Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A 19. század első felében...

A 19. század első felében kibontakozó reformkorban Széchenyi István vagy Kossuth Lajos nézetei képviseltek Magyarország számára (főleg a későbbi események tükrében) optimálisabb fejlődési irányt?

Figyelt kérdés

2023. márc. 15. 14:21
 1/4 NTBS ***** válasza:
22%

Kossuth Lajos. Ipart is akart.

Széchenyi megegyezni mindenáron.

2023. márc. 15. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
42%
Kossuth a legkárosabb személy volt a magyar történelemben. A soviniszta nézetei 50 évvel vetették vissza Magyarország fejlődését. Plusz ha nem ágyaznak meg a szélsőséges nézeteknek akkor Trianon se így alakult volna.
2023. márc. 15. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
40%

Széchenyi egy reálisan gondolkodó hazafi volt.


Kossuth meg egy korrupt, populista politikus, kb. mint most Orbán.

2023. márc. 16. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
82%

Széchenyi gróf alapvetően régivágású magyar mágnás volt, aki viszont a környezetéhez képest józanon és pragmatikusan gondolkodott. A nézeteit ő tulajdonképpen gyakorlati oldalról vezette le. Olyan problémákkal szembesült a saját birtokigazgatásai kapcsán, amelyek megoldását a régi, feudális világ akadályozta. Vagyis felismerte, hogy a 19. század olyan kihívások elé állítja Magyarországot, amelynek nem fog tudni megfelelni, ha olyan marad, mint amilyen volt. De ezt nem úgy kell elképzelni, hogy a gróf valamiféle forradalmár, vagy újító, politikusi alkat lett volna, valamiféle misszióval a fejében, hanem tényleg csak praktikus felismeréseket tett, amelyekkel viszont olyan lavinát indított el, amire talán ő maga sem számított.


Az olyan vélemények, mint amit az #1 írt, azért elfogadhatatlanok ("Széchenyi megegyezni mindenáron."), mert Széchenyi Magyarország helyét alapból a Habsburg Birodalomban látta, az uralkodónak a Habsburgokat tekintette, és ebben a hatalmi konstrukcióban látta a társadalmi rend szilárdságát is. De ez nem maradiság a részéről (bár felfoghatjuk annak is), de semmiképpen sem megalkuvás. Azt kell itt látni, hogy ő a saját társadalmi helyzetéből szemlélte a világot, és "tanúja" volt annak, ami pl. Franciaországban történt, amikor a társadalmi reformkísérletek "elszabadultak" és a jakobinus diktatúra lett annak a vége, illetve a "csőcselék uralma", a "rend felborulása". Egy arisztokrata szemében ez rendkívül káros és elkerülendő volt. Azt se felejtsük el, hogy Széchenyi részt vett a Habsburgok oldalán a napóleoni háborúkban is, azaz a világlátása alapján a Szent Szövetséggel értett egyet és nem a forradalmisággal.


Ezért volt az, hogy amikor a reformkor "belendült" Magyarországon, kb. az 1830-as években, akkor ő egyre inkább azt látta, hogy olyan lavinát indított el, ami ahhoz vezet, ami ellen ő is harcolt fiatal korában. Viszont a konzervatívok szemében ő is egy liberális volt, hiszen ő engedte ki a szellemet a palackból. Így tulajdonképpen elszigetelődött. A szabadságharc bukása után is azért őrült meg, mert az ő szemében a reformkor a vesztes szabadságharcba futott ki, és Magyarország állapota közjogilag még annál is rosszabb lett, mint ami a reformkor előtt volt... Vagyis beigazolódva látta azt a félelmét, hogy a forradalom elkerülendő dolog, mert csak pusztulást hoz, de ugyanakkor vádolta magát, hogy ennek a csíráját ő indította el.


Aki itt pocskondiázza, hogy megalkuvó volt, ezen gondolkozzon el, a gróf egy hazáját szerető ember volt, és úgy látta a világot, ahogy látta, ő egy magyar arisztokrata volt, számára ez a perspektíva volt adott. Bár ma lennének ilyen politikusok.

2023. márc. 27. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!