Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Elképzelhető, hogy évszázadok...

Elképzelhető, hogy évszázadok múlva a jelenlegi magyar miniszterelnököt kb. egy szinten emlegetik majd Nagy Konstantinnal a keresztény kultúráért elvégzett tevékenysége miatt?

Figyelt kérdés

A Római Birodalomban annak idején Nagy Konstantin volt az a politikus, aki elkezdte támogatni, és terjeszteni a keresztény kultúrát. Ezzel a lépésével lényegében szembeszállt a római pogány vallásokkal, és erősen benne volt a keze abban, hogy a Birodalom a bukásakor már keresztény volt. És így, a romjain keletkezett friss európai államok is keresztények lettek.


A jelenlegi magyar minkszterelnök is globális munkát végez. Nem elég, hogy Magyarországon megerősítette a kereszténység tekintélyét, hanem az Europai Unio-ban is kiáll nyíltan a keresztény családmodell mellett, szemben az egyre népszerűbb LMBTQ felfogással.


A magyar miniszterelnök tehát valahol Nagy Konstantin munkáját végzi?


2024. júl. 16. 17:52
A kérdező szavazást indított:
Igen. Elképzelhető, hogy a jelenlegi magyar miniszterelnök Nagy Konstantinnal egy szinten lesz emlegetve.
Nem.
25 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%
Nagy Konstantin a halálos ágyán keresztelkedett meg, Arius nézetét követve. Előkészítette a későbbi bizánci cezaropapizmust.
2024. júl. 16. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
73%
Évszázadok múlva a kereszténység és minden vallás csak egy apróbetűs megjegyzés lesz a történelem könyvekben. Az elmúlt 40 évben átlag 25-30%-kal csökkent a vallásos emberek száma. Ez egy megállíthatatlan zuhanás. Elavult koncepció a vallás, amit ráadásul a kereszténység esetében még a kapitalizmus is kiherélt. Az új generáció már nem vevő a tündérmesékre, jelenleg már csak a korábbi generációk tartják életben. Évtizedek kérdése, maximum 100-200 év talán, hogy teljesen eltűnjön és elfelejtődjön. A vallási fanatikusokra pedig megvetően fogunk tekinteni.
2024. júl. 16. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
90%

A népszámlálási adatokat nézve hazánkban a keresztény vallásúak száma erősen csökken ( [link] ezt nem nevezném megerősítésnek.

A másik kérdés, a keresztény családmodell. Ezt egy kicsit távolabbról kell kezdeni.

Hazánkban -más európai államokkal szemben- a kereszténység egyből államvallás lett, pedig másutt a kereszténység gyökerei a hatalommal való szembenállásról szóltak. Ezt az attitűdöt a magyar kereszténység sosem tapasztalta meg (illetve talán az egyetlen kísérlet erre a Dózsa féle felkelés, ott az alvezérek nagy része pap volt). A hazai keresztény gyökerekből teljesen hiányzik a hatalommal való szembenállás, ami mássá teszi azt az általános európai gyakorlattól, itthon senki sem várná el az egyháztól, hogy az elesetteket a hatalommal szemben megvédje, másutt ez koránt sincs így.

És a családmodell. A mai magyar politikában a társadalom legkisebb egységének a családot tekintik és nem az egyént, ezt próbálja az (állami befolyás alá került) egyház is propagálni. Ezzel csak az az óriási baj, hogy a családnak nincs szabad akarata, a családnak nincs lelkiismerete, és számos olyan egyéb princípiuma, ami a vallásban az egyénhez kötődik. Mindezekből egy teljesen torz világkép kezd kibontakozni, amit próbálnak ugyan a kereszténység mázával borítani, de hogy ez nem lesz a keresztény kultúra megmentése, az teljesen bizonyos.

Orbán rendszere a politika és a vallás szemétdombján fogja végezni.

2024. júl. 16. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Hááát, nem tudom.

Én nemrég olvastam el G. Fodor Gábor - Az Orbán-szabály című könyvét.

Azt hiszem, valamennyit megértettem a magyar kormány és a kereszténység kapcsolatából, bár nem egyszerű a téma, hiszen egy komplett politika épül a keresztény kultúrán.

Még mélységében nem sikerült megértenem a témát. De ez nem a szerző hibája, hanem az enyém, mert kevés társadalomtudományi ismerettel rendelkezem.

De ezt pótolnom kell. :)

2024. júl. 16. 19:02
 5/11 anonim ***** válasza:
36%

#3 "Hazánkban -más európai államokkal szemben- a kereszténység egyből államvallás lett, pedig másutt a kereszténység gyökerei a hatalommal való szembenállásról szóltak."


Ez nem teljesen egyértelmű. Pál apostol szerint a hatalom Istentől van, a rabszolgáknak a rabszolgaság a hivatásuk, az anyáknak pedig az anyaság (Róm 13:1-6; Ef 6:5–8, 1Kor 14:35, 1Tim 2:15). Nem a legszimpatikusabb gondolatok, de a trón és oltár szövetségének hívei és ideológusai untig ezeket a sorokat idézték a történelem során.

2024. júl. 16. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
#5 Ez igaz, de a Bibliában kis túlzással mindenre, és annak az ellenkezőjére is lehet találni gondolatokat. Viszont én nem az összefonódás igazolásáról beszéltem, hanem arról, hogy a kereszténység a kezdetekben legtöbbször a hatalommal szemben jött létre. Az pedig természetes, hogy a hatalom egy idő után -mint minden sikeres ideológiában- meglátta a lehetőséget.
2024. júl. 16. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 kürasszír ***** válasza:

# 5


Ez így durva csúsztatás.


Mert a kereszténység abban hozott radikálisan újat, hogy hirdette, Isten előtt minden ember egyenlő, az embernek pedig méltósága és szabadsága van.


Mellesleg ha már a trón és oltár szövetségét említetted....


Nyilvánvaló, hogy a középkori keresztény Európáról vallott nézeteid teljesen tévesek.


Kristó Gyula (1939-2004) neves történész, akadémikus egy előadásával cáfolnám, melyben kifejti, milyen is volt a középkori keresztény Európa.


Hát nagyon nem olyan, amilyennek Te látod.


LINK:

https://www.youtube.com/watch?v=2Hwzdnh_pIg

2024. júl. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
80%

#7 Én annyit állítottam, hogy ezt a másik oldalról is meg lehet ideologizálni. Meg is tették sokan.


Amit hozzátennék, hogy a korai kereszténység az egyenlőséget - a jeruzsálemi ősegyházat leszámítva

- eszkatológikusan, nem ebben a világban képzelte el. A Jelenések könyvének írója a római zsarnokság, üldözés megszűnését a gyors parúziától várta. Ezért nem volt erőszakos lázadás a birodalom rendszerének megdöntésére.


A többire nem reagálnék, mert árnyékbokszolás.

2024. júl. 16. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Meg fogom hallgatni Kristó Gyula előadását (köszönöm a linket!), de az #5, #8,as kommentelővel értek inkább egyet.

Úgy látom, hogy a kereszténységben különböző társadalmi osztályok vannak, és egyenlőség max elméletben van.

Maga a korai egyház is elég erősen hierarchikusan felépített, sőt, az első Kelemen levél alapján burkoltan látszik, hogy már az 1. század végén a római egyháznak elsőbbsége volt a többivel szemben.


Amúgy pont ma tervezten újraolvasni az Újszövetséget, mivel az érettségin (majd) az is előjön.

2024. júl. 16. 20:18
 10/11 anonim ***** válasza:
Miért ne? Az évszázadok során rengeteget torzul az információ. Nekünk ez az életünk jelenleg, de 400 év múlva ez a pár évtized lehet maximum néhány bekezdés lesz az iskolai történelemkönyvekben. Az emberek többsége azt fogja hinni, amit tanítanak nekik. A többsége arra se fog emlékezni a középiskola után. De az ellenkezője is megtörténhet és lehet, hogy olyan nagy kultusza lesz, mint még korábban senkinek és minden faluban lesz egy Orbán utca. Akármelyik történik meg, nem feltétlen lesz közük Orbán valódi munkásságához.
2024. júl. 16. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!