Az 1900-as évek elején a Ferenc József arany korona pénzérme szokványos fizetőeszköz volt, mindennapi használatban fizettek vele (pl. piacon), azaz mindenkinél volt, vagy csak a gazdagok birtokolták, fizettek vele?
A padlástégla alatt bőrbe csomagolva találtam egy Ferenc József 10 koronás érmét, amiről kiderült, hogy arany (ami tök vicces, mert suliban nem tanultunk a korona pénzről, ráadásul nem is gondoltam, hogy Magyarországon vertek aranyból fizetőeszközt...)
Nyilván valaki direkt rejtette oda, és itt jön a kérdés, hogy lehet belőle több is? - Pontosabban az érdekelne, hogy az 1900-as évek elején az aranykorona mennyire volt elterjedt fizetőeszköz, a mindennapokban is használták, vagy csak a gazdagok tartották ebben a vagyonukat, illetve nagyobb összegeket fizettek vele?
Mennyi lehetett az átlag kereset, fizetés, milyen színvonalon éltek az emberek? - Csak az 1930-1950-es évekről hallottam, hogy akkoriban nagy volt a szegénység, sokat dolgoztak pl. éjjel vagont raktak, és sokszor gyógyszerre vagy ruhára sem volt pénz).
Én úgy hallottam halandó ember hozzá se jutott, csak gyártulajdonosok és üzletemberek fizettek vele egymás közt. Az egyszerű polgároknak ott volt a papír változat, ami elvileg ugyan annyit ért. A kiadott érmék hamar eltűntek a forgalomból, ezért kellett a papírt bevezetni.
"lehet belőle több is?" Nemrég Keszthelyen egy pincében befőttesüvegekben kétezer db ezüst és arany érmét találtak, pár száz millió értékben, ezt is csak azért tudni, mert a megtaláló leadta... nekem már Balaotnparti nyaralóm lenne :)
2
Nem hiszem hogy az ezekből kiboccsájtott tizen millió darab mind a gazdagoknál kötött volna ki. Nem túl életszerű.
Mai értéken aranyban 90-100 ezer Ft... Ha levetítjük a jelenre, kicsit vicces, amikor a boltban 20 ezresből nem tudnak visszaadni, és megkérdezik, nincs-e kisebb... holott ha jól emlékszem 2000-ben vezették be a 20 ezrest, amikor az átlag fizetés 35-50 ezer Ft volt, ma meg a 10x-e, ez alapján most a 200.000 Ft-os bankjegy is mindennapi fizetőeszköz lehetne :)
"tizen millió darab mind a gazdagoknál kötött volna ki. Nem túl életszerű." - Létezik 500 eurós bakjegy, na az hol van? Mert sem én, sem ismerőseim nem láttak még olyat élőben :)
5
Tudom, köszönöm, utánanéztem :) Csak mennyit is ért akkor 3 gramm arany? Nehéz rálátni az akkori gazdasági helyzetre, akkor még minden rendben volt, és az országban több aranybánya is működött, a Dunán is mostak aranyat.
Tehát ma 100.000 Ft - de lehet, hogy akkori értéken csak pl. 20 ezernek felelt meg? Vagy éppen 200 ezernek? Nincs mihez hasonítani az árat (nem volt se üzemanyag, se külföldi valuta Koronában megadva), és inflációs adatok sincsenek.
22000 egy gramm arany.
500 eurós létezik, sőt asszem 1000-es is volt
6
Nehéz mai árfolyamon megmondani. Ha az akkori usd árfolyamát nézed azt átszámítod mai usd árfolyamra majd azt forintra akkor 20 korona majdnem 50000 forint, ha meg pl a cukor árát veszed alapul akkor meg 3-4 ezer forintot érne úgy hogy most marha drága a cukor. Azt tudom mondani viszonyításképp hogy a nagyapám aki tanító volt 1900-as évek elején éves szinten 130-150 ezer koronát keresett. Erről papír is van. Akkoriban a tanítók középosztály alja volt kb tehát nem olyan mint most.
Köszönöm a válaszokat! Összegezve akkor nem lehet tudni, valószínűleg az I. vh, '33-as gazd. válság, II. vh miatt nem lehet inflációról beszélni...
Közben néztem, lehet bérelni is fémkeresőt, így lesz mivel végignézni a társasházunk padlását :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!