban)
2.:
Természetesen a fizetőeszközök elterjedésével párhuzamosan megjelentek azok hamisítói is. Korabeli feljegyzések szerint a pénzhamisítás már I. Lajos korában is komoly problémát jelentett Magyarországon. Az uralkodók szigorú törvények formájában próbáltak véget vetni e tevékenységnek. Az 1723. évi törvényekben a „hűtlenség” (nota infidelitatis) kategóriába sorolták a pénzhamisítókat.
Milyen büntetést szabtak ki az akkoriban vétkezőkre?
3.:Nyomozásunkat az ókorban kezdjük. A cserekereskedelem működésével párhuzamosan, a fémpénz megjelenése előtt különféle (réz- és bronz-) öntvényeket használtak fizetőeszközként. Feljegyzések tanúskodnak arról, hogy a Krisztus korát megelőző (és az azt követő) évszázadokban a fűszer volt a legelterjedtebb „árupénz”. Állítólag a hun uralkodó, Attila is fűszerben kérte 452-ben Róma városának váltságdíját (e fűszer egy évezreddel később a nagy földrajzi felfedezések során is fontos szerepet játszott).
Melyik ez a fűszer?
só
édeskömény
bors
gyömbér
4.:A magyar történelem évszázadai során hivatalos fizetőeszközünk neve többször is megváltozott. Az alábbi események közül az egyik időpontjában nem a forint volt a hivatalos megnevezés.
Hogy hívták akkoriban fizetőeszközünket?
Ferenc József császárrá választása; visegrádi királytalálkozó; Nagy Imre miniszterelnökké választása; rendszerváltás Magyarországon; a trianoni békeszerződés aláírása
pengő
frank
gulden
korona
3.bors
Innen ered az "ennek borsos ara van" kifejezesunk.
„Ó, jaj, azt hiszem, isten lesz belőlem!”
Vespasianus császártól származik ez is.
Szia! egyszer mar irtam, a borsos valaszt.
Talatam egy cikket a penzhamisitasrol. 1723. evi torvenyek szovegben, ahol fel van sorolva, hogy mi tartozik hutlensegbe, illetve annak buntetesei.
Belinkelem, olvasd at, hogy neked hasznos, vagy sem.
Elso bkezdes masodik fele.(:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!