Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Irányítás pszichológiája?

V. Niki kérdése:

Irányítás pszichológiája?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Tudnátok kérlek tippet adni, milyen tudományos kulcsszóval keressek? Szeretnék tudományos cikkeket olvasni, hogy az embernek van igénye arra, hogy a saját életét irányítsa, tehát mindenki egyfajata "főnök" a saját életében, vagy az akar lenni. Arról is szívesen olvasnék, hogy van-e pszichológiai igényünk arra, hogy másokat irányítsunk. Tehát tudnátok segíteni ebben?

márc. 3. 19:51
 1/8 anonim ***** válasza:
84%

Az a sajnálatos helyzet, hogy ez nem egy recept. Az ember kinyitja, elolvassa, megcsinálja. Ilyen nincs. Az ember önmagát a "helyes irányba" tudással képes. Lehetőleg minél magasabb színtűvel. A tudás témája szinte mindegy: fizika, kémia, biológia, technológia, humán tudományok, nem számít.


Az ember alaptulajdonsága a sikerigény, ez hajtja előre. És előfordul (egyre gyakrabban errefelé), hogy a sikert mások fizikai, szellemi, lelki kifosztása árán kívánja elérni. Ezrével van rá példa. Nagyon durvák is. Nem azokról az emberekről beszélek, akiket a köznép bűnözőnek tart. Nem, ezek úgy csinálják, hogy a több csodálja őket. akkor is, ha áldozat.


Amúgy, hogy van-e ilyen igényünk? Mit gondolsz a rabszolgaság műfaja miért dívott évezredeken át? Az ember annyira aljas tud lenni, hogy nem "irányít", hanem eldobható tárgynak tekint embereket.

márc. 3. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Phoney ***** válasza:
100%

"Az embernek" eredendően nincsenek ilyen igényei, hanem bizonyos társadalmi/kulturális helyzetekben jöhetnek fel ilyen igények.


Hogy "az embernek van igénye arra, hogy a saját életét irányítsa, tehát mindenki egyfajata "főnök" a saját életében", konkrétan a modern nyugati individualizmust fedi le.


Hogy egészséges embernek nem alapigénye másokat irányítgatni, azt meg onnan tudjuk, hogy kőkorszaki (szintű) kultúrákban ez egyszerűen nem jellemző, még a gyereknek se úgy parancsolgatnak, mint minálunk (mert szükségtelen). Nem azért volt rabszolgaság, mert szeretünk irányítgatni, hanem mert szeretjük, ha nem kell megcsinálni a kulimunkát (azaz más csinálja meg, lehetőleg ingyen). És hát amíg nem voltak gépek, addig minden civilizációban rengeteg olyan munka akadt, amit senki nem akart megcsinálni.

márc. 4. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
62%
2 De ahogy vannak mindenfele betegsegek, ugy vannak beteg szemelyisegek is, akiknek minden motivaciojuk masokat iranyitani es elnyomni... na es a hatalomnak pont az a tulajdonsaga, hogy 1-2 ember a csucson, tehat csak kevesek legyenek felul, sokan pedig alul. Tehat itt pont hogy a kereslet es a kinalat megtalalja egymast, eleg 100bol 10 hatalommanias ember, abbol mondjuk 1-2 a legtehetsegesebb, aki a tobbieket sunyi praktikakkal lekontrollalja. Szoval az elmeletes csak a nagy atlagra igaz, de a keves, de valoban letezo embercsoporttal nem szamol.
márc. 4. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
74%
*elmeleted
márc. 4. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A témához van egy magyar nyelven is kiadott könyv:


Szerző: Robert Ringer

Cím: Looking Out for #1

márc. 4. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 MDaniel98 ***** válasza:
100%
márc. 4. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Phoney ***** válasza:
78%

ma 01:16

De számol, emberi alapigényekről és egészséges emberekről beszéltem. És azzal kezdtem, hogy feljöhetnek ilyen igények.


De azért azt is értened kéne, hogy a hatalmi ambíciók mögött nem csak annyi állhat, hogy valaki ugráltatni akar más embereket, hanem monduk a hatékony hatalomgyakorlás (értsd szervezés, döntéshozás) szellemi kihívásairól is. Mert hiszed vagy nem, az is munka, és általában sokkal érdekesebb munka, mint kapálni.


Mert tudod a hatalmi pozíciók nem úgy születtek, hogy jöttek a pszichopaták és összeterelték a kőrorszaki törzseket, hogy ők hatalmasok lehessenek, hanem úgy, hogy megvolt az igény a tömeges együttműködésre (pl. a földművelés, állattenyésztés, kereskedelem, önvédelem jobb hatékonysága miatt), de erre az ember eredetileg képtelen volt, mert a zárt törzsi kultúrákban élő Homo sapiens sem együttélni, se hatékonyan együttműködni nem volt képes idegenekkel, úgyhogy ehhez újfajta társadalmi struktúráknak és hatalmi szerepeknek kellett kialakulni, különben egyszerűen nem lett volna civilizáció. Most hogy az ilyen szerepek egyébként vonzzák a beteg embereket, illetve meg is betegíthetnek oda nem való embereket, az egész más kérdés, és nem arról szól, hogy "az embernek" mire van igénye.

márc. 4. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"És azzal kezdtem, hogy feljöhetnek ilyen igények."

--> "Az embernek" eredendően nincsenek ilyen igényei" + "egészséges embernek nem alapigénye másokat irányítgatni"

Szóval engem ne gázlángozzál. :)


"hanem monduk a hatékony hatalomgyakorlás (értsd szervezés, döntéshozás) szellemi kihívásairól is. Mert hiszed vagy nem, az is munka, és általában sokkal érdekesebb munka, mint kapálni."

Igen, ezt nem is tagadtam.

Szerintem totálisan félreértesz.

Egyébként pont azért, mert érdekes és másfajta munka, mint az átlag, amihez sokak hozzáférnek, pont ez adja azt, hogy az ilyesfajta munkákért nem együttműködni, hanem versengeni kell a másikkal, vagy manipulációval rávenni az együttműködésre. Tehát valahogy a hatalom mégis önmagában, mindenképpen is összekapcsolódik mások elnyomásával, akkor is, ha fontos és szükséges a társadalom számára.

márc. 4. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!