Hogyan befolyásolja a technológiai fejlődés a társadalom működését, és milyen kihívásokat jelentenek az automatizálás és a mesterséges intelligencia a munkaerőpiac számára?
Igen.
A többit is szívesen megírjuk a házi feladatodból, ha kiteszel a végére legalább egy kérdőjelet.
Mennyit fizetsz?
Hűű, ez egy nagyon összetett kérdés, pár sorban esélytelen körbejárni.
A munkaerő-piac át fog alakulni. Minél inkább repetitív, egyszerű (= könnyen automatizálható) műveletekből áll egy munkakör, annál jobban ki lesz téve a modernizálásnak. Más szóval: nem lesz szükség emberre. És ez nemcsak a manuálisan végzett feladatokra igaz (mint pl. gyártósori operátor), hanem az intellektuális munkafolyamatokra is, mint pl. a call centeres munkatárs. Előbbinél az automatizálás, utóbbinál az AI váltja fel az embert.
Másfelől nagyobb szükség lesz olyan emberekre, akik kezelni, karbantartani, fejleszteni tudják ezeket a gépesített rendszereket. Magyarul: nagyobb szükség lesz a képzett munkaerőre.
És ez itt a probléma. Sokkal többen vagyunk, mint amennyi ilyen állásra szükség lesz, másfelől rengetegen vannak, akik nem képzettek ehhez.
Lásd magyarország: egyszerre van munkaerőhiány és munkaerőtöbblet. Hogy lehet ez? Úgy, hogy képzett munkaerőből van hiány. Nincs informatikus. Nincs orvos. Már ott tartunk, hogy nincs is elég ács/burkoló/kőműves stb sem (nem véletlen, hogy a szakmunkák árai az egekben vannak). Mellette viszont rengeteg a munkanélküli
(és ha megengeditek, a közmunkásokat is ide sorolom - oké, tök jó, hogy kapnak munkát és egy kis zsebpénzt, de túl sok hozzáadott értéket nem teremtenek, az adófizetők tartják el őket. Ez persze nem az ő hibájuk, nem haragszom rájuk, tök jó, hogy legalább így pénzhez jutnak, de nem ártana egy felzárkóztató rendszer, hogy visszatérhessenek a valódi munkaerőpiacra).
A technológiai fejlődésnek egy olyan szintjére érkeztünk, ami korábban még soha nem volt.
Minőségileg hasonló volt ugyan (lásd: XX. század eleje, lóra és lovaskocsira megszűnt a kereslet, meg is szűntek az ezt korábban kiszolgáló munkakörök, helyette autóösszeszerelő gyárba kellett ember; de pl. utcai gázlámpa gyújtógató munkakör sincs ma már).
Mennyiségileg hasonló viszont nem volt, amikor is ekkora volumenű "munkaköri kihalás" történt volna. Kérdés, ezt hogyan fogja lereagálni a gazdaság. Nem fog-e összeomlani, ha a nagytömegek a munkájuk elvesztése miatt keresőképtelenek lesznek? Ki fogja akkor megvenni a hiperszuper automata gépek által alkotott termékeket, ha eleve nincs rá pénz?
Meglátjuk mit hoz a jövő... vagy a jelen?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!