Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A kommunizmus mostanra (2022)...

A kommunizmus mostanra (2022) egy "halott" ideológia, minden más csak díszlet és propaganda?

Figyelt kérdés

2022. okt. 19. 10:49
 1/5 anonim ***** válasza:
52%
Mitől lesz ideológia élő vagy halott? Most is vannak kommunista országok, mármint az alap elvi ideológiát tekintve. Vagy arra gondolsz, hogy ezekben az országokban mennyire veszik komolyan a kommunizmust, mint célt?
2022. okt. 19. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
80%

A kommunizmus eleve halálra ítélt. Nem létezhet. Az szép gondolat, hogy minden ember legyen egyenlő. Az is, hogy minden ember ki tudja elégíteni igényeit, kedve szerint.

Eddig rendben van. De!

A birtoklásvágy alapvető emberi tulajdonság. Ha bármennyi cipőm lehet, ingyen, csak el kell vennem, miért dolgozzak? Ha egy fűszálat nem teszek keresztbe, ha végkimerülésig hajtom magam, akkor is ott van a cipő a boltban. Megfogom és viszem.

Van olyan berendezés, amelyik cipőt gyárt teljesen önmagától? Mert ha kell emberi munka, akkor mi motiváljon? Jó, ha nem dolgozom, nincs cipő. De akkor készítek csak magamnak.


A képlet ennél sokkal összetettebb.

2022. okt. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
89%
A globális kapitalizmus idejét éljük. A kommunizmus eredeti, társadalmi értelmében sehol sem maradt működőképes. Szerintem főleg amiatt, mert a forradalmi vérengzést nem szeretik az emberek, másrészt azért, mert egy teljesen tulajdon nélküli (köztulajdonú) gazdasági berendezkedés irányítása és fenntartása szinte lehetetlen. Különösen úgy, hogy az eredeti kommunista elképzelés szerint ezt javarészt tanulatlan emberekből álló, népi demokráciának kellene megterveznie és végrehajtania.
2022. okt. 19. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
84%

3. Igen, ezt már kihagytam a 2. értekezésemből. Ezer sebből vérzik az eredeti ideológia is, akik meg eddig vezetőként jelentek meg, mindent túltoltak, és személyes hatalmi vágyaikat élték ki.

De kisebb szinteken is.

Van egy színdarab, Zöld lovak vörös füvön.

Az egyik részben a Lenin által meghirdetett takarékosság a téma.

Az egyik kolhoz vezetője büszkén számol be a vezetőnek, hogy felére csökkentették a mezőgazdasági pilóták számát.

– Hányan voltak? – kérdezi Lenin.

– Két fő, Lenin elvtárs.

Lenin elgondolkodik, majd

– Nagy szerencse, hogy nem csak egy.


De az iskolázottság sem jelent garanciát. Hogy csak Torgyánt említsem, de bárki más egyetemet, főiskolát végzett politikusunktól is kitelik ilyen:

– Miniszter úr, mit kell tenni a mezőgazdaság javításának érdekében?

– Duplájára kell növelni a hatékonyságot.

– Milyen intézkedések szükségesek ehhez?

– Most mondom szerkesztő asszony, duplájára kell növelni a hatékonyságot.


Na most ha tőle ennyi tellett, el lehet képzelni mi lesz abból, ha egy kubikosból csinálnak vasgyári vezérigazgatót.

Persze, küldték őket iskolába. Kitűnő eredménnyel le is vizsgáztak. Ja, ideológiából. És persze, ha tudta hogy Lenin egy ember, és nem tökfőzekék, már elég volt a jeleshez.

2022. okt. 19. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
46%

Ideológiáról volt szó, nem annak ilyen olyan megvalósítási kísérletéről, főleg nem arról, amit a nevében műveltek.


Az ideológia egy eszme, amely bizonyos célok megvalósítási igényéről, netán a kivitelezés módjáról is szól.


A kommunizmus egyetlen célja sem törölhető az emberiség életéből. Más dolog azonban az, hogy egy adott cél kivitelezéséhez milyen feltételek szükségesek, és ezekből adott pillanatban mi teljesül. Sőt, az is kérdés, mi teljesíthető egyáltalán.


Vegyük sorra.

#1 soha nem voltak az ideológiát követő, teljesítő országok, most sincsenek. Annak nevezni persze lehet, de attól még nem az.

#2 lehet fogalmilag tévedni. A "minden ember egyenlő" nemcsak szép gondolat, de legfőbb elve az emberi jogok chartájának, a tisztességnek és a normalitásnak. Csak éppen az egyenlőség fogalmát kell ismerni hozzá az emberrel kapcsolatban.

#3 sehol nem maradt? ehhez előbb léteznie kellett volna. Nem érdemes keverni az ideológiát a szovjet rendszer keletkezésével, ez fogalmilag két dolog. A teljes köztulajdon (abszolút köztulajdon) soha nem volt célja a kommunista ideológiának. És soha léte se jött, bár alapvetően ma is vannak ilyen csoportok igen kiváló hatékonysággal.

#4 Ha egy elméleti tézist a gyakorlattal keverünk, annak jó vége sose lesz. Szívesen vennék egyet az ezer sebből. De se Rákosi se Sztálin nem tartozik ide, ők közönséges diktátorok voltak. Az első vicc egy rossz poén szeretne lenni, de még azt sem éri el. Torgyán említése pedig kínosan röhejes. Szét kellene választani a tudást a gerinctől.

2022. okt. 19. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!