A körte azért KÖRte, mert kör alakú? A kert azért kert, mert a ház körül van?
Nem.
Majdnem, de itt van logikája a dolognak és hasonló eredetű. A kert nem csak a ház körül lehett. Hanem egy elkerített rész. (elKERíTett)
A körte nem kör és nem is igazán gömb alakú. Gondolom te is tudsz kapásból mondani pár gyümölcsöt, ami sokkal inkább gömb alakú. (Amennyire tudom nincs etimológiai kapcsolat a két szó között.)
A kert is ritkán van a ház körül. A házaknak általában van egy utcafrontja. A kertek régen inkább a ház mellett, a ház mögött voltak. A kert szó meg – amennyire tudom – kerítést jelentett régen, a kert a kerít, kerül, kering szavakkal rokon. A kert az egy elkerített terület. A kör meg körül, körött szavakból keletkezett. Bár a két szócsoport közötti jelentéstartalmi hasonlóság érezhető (még ha ma nyilvánvalóan érezhető a különbség is, nem véletlenül léteznek olyan összetételek, mint körülkerít, körülkerül), úgy tudom itt sem találtak forrást arra, hogy a két szócsoportnak közös eredete lenne.
Szerintem meg kör, körül, kerül, kert, kerít(és) stb., ezek mind azonos eredetűek.
Kb. azzal a mozdulattal foghatók össze, amikor valaki a karjával int egyet, hogy "ez a terület itt mind az enyém". Nyilván nem egy pontos kör alakú területe van az illetőnek, de mégis így mutatja (jobb megoldás híján).
A kör és a ker egymás szóváltozatai (kör - kerek). Mikor a puli megforgatja a birkanyájat, akkor is "kerít" (körít), azaz kör alakba rendezi a birkákat.
Az etimológiai szótár szerint a kör egy ősmagyar szó, más finnugor népeknél is előfordul kor, kuri, ker alakokban hasonló értelemben.
Viszont a mértani értelemben vett kör a körít (kerít) szóból származik. Feltehetőleg a kocsikerékre tett, a fa részeket körülfogó vasabroncs miatt lett a forma alakjának neve a kör.
A kerítés is az a dolog, ami körülfogja, határolja a birtokot.
A hús köré tett cucc is azért köret, mert körülveszi a húst. (És nem feltétlenül kör alakban...)
Stb.
A körte-felvetés se feltétlenül hülyeség. Bár a szótár szerint valószínűleg honfoglalás előtti török eredetű szó, de azért ne felejtsük el, hogy a körte az eredetileg a vadkörtét jelentette. Ami egy kimondottan kerek gyümölcs.
Én körte, ő körte, ökör te! :)
Vagy amikor a honfoglaló magyarok megálltak pihenni:
- Itt sok kecske van, meg egy nagy rét, legyen e hely neve Kecskerét!
- Á ez olyan hülyén hangzik.
- Akkor legyen Kecskemét!
- Az meg már van.
- Akkor legyen Szolnok!
Érdekes dolgok ezek, annyi szent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!