A huszár fegyvernemet a magyarok találták fel? Hogyan terjedt el más országokban, és miben más ez mint a sima konnyűlovasság?
A huszár fegyvernem a 14-15. században jelent meg Európában a Balkán-félszigeten oszmán hatásra. Az oszmán könnyűlovasságok ellenhatásaként ugyanis pl. a délszláv népeknél is megjelent ez a fegyvernem, majd pedig fokozatosan (a délividéki harcok és végvári összecsapások folyamán) a Magyar Királyságban is. Valószínűleg kezdetben a magyar haderőben a huszáralakulatok délszláv legénységből álltak, majd fokozatosan terjedt el a magyar hadviselésben is, felváltva a hagyományos magyar lovasíjászatot.
A magyar haderőben ugyanis a középkorban is alapvető jelentősége volt a könnyűlovasságnak, de kb. az Anjou-korig ez a hagyományos lovasíjászatot jelentette. Luxemburgi Zsigmond, majd a Hunyadiak korában azonban a forrásokból eltűnik a lovasíjászat, és a tárcsás pajzzsal, kopjával felszerelt könnyűlovasság terjed el helyette. Ebben az időben a huszárság fegyverzete más volt, mint ami a fejünkben van ennek a szónak a hallatán (zsinórozott ruha, csákó stb. - ezek jóval később jelennek meg). A 15. századi huszárság fő fegyverzete a pajzs és kopja voltak, valamint a fémsisak, és láncing is kiegészíthette ezt akár. Sőt, amikor ez a fegyvernem tovább terjedt pl. Lengyelországba, ott a huszárság lemezpáncélban harcolt, ami később, pl. a 17. században már nehézlovas hadviselésnek számított... Magyarországon a török korban (16-17. század) a fő fegyverzetük a lőfegyver lesz.
Európában egyébként a magyar és a lengyel huszárság egyaránt nagyon keresett volt, nagyon sokakat foglalkoztattak zsoldban a török időktől kezdve egészen a 19. századig...
A huszár magyar eredetű könnyűlovasságként vált világhírűvé.
A huszárság egy hosszú fejlődési szakaszon ment át, teljesen már egy 15. századi, Mátyás korabeli, egy 17. századi, vagy egy 18-19. századi huszár, ezeknek más a felszereltsége, a megjelenése.
A huszárság a 18. században terjedt el Európában, amikor a Habsburg haderő magyar huszárjainak mintájára, a jellegzetes magyaros huszáregyenruha megtartása mellett átvételre került szinte minden európai országban.
A huszárság azért lett sikeres Nyugat-Európában nem igazán létezett könnyűlovasság a 17-18. században, csak vértes nehézlovasság, és dragonyosok, akik gyakorlatilag akkor lovasított gyalogság voltak.
Vagyis a huszárokhoz hasonló, gyors, mobilis, "kisháborús" harcmodorra (felderítés, ellenséges utánpótlás elvágása, zavarása, üldözés) alkalmas könnyűlovasság Nyugat-Európában nem igazán létezett.
# 2
Alapvetően egyetértek veled.
Egy kivétellel.
IDÉZLEK: "Európában egyébként a magyar és a lengyel huszárság egyaránt nagyon keresett volt, nagyon sokakat foglalkoztattak zsoldban a török időktől kezdve egészen a 19. századig..."
A lengyel lemezvértes huszárság, amely nehézlovassság volt, a "szárnyas huszárok" egyáltalán nem terjedtek el Európában, gyakorlatilag sehol. ennek ugyanis volt európai megfelelője, a vértesek (kürasszírok).
A lengyel könnyűlovasság, amely valóban elterjedt Európában az az ulánus könnyűlovasság volt, amelynek fő fegyverzete a hosszú lándzsa, a dzsida, ezért dzsidásoknak is hívják őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!