Candia ostroma hogy tudott 24 évig tartani?
Candia erődjeit a velenceiek évszázadok alatt megerősítették, így rendkívül jól védhető volt. Az óváros falai vastagok és szilárdak voltak, és az erődítményeket korszerűen építették meg, figyelembe véve a tüzérség és más modern haditechnika ellenállását.
A velenceiek flottája biztosította, hogy a várost tengeri utánpótlással el tudják látni, ami jelentősen megnehezítette az oszmánok helyzetét. Bár az oszmánok tengeri blokádot próbáltak fenntartani, a velencei hajók rendszeresen át tudtak törni rajta.
Az oszmánoknak nemcsak a velenceiekkel, hanem más európai hatalmakkal is szembe kellett nézniük, amelyek időnként katonai vagy pénzügyi támogatást nyújtottak Velencének. A keresztény hatalmak, különösen Franciaország és a Pápai Állam, szimpatizáltak a velencei védelemmel, és segítették Candia védelmét.
Minden katonai műveletnek van speciális, hadászati, fegyveres módszertana és végrehajtása, továbbá van úgynevezett logisztikai feladata. Utóbbi jelenti minden dolog utánpótlásának megszervezését, így nemcsak az élelmiszerellátást, de minden, az élethez szükséges holmi (pl. ruházat, időjárás elleni védekezés stb.) ellátását is. Ez gyakran hatalmasabb feladat, mint a hadászati cél végrehajtása.
A török hódítás mindaddig, míg errefelé be nem rendezkedtek (1541-ig) jellemzően egy nyári foglalkozás volt, mert azokkal az eszközökkel a nem létező téli utakon nem lehetett közlekedni, így utánpótlást biztosítani. Így például 1532-ben a török sereg célja Bécs bevétele volt. De útközben volt Kőszeg vára, amit nem lehetett csak úgy otthagyni, hiszen ezzel az utánpótlást kockáztatták volna. A várat két hónapig ostromolták, végül augusztus végén formálisan bevették, majd visszafordultak és haza mentek. Ugyanis ha később indulnak, nem érnek haza Isztanbulba, ami végzetes lehet a seregre (pl. élelem híjján éhen halnak).
# 3
IDÉZLEK: "Így például 1532-ben a török sereg célja Bécs bevétele volt. De útközben volt Kőszeg vára, amit nem lehetett csak úgy otthagyni, hiszen ezzel az utánpótlást kockáztatták volna. A várat két hónapig ostromolták, végül augusztus végén formálisan bevették, majd visszafordultak és haza mentek. Ugyanis ha később indulnak, nem érnek haza Isztanbulba, ami végzetes lehet a seregre (pl. élelem híjján éhen halnak)."
Bocs, de ez így nem valós.
Kőszeg jelentéktelen és gyenge vár volt, picike helyőrséggel. Az oszmán sereg simán megkerülhette volna, ha ott hagy egy 2-3000 fős egységet, amely fenntartja az ostromzárat.
Kőszegnél azért húzta az időz az oszmán sereg, mert Bécs alatt gyülekezett V. Károly német-római császár és spanyol király végül 80 000 fősre duzzadt hadserege, amely nagyobb erőt és harcértéket képviselt, mint Szulejmán szultán oszmán hada.
Szulejmán érzékelve a német-spanyol hadsereg erőfölényét, nem mert döntő csatát vállalni, hanem a visszavonulás mellett döntött, de a meginduló német-spanyol erők a véres leobersdorfi csatában elvágták az oszmán sereg Kászim pasa vezette, utóvédként funkcionáló, mintegy 16-20 000 fős különítményét, melyet teljesen szétvertek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!