Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Nagy Sándor meg tudta volna...

Nagy Sándor meg tudta volna hódítani az ókori Kínát, ha eljut odáig?

Figyelt kérdés
Alexandrosz újabb hadjáratokat tervezett, így feltehetően eljutott volna Kínába is, ha már Indiáig jutott a sereggel. Ezekből a hadjáratokból azonban nem lett semmi, mivel fiatalon elhunyt. De ha eljut Kínába, ott mi történik?
2022. okt. 1. 10:43
 1/9 Gugu Gabor ***** válasza:
93%
Csoda... nem csak a hadjáratról van szó hanem arról is hogy több ezer km ellenséges terület van mögötte.
2022. okt. 1. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A nagy Levin ***** válasza:
98%
Kína azért nagy falat lett volna még neki is.
2022. okt. 1. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
70%

Nagy Sándor hódítási sikerei csak átmenetiek voltak. Ha nem hal meg fiatalon, akkor nemsokára megtapasztalta volna a csúfos vereségeket is.


Gátlástalan praktikáit megtapasztalva, csakhamar megszervezték volna a hatékony ellenállást, hisz más népeknek sem voltak buta vezetőik. Nagyon valószínű, hogy a sajátjai sem bírták már elviselni, ezért megmérgezték.

2022. okt. 1. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
94%

az óperzsa birodalom elleni első két csatában i.e. 334-333 ban a két Granikosz folyó melletti csatában csak a szatrapák helyi seregével került szembe Alexandrosz és a görögök számbeli túlerőben voltak.

Ezután III. Dárajavaus saját maga vette kézbe a hadsereg irányítását, és az Isszosz folyó mellett már 52 000 perzsával vette fel a harcot a mintegy 47 000 fős makedón és görög sereggel, ezúttal is sikertelenül.

Két évvel később, Gaugamélánál már a satrapák többsége is csatlakozott a királyhoz, ennek ellenére ezt a csatát is elvesztették, és a perzsák ettől kezdve folyamatos visszavonulásra kényszerültek. Alexandrosz sorban foglalta el a nagyobb városokat: Ekbatana, Szúza, Babilon és Perszepolisz. Amikor Ariobarzan is vereséget szenvedett az úgynevezett „perzsa kapuk” csatájában, Alexandrosz hatalmas győzelmi ünnepséget rendezett. III. Dárajavaus ekkor már keletre menekült, de I. e. 330-ban Besszosz satrapa megölte III. Dárajavaust.

A görögök fegyverzete és harcmodora ekkorra sokkal korszerűbb volt, ráadásul az óperzsa birodalom ekkor már erősen hanyatlott, a seregei gyakorlatlanok voltak, mert már régen nem folytattak hódító háborúkat, így bátran kijelenthetjük, hogy Nagy Sándor legendás győzelmeit nagy részben az embereinek köszönheti, bár természetesen bizonyára számított saját zsenialitása is.

Azonban Indiában már nem tudott érvényesülni, sem ő, sem az emberei, egyrészt a logisztika hiánya miatt, az út viszontagságai haderejének létszámát is alaposan megtizedelte, ráadásul a görög fegyverzet és harcmodor sem volt akkora fölényben a harci elefántok ellenében, amelyek az ókor tankjai voltak.

A Kínai Császárság i. e. 221-ben jött létre Csin Si Huang-ti hódításaival. Addig Kelet- és Északkelet-Kína különböző törzseinek különböző kiterjedésű és szervezetű államai alkották a mai Kína területén lévő ősi királyságokat. Az i. e. 221 előtti államok nem azonosak Kínával, hanem előzményei annak. A közös ezekben az államokban az, hogy már az i. e. 3. évezredben valószínűleg a mai kínai nyelv ősét beszélték az itt élők.

Ha Nagy Sándor eljut ide és megfelelő bázissal, logisztikával, na és a szokásos megfelelő nagyságú hadsereggel is rendelkezik, akkor komoly esélye lett volna Kínát apránként elfoglalni, mivel az nem volt egységes az ő idejében.

2022. okt. 1. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.


Tehát alapból Kína sok lett volna Nagy Sándornak, viszont i.e. 221 előtt lett volna esély Kína bekebelezésére, mivel nem volt egységes.

2022. okt. 1. 12:17
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Azt is tekintetbe kell venni, hogy egy surun lakott, magas civilizacioju, nagy kiterjedesu terulet meghoditasahoz messze nem elegendo az ellenseges hadseregek legyozese; a meghoditott lakossag stabil adminisztralasa es a gazdasag mukodokepes allapotban valo tartasa legalabb olyan nagy, vagy inkabb nagyobb feladat. Nagy Sandor ezt mar Perzsiaban megtapasztalta, amikor felismerte, hogy a perzsa birodalmat csak ugy tudja hatekonyan kormanyozni, ha legalabbis reszben atveszi a helyi modszereket, osszeolvasztja a makedon kiseretet a helyi elittel, stb. Ez birodalomepitesi szempontbol szukseges es racionalis politika volt, viszont egyaltalan nem tetszett Nagy Sandor makedon kiseretenek, akik mas kormanyzati modszerekhez es kulturalis hagyomanyokhoz voltak szokva. Ha Nagy Sandor elfoglalja Kina jelentos reszet, ott ujra felmerult volna ez a problema, raadasul Sandor valasztas ele kenyszerult volna: tartosan letelepszik es berendezkedik Kinaban, hogy konszolidalja es elvileg veglegesse tegye a hoditast (ez esetben azonban konnyen elveszithette volna a korabban meghoditott Perzsia folotti hatekony ellenorzest, mert a nagy foldrajzi tavolsag es korlatozott logisztikai-kommunikacios lehetosegek mellett nehez lett volna egy ennyire nepes, szinten magas civilizacioju teruletet taviranyitassal kormanyozni), vagy visszater Perzsiaba (amivel azt kockaztatta volna, hogy a nemreg meghoditott Kina csuszik ki az ellenorzese alol).
2022. okt. 2. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
64%
Nagy Sándort a szkíták is megverték. Végül csak házasság révén tudta elérni (elvett egy szkíta lányt feleségül), hogy a szkíták megbékéljenek, és tovább tudjon menni kelet felé.
2022. okt. 2. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

7/7: Ez igy nem all. Az i.e. 329-es jaxartesi csataban Sandornak sikerult tuljarni a szkitak eszen es legyoznie oket, utana pedig ugy erte el, hogy a tovabbiakban ne haborgassak, hogy valtsagdij nelkul szabadon bocsatotta a szkita hadifoglyokat:

[link]

2022. okt. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#7: Ja, es nem vette felesegul a felajanlott lanyt.:)
2022. okt. 3. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!