Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Történészek! Milyen irányban...

Történészek! Milyen irányban érdemes még kutatni?

Figyelt kérdés

Egyrészt időben és térben, másrészt tudományterületen belül (társadalom, gazdaság, bel- külpolitikai, stb.).

Érdemes még kutatni, könyvet írni stb. tehát történésznek lenni, úgy hogy nem jársz végig egy 20 éves ranglétrát (hogy nézzenek valamibe), csak szimplán csinálnád egyedül?



2023. ápr. 20. 17:17
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Ami tetszik abban kutathatsz, ha tudsz. A kutatási rész viszont sokszor végzettséghez van kötve. Nálunk pl alig van olyan pozíció, ami nem állami. Gyakorlatilag az állami szektoron kívül nem tudsz történészkedni.
2023. ápr. 20. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Magankent nem tudok, magamnak? Mert nekem nincs kedvem 20 évet várni, mesterezni, phd-zni, doktorozni, egyetemi tanárnak lenni stb. stb....

Magam akarom csinálni.

2023. ápr. 20. 18:01
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

#2 Ha nem zavar, hogy dilettánsnak fognak tartani, akkor azt csinálsz, amit akarsz.

Kutathatod a sirius-i rokonságot is.

2023. ápr. 20. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
87%
A történészi képzésnek pont az a lényege, hogy elsajátítsd a történész szakma alapjait, tudományos módszereit, kutatási módszertant stb. Enélkül nem történészkedhetsz, mert ha nem ütsz meg egy szakmai alapot, akkor ahogy előttem írták, dilettánsnak fognak tartani. Eleve szakfolyóiratokban publikálni csak megfelelő végzettségi és intézményi háttérrel szokás (vagy lehet, ha tetszik), és önmaga ez a tevékenység az, amire azt mondják, hogy történészkedés (egy intézmény keretein belül kutatni és publikálni). Hobbi szinten is lehet valamilyen szinten csinálni (pl. én tanárként publikáltam ismeretterjesztő folyóiratban úgy, hogy MA végzettségem van belőle), de ehhez is kell egy szakmai alap és felsőfokú végzettség.
2023. ápr. 20. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
BA lenne, többinek nem látom értelmét, max az MA, de utánna még van 5 millió fokozat... Belterjes az egész.
2023. ápr. 20. 21:12
 6/15 anonim ***** válasza:
65%

Márpedig a szakma művelésének ez a módja. Ez úgy nem megy, hogy te eldöntöd, hogy számodra minden képzés felesleges és majd mindent egyedül csinálsz. Miközben itt kérdezed meg, hogy milyen irányban érdemes kutatni... Szerinted válaszolnom kéne neked? Miután én minden felsőfokú tudásomat az általad feleslegesnek és belterjesnek ítélt képzéseken szereztem...


Nem érzed, hogy ez így kicsit nevetséges?

2023. ápr. 21. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező - ha van anyagi forrásod és komoly tudományos érdeklődésed egy téma iránt, akkor csinálhatod amit akarsz.


Ha tényleg teszel egy korszakalkotó felfedezést, akkor még akadémiai körökben is elismerhetnek ha bizonyítod, hogy sok év szisztematikus munkája vitt a felfedezés közelébe és nem az abszolút véletlen. Ez utóbbi dologhoz van nagy jelentősége a hivatalos szakmai körökben való mozgásnak.


Ha csak "véletlenül" bukkansz rá valamire, akkor nem kapsz érte komoly elismerést, csak - jobb esetben - említést tesznek rólad egy hivatalos publikációban.


Viszont aki még azt se tudja, hogy milyen irányba kutasson, annak amatőrként semmi esélye!

2023. ápr. 21. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

"Miután én minden felsőfokú tudásomat az általad feleslegesnek és belterjesnek ítélt képzéseken szereztem..."


Gratulálok, de őszintén nálunk pl. aki a szakmában maradt, mind tövig nyalt a tanároknak már az elejétől kezdve. Én meg nem és már nem is leszek a tanárok kedvence ha akarnék se, márpedig ők döntik el, hogy mennyire visszed a ranglétrán, ezért mondom hogy egy belterjes szakma.

2023. ápr. 21. 07:10
 9/15 anonim ***** válasza:
35%

#8

Sértett embernek tűnsz és nincs is igazad.

Én csináltam PhD-t töriből, az ELTÉ-s képzésre úgy vettek fel, hogy senkinek senkije sem voltam.

A felsőoktatásban is dolgoztam doktoranduszként, úgy, hogy felhívtak, hogy mennék-e.

Annyiban adok igazat neked, hogy akivel nem lehet együtt dolgozni, aki konfrontálódó személyiség, azt kevésbé szívesen látják, de ez szerintem bármely más munkakörben is igaz. Kivéve, ha egy zseni vagy, az tiszteletet ébreszt.

2023. ápr. 21. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Kérdező - egyetértek veled abban, hogy bizonyos akadémiai körökben a belterjesség (vagy a komoly anyagi háttérszponzorálással való beépülés) egy valós és komoly probléma.


Viszont ha tudományos karrierre és/vagy sikerre vágysz egy szakterületen, akkor mindenképp szükséges a megfelelő alapképzettség, melyet gyakorlatilag egy rendesebb diploma megszerzése jelent (ha lehet, akkor a 40-es évek előtt). A fiatalkori szisztematikus képződés (talán némely művészszakma kivételével) szinte teljesen elengedhetetlen ahhoz, hogy a kor szintjén fel tudj mutatni valamit!

2023. ápr. 21. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!