Sztálin személye (Hitler után) volt a legrosszabb, ami a Szovjetunióval annak fennállása alatt történhetett?
A szovjet viszonyokra két dolog nyomta rá a bélyegét, egyrészt hogy a cári Oroszország szinte feudális állam volt, drasztikus törvényekkel és despotizmussal, aztán az, hogy az első vh alatt nagyon hozzászoktak az emberek az öldökléshez, amire az intervenciós polgárháború rátett egy lapáttal, semmi traumát nem okozott senkinek egy ember agyonlövése, ekkorra már fabatkát sem ért egy emberélet.
Sztálin azonban korántsem volt őrült és megvan az értelme a Gulagoknak is.
Először a volt elit társadalmi osztály kedvezményezettjeit zárták táborokba, akik tényleg ellenségesek voltak a rendszerrel, korábbi nemesek, gyárosok, gazdag kereskedők, olyan 'Mészáros' fajták, akik érthetően foggal-körömmel védték volna összeharácsolt vagyonukat. Ezeket aztán kezdték dolgoztatni, hogy járuljanak hozzá a tartási költségekhez, zöldséget termeltettek velük, meg egyéb élelmet.
Ahogy kitűzték az iparosítás céljait, a korábban felfedezett ásványkincsek kitermelése szükségessé vált, csakhogy ezek többnyire kietlen, néptelen területeken voltak, a szibériai tajgában, vagy olyan helyen, ahol a pár száz fős csuvas falvak ötszáz km-re feküdtek egymástól és magától senki nem ment volna oda lakni, hát jött a kézenfekvő ötlet, hogy erőszakkal deportáljanak oda munkáskezet. Így jöttek létre az első munkatáborok, amelyek körül aztán szovjet városok épültek ki később.
Például Magnyitogorszk, ahol egy szinte tiszta vasból álló hegy van, előbb volt a munkatábor, aztán 1929-ben megalapították a várost is.
Ugyanis a közhiedelemmel ellentétben a tábort túl lehetett élni, a többség túl is élte, hacsak nem volt valami járvány, ami az alultáplált emberekkel könnyen végezhetett.
A lágerbüntetést megfejelték úgynevezett szájkosárral, ami azt jelentette, hogy szabadulása után ugyanannyit időt ott kellett élnie, csak már a szabad zónában, így a 15-20 év valójában 30-40 évet jelentett, azzal a sajátossággal, hogy a második felére már nem kapott ellátást, szállást és magának kellett megkeresnie a betevőjét, így olyan is előfordult, hogy a szabadult rab irigyelte a táborlakót, mert jobb volt a dolga, amikor még rab volt, mert a munkabér az egész országban alacsony volt.
Szinte az összes nagy távol-keleti város így épült fel valami nyersanyaglelőhely mellé.
Természetesen Sztálin rendszere brutálisan kőkemény volt, teli túlkapásokkal, de nem volt értelmetlen a szigor és Sztálin sem volt őrült, csak kegyetlen diktátor, aki vaskézzel nyomta el az elégedetlenkedő ellenzékét, lényegében azt ki sem hagyta alakulni.
Cserébe Oroszország egy elmaradott feudális államból nagyhatalommá emelkedett két-három évtized alatt.
"Cserébe Oroszország egy elmaradott feudális államból nagyhatalommá emelkedett két-három évtized alatt."
ez igaz, ugyanakkor sokkal gyorsabban is végbemehetett volna. Sztálin saját magát lőtte lábon az őrült tisztogatással, rengeteg hozzáértő embert eltett láb alól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!