Az ember egy hierarchikus faj?
Az ember egy hierarchikus faj és képes mellérendeltségi viszonyban működni.
De nem ért ismerni a fogalmakat. Nagyobb embercsoport szervezetlen viselkedése kaotikus, ez s természet rendje. Ám az ember gondolkodó és értelmező lény, ezért már az őskorban is volt munkamegosztás és voltak szerepek. Így például vezérszerep. ez teszi hatékonnyá az ember viselkedését.
Ugyanakkor az ember empatikus együttműködő lény, mert ugyancsak a gondolkodásából következően hamar rájön, az elefántnak sok a husa, de legyőzni csak sokan tudják. És minél jobban fejlődik az ember, annál bonyolultabb együttműködési formákat alakít ki.
Konkrét helyzet felületes megfigyelése alapján akár az ellenkezőjére is juthatunk, de akkor hibás az észlelés és/vagy torz a közösség.
Azért az is igaz, hogy mindenki érdekei szerint cselekszik, és ha egy társadalom hibásan képzeli saját érdekeit, akkor ott diktatúra lesz előbb utóbb. Továbbá az ember a problémáit maga kell, hogy megoldja, másra várni hibás felfogás. Itt a lényeg az aktivitás, tehát az is megoldás, ha konkrét segítséget kérünk konkrét okkal konkrét problémára. De nekünk kell kezdeményezni!
"Az ember egy hierarchikus faj?"
Igen. Az embernél sokkal egyszerűbb KIR-rel rendelkező fajok is hierarchiákba szerveződnek.
"Képtelen mellérendeltségi viszonyban működni?"
Ez nem igaz. Elég sok mindent csinálunk, ami nem "természetes". Például önmagában az, hogy természettudományokról beszélgetünk, és bizonyíték alapúan gondolkodunk, már nem természetes, hanem meg kellett tanulnunk. A természetes az lenne, hogy nagy színes mítoszokat és meséket találunk ki, amik tartalmazzák a jungi archetípusokat, ezért átélhetőnek és jól hangzónak találjuk őket.
Az ember egy hierarchikus faj?
Igen.
Képtelen mellérendeltségi viszonyban működni?
Nem.
Mint szinte minden olyan faj, ami nem magányosan él meg van a hierarchia az embereknél is. Egy bizonyos egyedszám feletti közösség ezt egész egyszerűen megkívánja. Ettől még ott van a mellérendeltség is. Vannak társadalmi rétegek, de egy rétegen belül attól még mellérendeltségi viszony van. Illetve épp azért mert bonyolult a társadalmunk a felé, alá, mellé rendeltség szituációtól függően változhat két ember közt. Csak, hogy a legegyszerűbb példát hozzam, aki munkahelyi közegben felettem/alattam áll, munkahelyen kívül simán lehet mellérendeltségi viszonyban velem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!