Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy hívják azt a filozófiai...

U. Xorter kérdése:

Hogy hívják azt a filozófiai irányzatot, amiben a tegnapi tollamat különböző tárgynak tekintem a maitól?

Figyelt kérdés

febr. 4. 17:11
 1/6 Mojjo ***** válasza:
74%
Alzheimer
febr. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
56%
Igen. És orvosok kezelik. Vagyis szeretnék kezelni.
febr. 4. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 MDaniel98 ***** válasza:
85%
A "szóval való játék" vagy "nyelvi játék" fogalmához kapcsolódik. Ludwig Wittgenstein, osztrák filozófus, foglalkozott ezzel a témával a "Tractatus Logico-Philosophicus" című művében. Az ő gondolatai között szerepel az a megállapítás is, hogy a nyelv funkcióját, jelentését és értelmét csak egy adott nyelvi kontextuson belül értelmezhetjük. Ennek a megközelítésnek köszönhetően lehet olyan értelmezések is, amelyek szerint a tegnapi toll és a mai toll egyszerre is különböző tárgyak és ugyanakkor ugyanaz a tárgy is.
febr. 4. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Hérakleitosz volt az, akitől származik az a mondás, hogy nem léphetek kétszer ugyanabba a folyóba. Azaz, hogy a látszólag nyugalomban lévő dolgok is változásban vannak. Ez a tollas dolog is hasonló logika menti állításnak tűnik.
febr. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

@Mojjo, köszönöm a vicces választ, de itt másról van szó. :)

@MDaniel98, nem nyelvi szempontból szeretném megközelíteni a kérdést, de az utolsó mondatoddal jól visszaadtad, amit szeretnék. Még egyszer érthetőbben:

Van egy tollam vagy bármilyen használati tárgyam, amire hétköznapi módon úgy tekintünk, hogy ez az enyém, meg tudom különböztetni a többitől, tehát nem olyan, mint a folyó vize. Ha két tollam van, akkor is mondhatom, hogy én éppen melyikre gondolok. Mondjuk a kékre. Egyértelműen meg tudom határozni. De a nagy kérdés, hogy amire hétköznapi értelemben úgy hivatkozunk, hogy ez a dolog, ugyanaz a dolog, mint 1 órával vagy 1 nappal ezelőtt, az filozófiailag is megállja-e a helyét? Azaz mondhatom-e azt, hogy ez a toll már nem ugyanaz, mint tegnap?

Kicsit ahhoz hasonlítanám ezt a fajta "azonosságtagadást", amikor azt kérdezzük, hogy egy hajó mely alkotórészeit kicserélve marad még mindig ugyanaz a hajó és mikortól beszélünk új hajóról? Amit próbálok leírni irányzat - csak nem tudom a nevét -, az azt a szélsőséges választ adja, hogy a hajó sosem ugyanaz, mindig új hajóról beszélünk, akárcsak a toll esetében.

(A folyós példa nekem azért sántít, mert hétköznapi értelemben sem tudom azt mondani, hogy ez a víz ugyanaz, mint amaz.)

febr. 5. 12:54
 6/6 anonim válasza:
4-es a helyes válasz.
febr. 13. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!