Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kolumbuszig (1492) az európaia...

Kolumbuszig (1492) az európaiaknak tényleg semmi fogalmuk nem volt Észak- és Dél-Amerikáról, vagy pletykák szintjén már sejtettek valamit az akkor élők?

Figyelt kérdés

2023. márc. 18. 19:15
1 2
 1/16 Mojjo ***** válasza:
89%
Nade ki pletykált volna róla?
2023. márc. 18. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Kolumbusz előtt több száz évvel a vikingek már eljutottak a kontinensre, de valószínűleg senki sem tért vissza közülük. Kolumbusz úgy indult el, hogy körbehajózva a földet Indiába megy. Háromszor járt ott, de haláláig nem tudta meg, hogy egy új kontinenst fedezett fel. Szóval nem, nem hiszem, hogy nagyon pletykáltak volna róla.
2023. márc. 18. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
97%
nyilván azért ment Kolumbusz Indiába arrafelé. Ő egyébként végig meg volt győződve, hogy indiai szigeten járt.
2023. márc. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 TappancsMancs ***** válasza:
34%

Úgy tűnik igen, rebesgették már, persze nem komplett térképekkel együtt, csak a hajósok elbeszélései alapján. És azért az is lényeges, hogy a középkorban nagyjából áramlott az információ Európában, hiába nem volt telefon.


Egy friss kutatás egy levéltári anyaggal. Pár idézet és ott a linkje alul.


ScienceDaily


Az olasz tengerészek 150 évvel Kolumbusz Kristóf előtt ismerték Amerikát, az ókori dokumentumok új elemzése szerint


Az ókori írások új elemzése arra utal, hogy Kolumbusz Kristóf olasz szülővárosának tengerészei 150 évvel a híres „felfedezése” előtt tudtak Amerikáról.


Egy milánói szerzetes, Galvaneus Flamma, a középkori latin irodalom szakértője egy körülbelül 1345-ös dokumentumát átírva és részletezve „elképesztő” felfedezést tett egy „kivételes” szövegrészletre, amely egy olyan területre vonatkozik, amelyet ma Észak-Amerikaként ismerünk.


Chiesa szerint az ősi esszé – amelyet először 2013-ban fedeztek fel – azt sugallja, hogy a genovai tengerészek már ismerték ezt a „Markland”/„Marckalada” néven felismerhető földet, amelyet egyes izlandi források említenek, és a tudósok a világ egyik részeként azonosították. Észak-Amerika Atlanti-óceán partvidéke (általában Labradornak vagy Új-Fundlandnak feltételezik).


Galvaneus domonkos szerzetes volt, aki Milánóban élt, és kapcsolatban állt egy város uradalmi családjával.


Több latin nyelvű irodalmi művet írt, főleg történelmi tárgyú. Tanúvallomása értékes a milánói korabeli tényekkel kapcsolatos információkhoz, amelyekről első kézből tud.


A dokumentum lefordítása és elemzése során Chiesa professzor bemutatja, hogy Genova miként lett volna a hírek "kapuja", és hogy úgy tűnik, Galvaneus informálisan hallja a tengerészek pletykáit a legszélsőségesebb északnyugati területekről, amelyek kereskedelmi haszonnal járhatnak. valamint Grönlandról szóló információkat, amelyeket pontosan részletez (az idő ismeretében).


Ettől függetlenül Chiesa kijelenti, hogy a Cronica universalis "példátlan bizonyítékot hoz a feltételezésekhez, miszerint az amerikai kontinensről északi forrásokból származó hírek másfél évszázaddal Kolumbusz előtt keringtek Olaszországban".


[link]

2023. márc. 18. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 kürasszír ***** válasza:
55%

# 4


IDÉZLEK: "Az olasz tengerészek 150 évvel Kolumbusz Kristóf előtt ismerték Amerikát, az ókori dokumentumok új elemzése szerint.."


1.) Kolumbusz előtt 150 évvel, 1345 táján vígan az "érett" középkor volt, az ókor Kr.u. 476-ban ért véget, azaz 869 évvel korábban. 1345 az a trecento, a korai reneszánsz Itáliában.


Genovai tengerészek?


Tudod ezzel mi a gond? Genova és az itáliai tengerjáró városállamok (Velence, Pisa, Amalfi) tipikusan evezős gályákat használtak, mert azok megfeleltek a Földközi-tenger, ami egy viszonylag csendes beltenger hajózási viszonyainak.


A földközi-tengeri evezős gályák alapvetően alkalmatlanok az atlanti-óceáni átkelésre, mert az Atlanti-óceánon sokkal nagyobb a hullámzás és a viharok, mint a Földközi-tengeren. Ezeknek az evezős gályáknak nincs megfelelő "tengerállósága" egy óceáni átkeléshez.


Az atlanti-óceáni biztonságos átkelésre, a nagy földrajzi felfedezésekre, azaz a Föld bejárására alkalmas első evező nélküli, csak vitorlás hajótípusokat, a nau-t (spanyolul: nao, magyarul: karakk), és a caravel-t a 15. században fejlesztették ki Portugáliában.


Kolumbusz hajói közül a legnagyobb, a La Santa María de la Inmaculada Concepción egy nau, a két kisebb, a La Pinta és a La Niña caravel-ek voltak.


Magellán hajója, a Victoria, amely először hajózta körül a Földet, szintén egy nau volt.

2023. márc. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 TappancsMancs ***** válasza:
21%

5/ kürasszír

"IDÉZLEK: ..."


Ugyan dehogy idézel. :) Én idéztem tudományos cikkből. :)


A többi érdekes lehet a kérdezőnek, bár nagyon a sablon töri túlhaladott dolgai, nem is írnék hozzá semmit. Talán annyit, hogy az óceáni hajózáshoz már régen bebizonyították, hogy nem kellettek a caravel hajó típusok. Ez ma szinte köztudott, keress rá mert van róla már elég sok megbizonyosodás, nem kérdés.

2023. márc. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
65%

"Kolumbuszig (1492) az európaiaknak tényleg semmi fogalmuk nem volt Észak- és Dél-Amerikáról"


Nem csak Kolumbuszig, hanem egészen addig, ameddig a 16. első felében további felfedezések során rá nem jöttek a hajósok arra, hogy ez egy új kontinens.

2023. márc. 19. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 TappancsMancs ***** válasza:
67%

Nyilvánvaló volt és érthető is, hogy lesznek ilyen válaszok és lepontozások is, mivel a legtöbben nem követik hol tart a történelemkutatás és régészet. Ami azért valahol érthető is, ez is igaz, hiszen nem kevés időt is igényel (mint annyi más is egyébként). Időközben már az egész Columbus történet alapjait átírtuk, annyi új dolog tisztázódott. Kerültek elő dokumentumok amik tisztáztak régi felvetéseket. Ma már senki sem tarja felfedezőnek, se hősnek és lehetne még sorolni...


Az is igaz, hogy tényleg nem tettem idézőjelbe az idézetet és ez valóban kissé megtévesztő is tud lenni, csak azért ott van a szaklap is amiből van, ami a: ScienceDaily.


A válasz amúgy a kérdezőnek szól és esetleg azoknak, akik szeretik a történelmet az új kutatások anyagaival frissíteni, és nem csak a régi változatokat betanulva, talán bemagolva ismételgetni a végtelenségig, mert ugye az nem viszi előre a tudományokat. Persze ha valakinek az a megszokott, hát tényleg az ő dolga, szerintem fontolja meg. A lepontozás meg sajnos itt a gyakorin nem javítható, ha jobban meggondolunk valamit és elhamarkodottan pontoztunk. Szóval az oldal sem kedvez a vélemény nyilvánításnak, ezt tény. Talán majd javítják ezt az oldalon.


A "lepontozás terén", illetve az idézett kutatási anyag terén, azért érdemes figyelembe venni, hogy tudományos szaklapból van az idézet. És, hogy a kutatási eredmény Paolo Chiesa professzor, a középkori latin irodalom szakértőjének friss felfedezése. Az új felfedezések meg mindig jók és izgalmasak.


Amúgy az elhamarkodott lepontozóknak egy kis infó a kutatóról:


- Paolo Chiesa professzor

középkori és humanista latin irodalom professzora

Irodalomtudományi, Filológiai és Nyelvészeti Tanszék


Milánói Egyetem - Università degli Studi di Milano (Olaszország, Milánó)

(állami kutatóegyetem)( www.unimi.it )


Bölcsészettudományi Kar Irányíó Bizottság elnöke

Történeti és Örökségvédelmi Főosztály igazgatója


Udine Egyetem: egyetemi docens, tanár

Firenzei Egyetem: Ph.D. középkori latin filológia


egyetemi adatlapja

[link]

[link]

2023. márc. 20. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
55%
Kolombusznak fingja sem volt, hogy egy új kontinensen van. Ő Indiába akart eljutni és legjobb tudása szerint el is jutott oda a Föld megkerülésével. Ha legalább pletykák lettek volna arról, hogy létezik egy másik kontinens, akkor nem gondolta volna, hogy Indiában van.
2023. márc. 20. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
30%

jó és ha azt mondom, hogy a 5ös lottó jövőheti nyerőszámai 4 16 34 46 54

és pont kihúzzák ezeket a számokat, akkor most a gyakorikérdéseken már pletykáltak róla?


akik azt gondolták, hogy a földrészek eloszlásának arányából létezniük kell földrészeknek a föld másik oldalán is azok simán csak ráhibáztak, semmiféle tudományos vagy akár tapasztalati hátter nem volt annak a földrésznek a feltételezésével kapcsolatban

2023. márc. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!