Milyen bizonyítékai vannak annak, hogy a magyar nyelv uráli szókincse nem csak átvétel?
Figyelt kérdés
Miért ne lehetnének az uráli szavak ugyanúgy átvételek, mint a törökségi szavak? Sok alapszavunk is törökségi, szóval az, hogy vannak uráli alapszavaink, nem jelenti, hogy nem csak átvételek. Szokták még felhozni a szabályos hangváltozásokat, de ez terelés, mert ezek az átvett szavakra ugyanúgy vonatkoznak. Van bármilyen bizonyíték, hogy az uráli kapcsolat erősebb a töröknél? Az agglutináció és a magánhangzóharmónia csak tipológiai jellemzők, rengeteg nyelvben megvannak, amik nem rokon nyelvek. (Nem azt mondom, hogy a magyar türk nyelv, ellenkezőleg: nem lehet, hogy az uráli kapcsolat éppúgy átvétel, mint a török? És akkor a magyar nyelv izolált nyelv lenne.)2024. jan. 16. 16:41
1/8 anonim válasza:
Senki sem mondta, hogy nem lehet. Sokan nem értik még a mai napig sem, hogy a tudomány sohasem beszél abszolútumokban. A tudományban csak elméletek vannak és soha egyetlen elmélet az emberiség és a tudomány történelmében sem volt még 100%-ig biztosnak kihirdetve. Attól mert az egyik elmélet a rendelkezésre álló kutatások alapján valószínűbbnek tűnik, mint egy másik elmélet, attól még az egyik elmélet sem lesz 100%-ig biztos, a témák pedig soha sincsenek lezárva.
2/8 anonim válasza:
Az alapszókincshez tartoznak. Az olyan szavak, mint a kéz meg a vér átvételek lennének? Lásd Swadesh-lista:
3/8 anonim válasza:
Mert általánosságban is, de főleg egy lovas nomád nép esetén meg még inkább a "hajónál" és "bicskánál" egy jó fokkal alapabb szókincs része pl a "kéz", "ház", stb.
4/8 anonim válasza:
Az uráli nyelvcsaládba nemcsak a magyar és a finn nyelveket sorolják, hanem az obi-ugor nyelveket is, amelyek közelebbről rokonok, mint a magyar.
5/8 anonim válasza:
#3 A ház az pont nem, mivel a honfoglalásig nem laktak házakban az őseink. A ház szóról egyébként is ordít, hogy indoeurópai átvétel, hiszen szinte minden indoeurópai nyelvben hasonló hangzású.
6/8 GLadislaus válasza:
7/8 MDaniel98 válasza:
Persze akár lehetséges lenne az ilyesmi, csak nem valószínű.
8/8 anonim válasza:
Nem a szókincs alapján sorolunk egy nyelvet egy bizonyos nyelvcsaládba. Pl. az angol szavak 60 százaléka latin eredetű, az angol nyelv mégis a germán nyelvek közé tartozik. A magyar pedig az uráli nyelvek közé tartozik, de ennek belátása, jó megértése intellektuális erőfeszítést, indoklása pedig hosszú magyarázatot igényel. Ha pedig ez így van, akkor a magyarban levő nagy számú török szót nevezzük jövevénynek, nem pedig az uráli eredetű szavakat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!