Miért buknak el a diktatúrák egy idő után?
olyan könnyen nem buknak el, valamint idővel minden elbukik, nem csak a diktatúrák
de a diktatúrák esetén extra hajlamosító tényező, hogy semennyi társadalmi legitimitás nem alapfeltétel. egyszerűen nálad az erő, azt csinálsz, amit akarsz. és így könnyen "túlnyomás alá" kerül a társadalom: amíg erővel egyben tartod, nem lesz probléma, de ha valahol meggyengül a palack, könnyen robban az egész.
Csak olyan formáció lehet tartós, amelyik a jelentős többség érdekeit kiszolgálja. A diktatúrák jól koncentrálják a hatalmat, és így a vezető kisebbség könnyen elfelejti a többség érdekeit.
Bizonyos esetekben a diktatórikus berendezkedés is a kívánatos társadalmi változások eszköze lehet. Oka van, hogy a nép kezdetekben engedi konszolidálódni a diktatórikus társadalmi berendezkedést.
Egy formáció csak akkor tud tartósan fennmaradni, ha mind a belső, mind a külső hatásokra megfelelő választ tud adni. Egy diktatúra merev formáció, ami belső folyamatokat "szerencsés" esetben sokáig uralni tudja, hiszen a belső struktúrák megmerevedése miatt a válaszok állandóan készen vannak. Ugyanakkor a külső folyamatok kiszámíthatatlanul változhatnak, ami bizonyos esetekben olyan lépésekre kényszeríthetik a diktatúrát, ami a belső állapotait is megváltoztatva hirtelen kezelhetetlen folyamatokat generál.
Az ilyen külső folyamatoknak nem kell közvetlenül a diktatúra megdöntésére irányulniuk, lehetnek teljesen ártatlan gazdasági, technikai változások is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!