Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Megtörténhet az, hogy ha egy...

Megtörténhet az, hogy ha egy ország összefog egy saját területe ellen, akkor eltaszítják azt maguktól, és az nem lesz többet az ország része?

Figyelt kérdés

A függetlenedés fordítva.


Tehát ha pl. vidék teljes lakossága követelné, hogy nem akarják Budapestet, akkor megtörténhetne az, hogy onnantól fogva Budapest önálló városállammá válik, és nem lesz többé Magyarország része?


Csak elméleti kérdés.


De milyen jogszabályok vannak erre az esetre?


jún. 27. 11:14
 1/6 A kérdező kommentje:
Volt a történelemben erre példa, hogy egy ország eltaszította magától a saját területét?
jún. 27. 11:15
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Van ilyen.

Olyankor, ha több vitás terület van, és az egyiket inkább feladják, mert a másik értékesebb.

Egy várost viszont nem eltaszítani szoktak, hanem a város maga válik ki.

jún. 27. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 2*Sü ***** válasza:
90%

Pl. Egyiptom és Szudán más-más határt tart érvényesnek. Lásd:

[link]


Van ugye egy egyenes határvonal, meg egy nem egyenes határvonal.


Ha az egyenes határvonalat fogadjuk el, akkor a sárga és zöld terület tartozik Egyiptomhoz, a kék és fehér Szudánhoz. Ha a nem egyenes határvonalat, akkor meg a sárga és a fehér terület tartozik Egyiptomhoz, a kék és zöld Szudánhoz. A határvita tétje, hogy ki birtokolja a zöld területet. Ennek birtoklásához kell feláldozni a fehér területet ( [link] ).


Ha Egyiptom azt mondja, hogy igényt tart a fehér területre, akkor azzal azt mondja, hogy a nem egyenes határvonalat elfogadja, ebben az esetben viszont a zöld terület Szudánhoz tartozik. Ha Szudán tart igényt a fehér területre, akkor azzal Szudán elismeri az egyenes határvonalat, de ennek értelmében a zöld terület Egyiptomhoz tartozik. Ergo mindkét félnek ahhoz, hogy jogos igényt formáljon a fehér területre, ahhoz le kellene mondani a zöld területről. Ez egyik félnek sem áll érdekében.


De a történelem során voltak hasonló esetek. Illetve vannak más mai példák is. Lásd: [link]

jún. 27. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon is kiáltottak ki kisebb köztársaságokat, amik sorra elbuktak. Az orosz forradalom idején az 1920as években a cseh gárda szibériában kóborolt és hozott létre saját fennhatóságú területeket. Olyan, hogy azonos nemzetből valaki kilépjen és azt a felállást meg tudja szilárdítani, nem sokszor fordul elő. Talán Etiópia és Eritrea volt utoljára így.


ez katonai erőn és politikán múlik. Bp különállása nem aktuális probléma és nem kivitelezhető. Ahhoz felkelés vagy lázadás kellene, de a magyar nem ennyire tökös nép. Senki nem akar balhét, mert foci eb van:) Aztán meg hideg, meg nyírni kell a füvet, beteg a mama, fizetni kell a hitelt stb. Ok mindig van.

jún. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyos értelemben egyes gyarmatok függetlenedése értelmezhető így is. Nyilván olyan esetekre gondolok, ahol nem az ott élők vívták ki a függetlenségüket, hanem pl a britek vagy franciák elébe mentek, és a saját feltételeikkel adták meg a függetlenséget az adott gyarmatnak.

Tulajdonképpen csak kinevezel egy kormányzót vagy bábkormányt a terület élére, majd velük formálisan megállapodsz, hogy mostantól független ország. Ha a helyieknek nem tetszik és fellázadnak, az már az ő bajuk, az már az ő polgárháborújuk.

jún. 27. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Szingapúr létrejötte is ilyen eseményhez kapcsolható.
jún. 27. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!