Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mikor és miért terjedt el a...

Mikor és miért terjedt el a terepminta használata szinte a világ összes hadseregében?

Figyelt kérdés

2023. febr. 21. 14:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Bár az első terepmintás egyenruhák már megjelentek a második világháborúban, de az nem vált általános egyenruhává egyik hadseregben sem még elég sokáig. Az első rendszeresítők is csak a '80-as évektől rendszeresítették álltalánosan az egész hadseregükben. De az egész világon inkább csak a '90-es évek végére terjedt el. Előtte is használtak ilyen egyenruhákat, de inkább csak a különleges alakulatok, légideszantosok, felderítők stb.
2023. febr. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Amikor harcolni csak test test ellen lehet, a terepmintának, azaz a rejtőzésnek semmi értelme. Ez csak akkor válik fontossá, mikor kellő tapasztalat lesz a távharcnak (messzehordó fegyvernek), a váratlan megjelenésnek, továbbá kellő ügyességgel lehetséges rejtőzködést segítő eszközöket (nemcsak ruhát) gyártani.
2023. febr. 21. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A terepmintás álcázás már az első világháborúban megjelent.

Pl. egy egyedi álcamintás M1916 Stahlhelm az Imperial War Museum gyűjteményéből: [link]

A Reichswehr az 1930-as évek elején rendszeresített "Splittertarnmuster" álcamintás poncsókat, sátorlapokat stb.

2023. febr. 21. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
De az álcázás hogyan csak a huszadik században lett ilyen fontos? És melyik nemzet kezdte el először használni?
2023. febr. 21. 17:38
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A huzagolt csövű, hátultöltős, gyér füstű lőporos, szerelt lőszert lövő, gyorsan újratölthető puskával/karabéllyal felszerelt gyalogság megjelenése a XIX. sz. utolsó harmadában átalakította a harcászatot. Az ilyen fegyverekkel pontosabban, nagyobb távra, jóval nagyobb tűzsűrűséggel lehetett lőni, mint a korábbi, sima csövű, elöltöltős, fekete lőporos puskákkal, ezért a korábbi, zárt harcrendben, fedezék nélkül sortüzeket leadva és szuronyrohammal támadó gyalogsági taktikát a nyitott harcrendben szétbontakozó, a fedezékek takarását kihasználó harcászat vette át. L. pl. königgratzi csata. Ilyen körülmények között előnyös, ha a katona minél jobban beleolvad a környezetébe a csatatéren, ezért a korábbi színes, díszes egyenruhák helyett fokozatosan áttértek a szürkés (pl. csukaszürke), barnás, zöldes árnyalatok használatára. Azt hiszem, a Japán Császárság volt az első, amely tudatosan rendszeresített a föld/növényzet színéhez igazodó (de még nem álcamintás) egyenruhát.

A rejtőzködés fontossága tovább nőtt, amikor a géppuskák és a felderíő repülőgépek mindennapossá váltak a csatatereken, ezért pl. az I. Vh. idején már komoly tudományos kutatások folytak a katonák, a járművek, objektumok stb. álcázása tárgyában. A két világháború között a németek több egyenruha szövet álcamintát is kidolgoztak, amelyeket a Reichswehr, majd pedig a Waffen SS használt. Tehát eszerint a németek voltak az első tömeges alkalmazók.

2023. febr. 21. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!