Véleményetek szerint mi vethetett véget a Tibeti Birodalom és Tibet virágzásának?

Figyelt kérdés

Kevesen tudják, de Tibet régen egy virágzó terület volt az ókortól a középkor egy részéig. Mesés gazdagság és egy vallás eléggé fontos helyszíne volt. Az ott lévő ország, birodalom uralta a kereskedelmet India és Kína között, az arany, a selyem, a fűszer és egyéb luxuscikkek felett, sőt, még Perzsiával is voltak kapcsolatai. A szörnyen zord, oxigénben szegény, kietlen pusztaságban egy gyönyörű birodalmat építettek fel, ahol gyönyörű városokat húztak fel vagy vájtak ki. A tibeti hadsereget rettegte minden környező nép. Hasonlóak voltak, mint a mongolok. Nagyon erős haderejük volt és egy időben egész Közép-Ázsiát meghódították. Miután a bon/bön helyett felvették a buddhizmust (először mind a mahájánát, mind a vadzsrajánát, majd később a vadzsrajána nyert) és saját irányzatukhoz sokat hozzáadva (himalájai buddhizmus, illetve tibeti-mongol buddhizmus) egy nagyon fontos vallási központ/térség lett a terület, ahol olyan buddhista mahásziddhák, buddhák, bódhiszattvák éltek, mint Milarépa, Gampopa, Congkapa stb.


Aztán hirtelen az egésznek vége lett. Meghódított területeket elvesztették, a gazdaság a kezük alól kicsúszott, a fejlettség romokba dőlt és végül a saját országukat is meghódították. Az egészből a szerényes, néha-néha már düledező házak maradtak, meg a régi városok romjai (nyilván, most Lhászát, meg a kolostorvárosokat, meg hasonlókat nem számolom, de később a kínaiak azokat is jelentősen megritkították).


Mi vezethetett ehhez?



2023. aug. 26. 02:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"Glang-dar-ma király (836-842) halála után a tibeti birodalom egészen rövid idő alatt apró hercegségek tucatjaira esett szét."


[link]

2023. aug. 26. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Egy erőskezű király halála után nagyon gyakran összeomlik, kisebb részekre szakad 1—1, addig virágzó birodalom. Van hogy lassan megy végbe a folyamat, de az sem példa nélküli, hogy néhàny hét vagy hónap alatt megtörténik
2023. aug. 26. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt, amit mondtak előttem, másrészt sokáig annyira elzárt terület volt, hogy nem is volt szükség komolyabb védekezési rend kialakítására. Amikor más népek megjelentek, nem volt benne igazán gyakorlatuk, hogyan kellene fegyveresen megvédeni magukat
2023. aug. 26. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi!

Mondjuk például Guge még továbbra is megtartotta a fejlettségét, de végül abból is csak a romos falak maradtak, amik az egykori virágzásról tanúskodnak.


#3.

Érdekes...

Lehetséges, hogy egy nép nagyon jó hódító és harcos legyen, de védekezni ne tudjon?


Hasonló lehetett a helyzet, mint I. Iusztinianosz bizánci császárnál, aki visszahódított egy csomó területet a régi Római Birodalomból, de megvédeni és megtartani nem tudta őket és a barbár törzsek lazán lecsapták őket a kelet-rómaiak/bizánciak kezéről?

2023. aug. 26. 13:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!