Elképzelhető, hogy évszázadok múlva a jelenlegi magyar miniszterelnököt kb. egy szinten emlegetik majd Nagy Konstantinnal a keresztény kultúráért elvégzett tevékenysége miatt?
A Római Birodalomban annak idején Nagy Konstantin volt az a politikus, aki elkezdte támogatni, és terjeszteni a keresztény kultúrát. Ezzel a lépésével lényegében szembeszállt a római pogány vallásokkal, és erősen benne volt a keze abban, hogy a Birodalom a bukásakor már keresztény volt. És így, a romjain keletkezett friss európai államok is keresztények lettek.
A jelenlegi magyar minkszterelnök is globális munkát végez. Nem elég, hogy Magyarországon megerősítette a kereszténység tekintélyét, hanem az Europai Unio-ban is kiáll nyíltan a keresztény családmodell mellett, szemben az egyre népszerűbb LMBTQ felfogással.
A magyar miniszterelnök tehát valahol Nagy Konstantin munkáját végzi?
A népszámlálási adatokat nézve hazánkban a keresztény vallásúak száma erősen csökken ( [link] ezt nem nevezném megerősítésnek.
A másik kérdés, a keresztény családmodell. Ezt egy kicsit távolabbról kell kezdeni.
Hazánkban -más európai államokkal szemben- a kereszténység egyből államvallás lett, pedig másutt a kereszténység gyökerei a hatalommal való szembenállásról szóltak. Ezt az attitűdöt a magyar kereszténység sosem tapasztalta meg (illetve talán az egyetlen kísérlet erre a Dózsa féle felkelés, ott az alvezérek nagy része pap volt). A hazai keresztény gyökerekből teljesen hiányzik a hatalommal való szembenállás, ami mássá teszi azt az általános európai gyakorlattól, itthon senki sem várná el az egyháztól, hogy az elesetteket a hatalommal szemben megvédje, másutt ez koránt sincs így.
És a családmodell. A mai magyar politikában a társadalom legkisebb egységének a családot tekintik és nem az egyént, ezt próbálja az (állami befolyás alá került) egyház is propagálni. Ezzel csak az az óriási baj, hogy a családnak nincs szabad akarata, a családnak nincs lelkiismerete, és számos olyan egyéb princípiuma, ami a vallásban az egyénhez kötődik. Mindezekből egy teljesen torz világkép kezd kibontakozni, amit próbálnak ugyan a kereszténység mázával borítani, de hogy ez nem lesz a keresztény kultúra megmentése, az teljesen bizonyos.
Orbán rendszere a politika és a vallás szemétdombján fogja végezni.
Hááát, nem tudom.
Én nemrég olvastam el G. Fodor Gábor - Az Orbán-szabály című könyvét.
Azt hiszem, valamennyit megértettem a magyar kormány és a kereszténység kapcsolatából, bár nem egyszerű a téma, hiszen egy komplett politika épül a keresztény kultúrán.
Még mélységében nem sikerült megértenem a témát. De ez nem a szerző hibája, hanem az enyém, mert kevés társadalomtudományi ismerettel rendelkezem.
De ezt pótolnom kell. :)
#3 "Hazánkban -más európai államokkal szemben- a kereszténység egyből államvallás lett, pedig másutt a kereszténység gyökerei a hatalommal való szembenállásról szóltak."
Ez nem teljesen egyértelmű. Pál apostol szerint a hatalom Istentől van, a rabszolgáknak a rabszolgaság a hivatásuk, az anyáknak pedig az anyaság (Róm 13:1-6; Ef 6:5–8, 1Kor 14:35, 1Tim 2:15). Nem a legszimpatikusabb gondolatok, de a trón és oltár szövetségének hívei és ideológusai untig ezeket a sorokat idézték a történelem során.
# 5
Ez így durva csúsztatás.
Mert a kereszténység abban hozott radikálisan újat, hogy hirdette, Isten előtt minden ember egyenlő, az embernek pedig méltósága és szabadsága van.
Mellesleg ha már a trón és oltár szövetségét említetted....
Nyilvánvaló, hogy a középkori keresztény Európáról vallott nézeteid teljesen tévesek.
Kristó Gyula (1939-2004) neves történész, akadémikus egy előadásával cáfolnám, melyben kifejti, milyen is volt a középkori keresztény Európa.
Hát nagyon nem olyan, amilyennek Te látod.
LINK:
#7 Én annyit állítottam, hogy ezt a másik oldalról is meg lehet ideologizálni. Meg is tették sokan.
Amit hozzátennék, hogy a korai kereszténység az egyenlőséget - a jeruzsálemi ősegyházat leszámítva
- eszkatológikusan, nem ebben a világban képzelte el. A Jelenések könyvének írója a római zsarnokság, üldözés megszűnését a gyors parúziától várta. Ezért nem volt erőszakos lázadás a birodalom rendszerének megdöntésére.
A többire nem reagálnék, mert árnyékbokszolás.
Meg fogom hallgatni Kristó Gyula előadását (köszönöm a linket!), de az #5, #8,as kommentelővel értek inkább egyet.
Úgy látom, hogy a kereszténységben különböző társadalmi osztályok vannak, és egyenlőség max elméletben van.
Maga a korai egyház is elég erősen hierarchikusan felépített, sőt, az első Kelemen levél alapján burkoltan látszik, hogy már az 1. század végén a római egyháznak elsőbbsége volt a többivel szemben.
Amúgy pont ma tervezten újraolvasni az Újszövetséget, mivel az érettségin (majd) az is előjön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!