Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Azt a területet amit róma...

Azt a területet amit róma meghódított ott álltalában jólét és gazdasági fellendülés kezdődött?

Figyelt kérdés

2023. febr. 1. 20:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
22%
Nép irtás és rabszolgaság.
2023. febr. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A nagy Levin ***** válasza:
57%
Mint minden megszállás esetében volt akinek felemelkedést és volt akinek nyomort hozott. Egyébként viszont sok helyen építettek ki a rómaiak "modern" infrastruktúrát. Ez jutott az eszembe, ami persze poén, de jól leírja (0:53-tól): https://www.youtube.com/watch?v=J2Bx19qJ_Vs&ab_channel=ImreH..
2023. febr. 2. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Csak onnan jutott eszembe a kérdés, hogy most nézem a róma sorozatot.(Igaz még csak a 10.résznél járok) Van benne a Titus Pullo és az ő szülei rabszolgák voltak de ő már beállt a római seregbe ahol azért szépen keresett, még rabszolgája is volt plusz a haverjával szépen elcsinálgatják a hentesboltot amivel szintén szépen keresnek
2023. febr. 2. 04:58
 4/12 anonim ***** válasza:
73%

A peremvidékeken meghagyták többnyire a helyi közigazgatást, amire támaszkodtak, ám a birodalmi adókat viszont plusz beszedték.

Költekezni olyan értelemben nem szerettek, hogy törekedtek arra, hogy rentábilis legyen a provincia és tartsa el az ott megtelepülő római adminisztrációt és a helyi katonaságot is.

Ez volt az alap.

Viszont a terület bekerült a birodalom vérkeringésébe, ami konjunktúrát jelenthetett.

Seneca például Gigászi kölcsönöket juttatott Britanniának, mivel Néro korábbi nevelőjeként fontos gazdasági szerepet kapott, amikor az császárként a Birodalom trónjára lépett.

Ez természetesen nagyon megdobta a provincia gazdaságát és segített annak pacifikálásában is, de Senecának is roppant jövedelmező lett a későbbiekben.

A rabszolgákat többnyire nem a birodalom területéről szedték, sőt, munkaerőként oda vitték, így ez is hozzájárult a gazdagodáshoz és természetesen az állami intézmények is fokozatosan kiépültek, így drágább és bonyolultabb lett az élet, de élénkült a kereskedelem, nőtt a termelékenység, biztonságosabb lett az élet több szempontból, mivel élvezhették a irodalom védelmét, támogatását is.

A légiók óvták a polgárokat a korábban rendszeres háborúktól, rablóhadjáratoktól, kevesebb volt az éhínség, mert a jól prosperáló területekről tudtak gabonát, húst szállítani oda, ahol kedvezőtlen volt az év mezőgazdasága, szóval összességében sokkal inkább jobb volt az élet, nem is csoda, hogy szabályos népvándorlások indultak a birodalom területére.

Nagyjából hasonló lehetett ókori viszonylatban, mint manapság a migráció a fejlett nyugat-Európába, jellegét tekintve.

2023. febr. 2. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
22%

Akor csak azt nem ertem miert élték meg izraeltől britaniáig elnyomasként és miért harcoltak az elszakadásért évszázadokon át? Nem beszélve a konkrét népirtásokrol ahhol ellenálltak a hóditásnak.

20.szazadi visszonylatban a harmadik birodalomhoz lehetne hasonlitani leginkább.

2023. febr. 2. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

#5

Izrael vallásfanatikus nép volt és az elszakadást a birodalomtól mindig a kormányzó, az uralkodó elit kezdeményezte, a saját szuverén uralmuk megteremtése érdekében. A népnek ez valójában nem volt érdeke, de ettől függetlenül különféle fogásokkal fel lehetett sokakat lázítani időnként.

2023. febr. 2. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Akkor gyakorlatilag egy fejlett piacgazdadág szerűségnek lehetne mondani. Hihetetlen hogy róma bukása után milyen szinten visszafejlődtek a középkorban.
2023. febr. 2. 12:00
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak erről van szó.

Természetesen egy birodalom erőforrásai tudtak olyan intézményeket működtetni, amit egy későbbi kis királyság már nem, de az egész államszervezet többszörösen megelőzte korát, például a prefektúrák nagy mértékben visszaszorították a bűnözést, a néptribunok sérthetetlensége olyan mértékben biztosította a nép-képviseletet, hogy az két évezred múltával is különleges és a római jog ma is igazságszolgáltatásunk alapjának tekinthető.

A császári Róma sem volt az a mindenható egyeduralom, aminek manapság képzeljük, a minisztériumok kezdeményei természetesen léteztek, így többnyire hozzáértők döntöttek a gazdasági, politikai kérdésekben, az uralkodó többnyire csak áldását adta a legtöbb intézkedésre, illetve a többségével nem is foglalkozott, csak a legjelentőségesebbekkel.

A más vallások iránti meglehetősen nagy tolerancia is kivételes, csak azt követelték meg, ami a saját hitrendszerüknek feltétlenül fontos volt, különben hagytak minden istenhitet érvényesülni, még a keresztényüldözések is csak ritkán és rövid ideig tartottak, többnyire az sem volt tiltva semmilyen mértékben és a nagymértékű elterjedése is a Római birodalomnak köszönhető, ahol végül még államvallásnak is megtették.

Lehetne sorolni a jót, meg az árnyoldalait is a római birodalomnak, de a kérdés szempontjából egyértelmű a pozitív ítélet, a birodalom lakói jobban éltek.

2023. febr. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Én is inkább úgy fogalmaznám, hogy részben így volt, részben viszont nem, nagyjából attól függően, hogy a meghódított területeket mennyi és milyen célra akarták, illetve tudták használni.
2023. febr. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TappancsMancs ***** válasza:

Nem. Többnyire Róma és Itália profitált belőle és egyébként meg szegénység volt a jellemző. A Római Birodalom nem volt egységesen fejlett és nem volt egységes és homogén jólét sem. Olaszországban a ma számított GDP magasabb volt mint a Birodalom többi részén. Valamint magasabb volt Itáliában a városiasodás (urbanizáció) és az infrastruktúra fejlesztése is (közművesítés), ami a gazdaságra is visszahatott. A kereskedelem is Itália felé irányult és az elit jövedelme is Itáliában és Rómában összpontosult. A Földközi-tenger partvidékén volt még egy jobb életszínvonal és kb ennyi. A jövedelmi szintek felmérések szerint Itáliában a Birodalom többi részéhez képest 40-60-100%-al magasabbak voltak. A nagy többség a a megélhetés közelében élt.


Diagram: "A teljes GDP i.sz. 1 körül a Római Birodalom különböző régióiban"

[link]


A római adót sokszor csak úgy közlik, hogy 5% volt, de számos adófajta létezett a Római Birodalomban. A népszámlálásokkal az adókötelezettségeket is feljegyezték. Itt van egy adó lista:


- Tributum Capitis - Köz adó (általános adó) ami a provinciák lakóinak személyes alávetettségéből következett. Az egyik fő közvetlen adó a római tartományok népeire, a római alattvalókra, a többségre volt érvényben (kivétel néhány a százalék római polgár).

- Tributum Soli - Föld adó, minőség és méret szerint minden tartományban és kis kivétellel mindenkire vonatkozott, a polgárokra is (a föld nagysága és minősége alapján szabták ki). Pénzben vagy terményben fizették.)

- Capitatio Animalium - Szarvasmarha tartók adója állatállomány szerint.

- Scriptura - Legeltetési adó a római állam földtulajdonán.

- Tributum ex Censu - Az állampolgárok népszámlálási pénzügyi minősítésével arányos összeg (kb vagyonadó).

- Collatio Llustralis - Kereskedők adója (nagyjából jövedelem adó). Minden kereskedőre, pénz hitelezőre, kézművesre és másokra is vonatkozott, akik díjat kaptak munkájukért, beleértve még a prostituáltakat is. Eleinte kivételek az orvosok, tanárok és azok a gazdák akik saját terményeiket és élelmiszereiket értékesítették, de ez később megszűnt. Végül minden kereskedő adója volt.

- Portorium - Árukra kivetett 2,5%-os vám a városból vízi és szárazföldi úton ki és belépő árukra. (60-ban megszűnt.)

- Centesima Rerum Venalium (Vectigal Rerum Venalium) - 1%-os forgalmi adó minden eladásra bocsájtott árura. Később 0,5%.

- Quinta et Vicesima Venalium Mancipiorum (Quinquagesima) - Rabszolga eladás utáni 4%-os forgalmi adó.

- Capitatio Plebeia - Plebejusok adója.

- Tributum Temerarium - Sürgősségi adó szükség esetén.

- Vectigal Urinae - Nyilvános vizeldék adója. (lásd a mondást: "Pecunia non olet." - "A pénz nem büdös." ~"A pénznek nincsen szaga.")


- Vicesima Hereditatium - Öröklési adó az örökség 5%-a végrendelettel öröklésre (ez rokonokra nem volt érvényes).

- Vicesima Libertatis (Vicesima Manumissionum, Vicesima Manumissionis) - A rabszolgákat felszabadító tulajdonosok 5%-os adója rabszolgánként.

- Aes Equestre - A katonaság fenntartására beszedett adó.

- Aes Hordearium - Egyedülálló nők fizették, lányok, özvegyek, hajadonok, árvák.) A katonaság fenntartására beszedett adó.

- Aes Uxorium - Hajadon férfiak és nők adója (akik még nem kötöttek házasságot).

- Fiscus Judaicus - Zsidókra nemzetiségűekre kivetett adó.

- Quadragesima Galliarum - A gall tartományokból kimenő és bejövő minden árura 2,5%-os vámadó (Franciaország és környéke).

- Annona Civica - Afrika és Egyiptom területére kirótt adó, ami Róma és Konstantinápoly ellátására volt hivatalos.

- Athénban a kimenő és bejövő árukra 2%-os vám.

- A városok esetenként más adókat is kivetettek.


A Római Birodalom későbbi idején az adók fokozatosan növekedtek, ahogy a Birodalomnak fedeznie kellett a hadsereg finanszírozását. Az adózással kapcsolatos teher nagy része az alsóbb osztályokra és különösen a gazdákra hárult, akiknek a bruttó jövedelmének több mint egyharmadát tette ki. Diocletianus (242-311.) idején a kormányzat bevételének 90%-a a mezőgazdasági adóból származott. Közben hivatalnokok hatalmi pozíciójukat kihasználva kikerülték az adókat, és az adóterheket a szegényebb polgárokra vonták át. Konstantin császár a gazdákat arra kényszerítette, hogy a császár gazdaságpolitikája miatt alacsony áron adják el áruikat. Megakadályozza őket abban, hogy a magas adóteher fedezéséhez szükséges forrásokat összegyűjtsék. Az adók néha változtak, csökkentek vagy nőttek (idővel inkább nőttek), vagy egyik-másik megszűnt és lett helyette másik. Szóval önmagában is hosszú lenne, de a fenti lista azért ad egy rápillantást a római adókra.

2023. febr. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!