Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Róma városát és az Itáliai-fél...

Róma városát és az Itáliai-félszigetet a valóságban nem a germán hódítók "nullázták le" a kora középkorban, hanem a Kelet-Római Birodalom (és Jusztinianusz császár) 6. századi "visszahódítási" kísérlete?

Figyelt kérdés

2024. máj. 7. 20:11
 1/4 anonim ***** válasza:
75%

Azért értelmetlen a kérdés, mert a történelem nem úgy működik, hogy rámondasz valamire valamit, hogy "lenullázódott", és annak megjelölsz egy okát, hogy miért történt.


A történelemben folyamatok, tendenciák, egymással összefüggő, komplex ok-okozati összefüggések vannak. El lehet vitatkozni azon, hogy Iustinianus császár hódítása mennyiben befolyásolta Róma elnéptelenedését (gondolom, ezt érted lenullázás alatt), viszont ez a folyamat már korábban elkezdődött, a városiasodás visszaszorulása más területeken is jellemző volt, Európa súlypontja pedig (legalábbis a nyugati részén) észak felé tolódott. Inkább ezek hatására látjuk az elnéptelenedést (ami tehát nem csupán Róma városára volt jellemző), amit csak felgyorsított a birodalom szétesése, a népvándorlás pusztításai, majd pl. az általad emlegetett bizánci háborúk is bizonyára. De ezek közül kiragadni egyet önkényesen, és azt beállítani egyedüli okként, az értelmetlen.

2024. máj. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 MDaniel98 ***** válasza:
54%
Róma már a Kr.u 3. században sem volt összehasonlítható a fénykorával.
2024. máj. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
40%

Ha nagyon nyakatekert elméletet akarsz, akkor azt mondom, hogy Rómát Kína nullázta le. :)

Megépítették a Nagy Falat, emiatt a hsziungnuk megindult nyugat felé és meghódították a sztyeppe nyugati részét, majd a germánok egy részét legyőzték, a másik felét maguk előtt űzték Róma felé.

2024. máj. 9. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 TappancsMancs ***** válasza:
44%

Ne pontozzuk már le MDaniel 2-es válaszát, mert nagyon is úgy volt. Róma városának maximális népessége 100-200 környékén volt 1 millió és utána csökkenni kezdett. Miután a Nyugatrómai Birodalom véget ért a városi lakosság is folyamatosan elvándorolt, hiszen nem volt ami fenntartsa a népességet és a vagyon és hatalom is nagyjából a Kelet-Római Birodalomban összpontosult.


A "harmadik század válsága" ("Crisis of the Third Century") 235-285 között már megpecsételte Róma sorsát. Sorozatos gondokkal küzdöttek. Belső lázadások, polgárháborúk, kívülről érkező támadások, megbomlott a gazdaság és a kereskedelem, a döntéseket sem tudta irányítani Róma ami távolabbi helyekre szóródott szét és felerősödtek a belső hatalom iránti viaskodások is, és római katonák és császárok harcoltak Róma irányításáért. A germánok csatái sok vereséget és gondot okoztak a rómaiaknak.


És a végszót germánok adták meg az utolsó itáliai származású császár, Romulus Augustus erőszakos trónfosztásával.


Odoaker - wiki


"Odoaker, teljes nevén Flavius Odoaker, ... germán származású hadvezér, aki 476-ban megfosztotta trónjától Romulus Augustulust, az utolsó nyugatrómai császárt. Ezek után mint Itália királya uralkodott haláláig."

( [link] )


( [link] )

2024. máj. 9. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!