Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért buknak el a diktatúrák...

Miért buknak el a diktatúrák egy idő után?

Figyelt kérdés
Pedig mindenki pontosan azt csinálja és csak annyit amennyit mondanak. Tökéletes berendezkedés. Mégis mi bennük a hiba?

2023. ápr. 11. 15:37
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

olyan könnyen nem buknak el, valamint idővel minden elbukik, nem csak a diktatúrák

de a diktatúrák esetén extra hajlamosító tényező, hogy semennyi társadalmi legitimitás nem alapfeltétel. egyszerűen nálad az erő, azt csinálsz, amit akarsz. és így könnyen "túlnyomás alá" kerül a társadalom: amíg erővel egyben tartod, nem lesz probléma, de ha valahol meggyengül a palack, könnyen robban az egész.

2023. ápr. 11. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert az embereknek a tökük ki lesz egy idő után
2023. ápr. 11. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
84%

Csak olyan formáció lehet tartós, amelyik a jelentős többség érdekeit kiszolgálja. A diktatúrák jól koncentrálják a hatalmat, és így a vezető kisebbség könnyen elfelejti a többség érdekeit.


Bizonyos esetekben a diktatórikus berendezkedés is a kívánatos társadalmi változások eszköze lehet. Oka van, hogy a nép kezdetekben engedi konszolidálódni a diktatórikus társadalmi berendezkedést.

2023. ápr. 11. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
96%

Egy formáció csak akkor tud tartósan fennmaradni, ha mind a belső, mind a külső hatásokra megfelelő választ tud adni. Egy diktatúra merev formáció, ami belső folyamatokat "szerencsés" esetben sokáig uralni tudja, hiszen a belső struktúrák megmerevedése miatt a válaszok állandóan készen vannak. Ugyanakkor a külső folyamatok kiszámíthatatlanul változhatnak, ami bizonyos esetekben olyan lépésekre kényszeríthetik a diktatúrát, ami a belső állapotait is megváltoztatva hirtelen kezelhetetlen folyamatokat generál.

Az ilyen külső folyamatoknak nem kell közvetlenül a diktatúra megdöntésére irányulniuk, lehetnek teljesen ártatlan gazdasági, technikai változások is.

2023. ápr. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Ha keményen elnyomod őket (és az emberek tudják, hogy keményen elnyomod őket), akkor fellázadhatnak ellened, és ha az sikeres, akkor nyilván megbuksz, ha viszont lazítasz a kemény elnyomáson, akkor a rendszeren belüli ellenzék tagjai szabadabban kezdhetnek szervezkedni a hatalom ellen, és ha a gazdasági és katonai teljesítményed sem a legjobb, akkor akár békés eszközökkel is elképzelhető a leváltás, különösen akkor, ha az éppen hatalmon lévő vezető nem egy Sztálin féle mindenkit és mindent az uralma alá hajtó pszichopata, hanem egy gyengébb, határozatlanabb, kevésbé karizmatikus vezető.
2023. ápr. 12. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem csak diktatúrák, hanem mindenféle politikai rendszer megbukhat. A diktatúrák azért, mert túl sok mindent kell az embereknek lenyelni, amit nem lehet akármeddig erőltetni.
2023. ápr. 12. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Egy diktatúra pont nem arról szól, hogy egyesek megunják az elnyomást és megdől a rendszer. A diktatúrának erre megvannak a megfelelő válaszai. Lásd Észak-Korea esetét, nemzedékek óta stabil a rendszer. De ehhez az kell, hogy minél jobban elszigetelődjenek a világtól, hogy minél kevesebb külső körülményt kelljen kezelnie a rendszernek.
2023. ápr. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!