Melyik állam ország volt a történelemben a legjobb adottságokkal (éghajlat, nyersanyag, ásványkincs, környezeti adottságok) rendelkező ország?
Kimaradt közben a lényegi kérdés és kissé elsikkadt a példák mellett. Összességében inkább a nyersanyagok és megfelelő éghajlati feltételek ne legyenek túlzottan nélkülözve, mint a Szahara elsivatagosodása, és ne legyen állandó fagypont sem. Az ásványi anyagokból sem kellett a mai globális értelemben vett ipari kitermelései mennyiség és legyen abból is és a többit meg be lehet szerezni.
Szokták mondani, hogy az ókori nagy civilizációk a nagy folyóknál alakultak ki. Végső soron vízre tényleg szükség van, de közvetlenül a víz még legfeljebb csak gazdag és kiterjedt mezőgazdasághoz vezet, nagy piramisokhoz viszont nem. A Nílus 6650 km hosszú, míg nagyon hasonló hosszú Afrika közepén a Kongó 4700 km-es hosszával, ahol bőségesen van még a folyó mellé csapadék is és napsütés is. Van nagy folyó és mégsem épültek nagy piramisok, mint Egyiptomban. Mert ezek csak általános feltételek és nem a szellemi civilizáció fő okai, ami az emberek maguk.
Az ókorban sem volt Európában mindenhol réz lelőhely. Itt egy térkép:
A bronzkori rézbányák a piros háromszögek
Visszakanyarodva a kérdésre, inkább voltak megfelelő jó helyek, de legjobbat mindenben kétlem, hogy ki lehetne jelölni. Egyiptomban készítettek papiruszt és azt használta eleinte Európa is, mert nem volt Európában papiruszsás, mint nyersanyag. Ez egy nyersanyag hiány. Kereskedelemmel azért megoldották. Viszont kifejlesztették helyette a helyben előállítható pergament. Ez nyersanyagban már helyben előállítható volt, pedig itt volt a rengeteg fa a papírhoz és mégsem csináltunk papírt. Mert nem a nyersanyagon múlott, hanem a feltaláláson amit majd a kínaiaktól vettünk át. Utána volt használható az európai fa nyersanyag papírgyártáshoz.
Az összes feltétel inkább olyan, hogy ne legyen minden nagyon rossz és nem szükséges mindenből a legjobb, mert a lényeg az embereken múlik. Az éghajlat, a víz és a nyersanyagok alapvető megléte inkább előfeltétel és nem okoz önmagában még semmit, mint ahogy világszerte sok nagy folyó van és mégsem jött létre mindegyiknél egy nagy ókori civilizáció.
Ha tényleg muszáj lenne én is talán Indiát és Kínát választanám - de a nyersanyagból nem "csinálódik" önmagában semmi és a hangsúly az emberen van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!