A rigó utcai nyelviskola volt a legelfogadottabb, Vagy igazából csak az volt a lényeg hogy az embernek meglegyen a nyelvvizsgája az adott szinten?
Sokáig csak az az egy volt, és hírhedtek voltak arról, mennyire szeretnek buktatni. Mivel monopolhelyzetben voltak, nyugodtan szemétkedhettek. Utána jöttek mások is, de még sokáig nagyon rossz volt a Rigó utca híre.
Hogy most mi velük a helyzet, nem tudom.
Nagyon köszönöm a válaszokat!!
Körülbelül mikor szűnhetett meg a monopolhelyzet (?)... Konkrétan a rendszerváltás környékén vagy azért jóval később?
Jóval később. Az ezredforduló tájékáig nem is volt más. Volt ugyan már nemzetközi nyelvvizsgára lehetőség (pl.Pitman), de azok egynyelvűek voltak, ezért diplomához meg hasonlókhoz nem is fogadták el, őket. Kellett a Rigó utcában honosítási vizsgát tenni, akkor elfogadták.
Én 2002-ben nyelvvizsgáztam, akkor volt új dolog a BME nyelvvizsga, ami szintén kétnyelvű volt, úgyhogy már azt is elfogadták. Én oda mentem, mert jobb volt a híre.
Nyelviskola??? Van, aki mást mond, mint amit gondol. Van, aki egyszerűen hülyeségeket beszél. Ezer nyelviskola volt a Rigó utcain kívül. Én például az Arany Jánosba jártam a 70-es évek végén. De az Élő nyelvek szemináriuma nevű nyelviskola közösségi terében van (volt 25-30 éve) egy plakát bekeretezve, amelyik olyan régi, hogy a félévi nyelviskolai díj 20 Ft (!) rajta. A TIT minden nagyobbik városban indított nyelvtanfolyamokat (az egyikben édesapám is vitt egy-két évig tanfolyamot).
Nyelvvizsgaközpont meg csak egy volt, "a" Rigó, a hivatalos neve Idegennyelvi továbbképző központ volt a 90-es évek elején. A vizsgabizonyítványban meg nemes egyszerűséggel azt mondja, hogy: az Állami nyelvvizsga bizottság tanúsítja, hogy... mert a szocializmusban még úgy hívták:
És igen, a 90-esekben már itthon is lehetett nemzetközi nyelvvizsgákat letenni, bár az egész ügyintézésnek inkább volt humor jellege, mint más. A díj egy részét valutában kellett befizetni, méghozzá azt hiszem, még a bank neve is meg volt adva. Mentem a 4. ablakhoz, és mondtam, kezicsókolom, szeretnék 34 angol fontot erre a névre-címre-számlára befizetni, de nem lehetne ezt forintban intéznem? Nem hát, mit képzel! Jól van, jól van, mondom én, és hol lehet fontot venni? A 2. ablaknál. :D De akkoriban szerintem a kutya nem igényelte ezeknek a nyelvvizsgáknak a hivatalos elismerését. Ezeknek megvolt a maguk rangja, és aki ilyenről még nem hallott, mármint HR-es, vagy az ELTE tanára, az hülyének számított. Például akkoriban az ELTE szokása az volt, hogy volt egy C2 szintű saját nyelvvizsga, a Cambridge Proficiency alapon, de akinek volt eredeti Cambridge CPE, azt elismerték.
Hogy lehetett volna korrupt? :D :D :D Neked fogalmad sincs egy ilyen kádár-rendszerbeli többszemélyes vizsgáztatás lehetőségeiről.
Nem voltak különösképpen szemetek, csak éppen nem voltak félvak és félhülye, jólelkű, mosolygó nagymamik se. Aki nem tudott, azt bukással honorálták. Ami a nívót illeti, egyszer írtam itt, hogy a Cambridge nyelvvizsgákhoz hasonló feladatok voltak (és ma is, hiába van a CEFR nemzetközi szintekbe igazítva, sokkal jobban félnek a Cambridge vizsgáktól, mint a Dexamtól vagy bármi más hulibulitól, amiket a félhülyék is le tudnak tenni), amire többen nagyon felháborodtak, de csak addig, amíg a példával nem igazoltam. Azóta kussolnak. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!