Filozófiával kapcsolatban?
Rájöttem, nagyon érdekel engem az élet müködése, különféle elvek. Ezt pedig a filozófia tanítja. Ha elvégeznék egy filozófus diplomát, mit tudnék vele kezdeni? Hol tudnék vele elhelyezkedni?
AZ biztos, aki elvégzi, az máshogy fog a világra nézni utána, mint korábban.
szia, én imádom a filozófiát, fel is vettek annak idején, de én inkább nyelvtanár lettem, pedig nagyon szerettem volna évekig csak a filozófiával foglalkozni.
aztán rájöttem hogy szerencsés voltam. Mert nekem nem az kell, hogy egy egomániás "személyiség" (=filozófia tanár) rám erőltesse a nézeteit Wittgensteinről vagy Nietzschéről,hanem én magam akarok utána járni a dolgoknak. Rengeteg jó könyv beszerezhető. Én Hamvas Bélára esküszöm de nem értek vele egyet mindenben.
És egyet értek LastOneLefttel, abban, hogy ezek a végső kérdések, a filozófia ezekre keresni a választ, és azért mert a filozófusok "vatikánja" nem avatta szentté, ergo nincs benne a "kánonban" attól még az aki szereti a bölcsességet (philo sophia = a bölcsesség szeretete) az filozófus. Megélni viszont nem fogsz belőle.
Freya
"Ha elvégeznék egy filozófus diplomát, mit tudnék vele kezdeni?"
Semmit, mert nem azért van, hogy az ember "kezdjen vele valamit". Filozófiai diploma szerzése arra jó, hogy ha van neked ilyen, akkor szakmai körökbe könnyebben bekerülhetsz (ha komolyan akarod folytatni a filozófiai tárgyú kutatásaidat). De nem arra, hogy pénzt csinálj belőle, mert nem arra való.
"Hol tudnék vele elhelyezkedni?"
Sehol, persze van néhány filozófiát oktató tag az egyetemeken, de mint említettem, a filozófia szak nem az "elhelyezkedésre" való. Úgysem szokás egymagában végezni, hanem aki filozófiát tanul, az mást is tanul. Ezért hülyeség azoknak a válasza, akik ide beírták, hogy McDonalds stb. Erről szó sincs. Filozófiát másik szak mellett szokás végezni.
"AZ biztos, aki elvégzi, az máshogy fog a világra nézni utána, mint korábban."
Ha kettesekkel kibekkelte, mert neki csak a papír kellett, akkor nem.
Thalész, az első filozófus, a csillagos eget nézte, és nem vette észre maga előtt a gödröt, amibe beleesett, ki is röhögték a szolgálók. Később az "élhetetlen, nem gyakorlatias" Thalész olajbogyó-spekuláción jól meggazdagodott.
A történet jól mutatja, hogy ha filozófus vagy, akkor vagy nincsenek megélhetési gondjaid, mert tudod használni az agyad, (vagy Diogenészhez hasonlóan nem érdekel, van-e pénzed.) Ha viszont nem tudod használni, akkor meg tök mindegy, van-e filozófusi diplomád. Filozófusnak lenni nem diploma kérdése, hanem állapot vagy életforma.
Másrészt persze nem jó keverni a filozófiát az elfilozofálgatással. A kettő között nemcsak minőségi különbség van, hanem sok szempontból a kettő kifejezetten ellentétes egymással. Amit a laikus filozófiának gondol, az sok esetben nem az, hanem világnézet, vélemény vagy vallás. A filozófia NEM ez, nem világnézet, nem vélemény.
Ha elvégzel egy szakmát vagy egyéb, "gyakorlatias" egyetemi szakot, és emellett (nem ehelyett) filozófiát, akkor egyébként tapasztalni fogod, hogy mennyit segít az, hogy a filozófia fejleszti a gondolkodásodat. A filozófia ugyanis nemcsak filozófiai kérdésekkel foglalkozó tudomány (az is, persze), hanem univerzális szerszámkészlet is, ami a legtöbb embernek nincs meg, és hiánya miatt szenvednek. Ezt nem tudják egyes válaszolók, akik mit sem tudnak a filozófiáról.
Röviden: a filozófiáról nem érdemes úgy gondolkodnod, mint valamiről, amivel "el lehet helyezkedni". Nem erre való. Akkor tanuld, ha érdekel. Azt pedig, hogy érdekel-e, nem lehet gyorsan eldönteni, mert a filozofálgatás és a filozófia különböző dolgok. Tanulj valami közvetlenül pénzre váltható szakmát vagy tudományt. Ha a filozófia tényleg érdekel, akkor később, mellette tanulhatod azt is.
Azt meg, hogy érdekel-e a filozófia, el tudod dönteni a következő módon: olvass el néhány filozófiai klasszikust. Mondjuk Platóntól a Phaidónt, Menónt vagy a Szofistát. Descartes-tól az Elmélkedések az első filozófiáról-t. Kanttól rövidebb írásait, Hegel történetfilozófiájának előszavát és a fenomenológia előszavát stb. Vagy a késői Fichtétől ezt-azt. Vagy Rousseaut, Marxot... Ha mindezeken nem alszol el, nem fájdul meg a fejed tőlük, sőt, még élvezed is őket, akkor tényleg érdekel a filozófia, és akkor később tanulhatod. Ha ezeken a kedvcsináló szövegeken nem tudtad átrágni magad, akkor nem neked való.
10-27 20:06
Egyetértek a magyar wiki megítélésében.
10-27 20:18
Mondjuk közgázzal se lehet embereket gyógyítani, meg orvostudománnyal sem lehet hidakat építeni :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!