Hedonista filozófusok műveit keresem? Az emberek általában lenézően beszélnek róluk de én úgy gondolom hogy hallgattassék meg a másik oldal is.
Bocs, de műveket nem ismerek, ám ha az egyik oldallal tisztában vagy, akkor a továbbiak untatni fognak.
A fejlett nyugatnak nevezett, magasan civilizált világ-régió, kb 50 évvel ezelőtt lépett abba a stádiumba, amikor a fogyasztói társadalom gazdasági kiépítésével gyakorlatilag a hedonista létmódba került. Valójában ezer éveken át ezért küzdött, azaz azért, hogy az emberek többségének megkönnyítse az életét, és a szűkösség korszakából a bőség megvalósulásába jusson. A cél mindig is a jólét elérése volt, ám ez legtöbbször csak egy szűk körnek jutott, gyakorlatilag az uralkodói köröknek.
Gyanút csak kb. 2500 évvel ezelőtt egy Gautama Sziddhárta nevű királyfi fogott, aki pazar jólétben élt, s mégis úgy tapasztalta, hogy mégsem boldog az élete, pedig amit kívánt, azt mindig elérte, szinte azonnal. S egy nap, lejutva a nép közé, megdöbbenten tapasztalta, hogy egy szűkösebben élő, szegény ember sokkal boldogabb nála.
Nem folytatom a történetét, és azt, hogy miként világosodott meg, és vette föl ez által a Buddha nevet, amely ezt a megvilágosodást jelenti. A lényeg: a jólét nemhogy boldogítana, hanem éppen boldogtalanságba taszít. Akár csak maga a nyomor.
Ma már nem kellenek filozófusok ahhoz, hogy belássuk ezt a csapdát, azaz a hedonizmus csapdáját, amely létmód felszámolja önmagát. Elég egyes addiktológusok YouTube-os videóit megnézni, akik 2018 óta bizonygatják, hogy a jólét, azaz a gyorsan, könnyen olcsón megszerezhető élvezetek úgy működnek mint a drog, és pontosan ugyanolyan hosszú távú hatást generálnak mentális úton. Mindezt az evolúciósan kialakult biokémiai rendszerünknek köszönhetjük, melyben a legfőbb szerepe a hormonoknak, és közülük a dopaminnak van.
Dr. Anna Lembke már könyvet is írt róla "Dopamine Nation" címmel. A téma ma már szerteágazó, bár sajnos csak angol nyelvű videók léteznek jelenleg.
Csak egy nagyon tömör összefoglaló az alábbi közülük, melyből kiderül: Mi okozza azt, hogy a jólétben szinte milliárdnyi ember boldogtalan, és csak elégedetlenkedik, s paradox módon ezt a mai jólétet sem érzi elégnek, megfelelőnek. Pedig könnyen elérhető élvezetek százával vagyunk mindannyian körülvéve.
https://www.youtube.com/watch?v=AdHOXKLgGUY
A feliratozást bekapcsolva, és a beállításokban az automatikus fordítást magyarra állítva elég érthető.
Utóirat:
Ez a jelenség primitívebb formában ugyan, de nem volt ismeretlen a történelemben. Az uralkodói körök fényűzési szokásai közepette hamarosan intrikák, ellenségeskedések terjedtek el, melyek aztán háborúskodásokba torkollottak. Mindez csupán a hormonhatások miatt (melyek - sok klipben ismertetett módon - leküzdhetők lennének böjttel). A háborúk kényszerböjtbe torkolltak idővel, s a helyzet helyreállt. Ma globálisan az egész föld, a demokráciák államai, ahol mindenki az uralkodó (kivéve a túlnépesedők hatalmas tábora) éli fényűző életét, melyben a népesség meg fogy, és már tapasztalható szakértőhiányt generál. Az atomfenyegetettség miatt a (világ)háború kivitelezhetetlen. Vagy mégsem? Vagy lenne más megoldás helyette?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!