Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kölcsey Ferenc miért nem egy...

Kölcsey Ferenc miért nem egy vidám, harciasabb himnuszt írt?

Figyelt kérdés

Feltételezem, hogy a szöveget olyan történelmi események ihlették, mint a mohácsi vész, az ország három részre szakadása, a török és a habsburg fennhatóság.

De!

A szerző kiindulhatott volna a magyarság fényes időszakából is: például a honfoglalás, az államalapítás, Károly Róbert uralma, Nagy Lajos hódításai, Hunyadi János, Mátyás király.


Bocsánat, hogy ezt mondom, de úgy vélem, hogy Kölcsey bár bizonyosan jót akart, de azzal, hogy a szövege Magyarország nemzeti himnusza lett, inkább ártott a magyar népnek. Mert a pesszimista, negatív gondolkodásban bizonyos ez is benne van, hogy ilyen szomorú himnuszunk van.


2024. júl. 12. 09:49
 1/7 anonim ***** válasza:
Lehet,hogy ez tükrözi a magyar néplelket.
2024. júl. 12. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A Himnusz című verset nem azért írta Kölcsey, hogy azt majd az iskolai évzárókon és focimeccseken az emberek felállva énekeljék... Ezt a szerepet később kapta a költemény első versszaka. Magyarul: arról nem Kölcsey tehet, hogy Magyarországnak ez lett a nemzeti himnusza, erre jóval később esett Magyarország választása.


Hogy egyébként miért olyan a vers, amilyen, arról tanulhattál irodalom órán, nem tudom, hogy ma milyen az oktatási színvonal, de úgy látszik, nem valami nagy (ezzel nem téged akarlak megbántani). Mindenesetre a költemény megfelel az irodalmi műfajisága ismérveinek. És itt fontos kiemelni, hogy ez irodalmi műfaj szerint himnusz, mert annak íródott, és nem egy ország himnuszának készült, a kettő nem ugyanaz. Franciaország himnusza ugyanis pl. irodalmi műfajiságát tekintve nem hiumusz (sőt, nem is irodalmi mű), és ezt igazából elég sok országról el lehetne mondani.

2024. júl. 12. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 kürasszír ***** válasza:
100%

# 2


Érdekesség, hogy a francia himnuszt katonai indulónak egy mélyen elkötelezett királypárti írta, aztán ugye a Francia Köztársaság himnusza lett.

2024. júl. 12. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 MDaniel98 ***** válasza:
46%
Kölcsey a történelmünket vette alapul a Himnusz megírásánál, és abban azért már akkor is voltak nem túlságosan dicsőséges időszakok.
2024. júl. 13. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
72%

Az eredeti, teljes címe: "Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból".

A himnusz pedig, mint tanultad (vagy legalábbis, mint tanították neked), egy Istenhez való fohászkodás, Isten magasztalása. Ennek jegyében Kölcsey felsorolja, hogy miket köszönhetünk Istennek, meg azt is, hogy milyen módokon verte meg már az Isten a magyar népet, tehát ideje lenne már abbahagyni.

Aztán, sajnos, a magyar himnusz zenéjét egy olyan időszakban választották ki, amikor divat volt a búvalbszott nyekergés.

Az emberek nem sok himnuszt hallottak akkoriban (focimeccsek nem voltak...), és nem is nagyon jutott eszükbe, hogy egy himnusz lehetne akár lelkesítő, felspannoló is, nem pedig csak szimplán magasztos.

Ezt a zenét 1903-ban választották nemzeti himnusznak. Akkor pedig még állt az Osztrák-Magyar Monarchia.

Erkel zenéje feltehetőleg azért nyerte meg anno a pályázatot, mert ugyanaz a hangulata, mint az osztrák himnusznak, és a hallgatóságnak olyan kellemesen ismerős volt. Hiszen minden állami eseményen ezt játszották.

https://www.youtube.com/watch?v=iCMr5dMQvuM

Az első időkben egymás után játszották el (nem le!) az osztrák és a magyar himnuszt. És hogy ennyire hasonlítanak egymáshoz, olyan érzés volt hallgatni, mintha a magyar himnusz az osztráknak a második része lenne.

2024. júl. 13. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

#5

A belinkelt himnusz csak 1947-től Ausztria himnusza, így nem befolyásolta a "hangulata", hogy miért pont Kölcsey himnuszát fogadták el magyar himnusznak. Az Osztrák-Magyaror Monarchia himnusza a Gott erhalte, melynek dallamát Joseph Haydn komponálta. Létezett magyar fordítása is Tartsa Isten, Óvja Isten címmel, de sem ez, sem az eredeti nem lett Magyarországon népszerű, így biztos nem befolyásolta a döntéshozókat, hogy a "hallgatóságnak kellemesen ismerős volt".

2024. júl. 14. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A himnuszt az egyik zsoltár alapján írta Kölcsey, azzal a különbséggel, hogy abban Dávid nem Magyarországért fohászkodik. A szózatban is benne van, hogy "jőni fog, ha jőni kell a nagyszerű halál" ami itt a nemzet pusztulását jelenti. Kétszáz évvel ezelőtt ez teljesen reális jövékép volt, hiszen nem is volt független Magyarország. Ilyen időben pedig furcsa lett volna ha Kölcsey vidám himnuszt ír.
2024. júl. 15. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!