Tényleg igaz, hogy a mai napig létezik társadalmi piramis Magyarországon?
Az osztály alapú narratívát én ostobaságnak tartom, a felsorolásban csak mint köznapi értelemben és nem marxista-kulturharcos terminológia részeként használom. Szerintem a társadalmi helyed nagyjából két dologtól függ. A kulturális és anyagi tőkéből.
Akiknek mind a kettőből van :
Multik közép-és felsővezetői, magyar tőketulajdonosok és a hazai középvállakozások felsővezetői. Bizonyos politikusok. Ők vannak a legkevesebben. "felsőosztály"
Alattuk vannak a hazai kisvállalkozások és annak vezetői, a szakmák elitje orvosok mérnökök pénzügyesek ügyvédek. "középosztály"
Alattuk az a réteg van, akiknek csak kulturális vagy csak anyagi tőkéjük van.
Multik dolgozói, tanárok, egyéb diplomás közalkalmazottak. Jól menő maszekosok. Esetleg a megbecsültebb multis fizikai dolgozók. "working class"
Alattuk a leszakadók. Kulturális és anyag tőke nélkül.
Segédmunkások vagy szakmával de alapvetően segédmunkát végző emberek. Szakmai tapasztalat nélküli szakmunkások.
Alattuk pedig az underclass, vagyis leszakadtak.
Munkanélküliek, közmunkások, feketekmunkások.
Igen a mai napig és a jövőben is mindig és mindenütt. Ahhoz, hogy ne létezzen, minden embernek egyformának kéne lenni.
Amit #3 ír, az nem "jó", hanem egy eset kissé elnagyoltan.
A társadalmi piramis azt fejezi ki, hogy valamilyen szempont szerint rendezve egy társadalmat, az adott szempont skálájának egyik végén a legtöbban, másik végén a legkevesebben vannak.
Lehetne rendezni aszerint, kinek mennyi pénze van. Lehetne aszerint, kinek mennyi esze van. Vagy ravaszság szerint. Vagy gonoszság szerint. Vagy sok más szerint. És van sok olyan tulajdonság, ami nem piramis szerkezetű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!