Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan vélekedtek az ókori...

Hogyan vélekedtek az ókori emberek a gyilkosságról?Volt olyan eset amikor helyesnek tartották?

Figyelt kérdés

2022. aug. 29. 13:05
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezt le kellene szűkíteni egy szűkebb időszakra és földrajzi vagy kulturális területre, hogy érdemleges választ tudjunk erre adni.


Általánosságban elmondható, hogy a halálbüntetés a legtöbb helyen jelen volt, azonban a gyilkosság törvényellenes volt. Utóbbinál azonban sokat számított, hogy kit öltél meg. Ez emberek kevés helyen számítottak egyenlőnek.

2022. aug. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
93%

Háborúk esetén igen, helyesnek tartották, de a „szimpla” gyilkosság már akkor is büntetett volt.

Érdekesség, hogy a vikingeknél ezzel szemben teljesen elfogadott volt bosszúból ölni (ezt manapság önbíráskodásnak hívják).

2022. aug. 29. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
83%
Én különbséget tennék ölés és gyilkolás között. Első esethez sorolom amikor valaki például önvédelemből teszi, vagy nem szándékosan. Ez a vallásban pont ugyanígy van feltűntetve és az ókorban pedig ez elég nagy szerepet kapott. Ezért is volt elfogadott Isten nevére hivatkozva megvédeni a lakóhelyüket, vagy hódító hadjáratokat indítani. Ez persze népcsoportonként változó és mindenki eldönthette, hogy melyik etnikai csoport vallási tanait tette magáévá.
2022. aug. 29. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
#1Mondjuk i.e 6-5. század. és a zsidók és az ugyanebben a korban élt görögökre vagyok kíváncsi.
2022. aug. 29. 13:20
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell leszűkíteni semmire, az akkori lehetőségekből következő szemlélet alapján való vélekedést nem lehet összevetni a mai lehetőségek által meghatározott szemlélettel.

Hogy szélsőséges példát mondjak, az oroszlán embert is eszik. És sok állat válik áldozatává élete során. És nevezhetjük gyilkosnak? Nem! Ebből nem következik, hogy ne vigyázzunk, és szélsőséges esetekben ne különítsük el, akár ne pusztítsuk el.


Annyi azonban mondható az ókor és a mostani kor összevetésében, az ókor embere zömében komoly megfontolásból ölt. Lehet, hogy tévedett, de mikor cselekedett, annyi információ állt rendelkezésére, ami szerint eljárt. Akkor is voltak kivételek, gyilkosságok, akár öncélúak, bosszúból történtek. De mi ez mindahhoz képest, ahogy ma az ember passzióból, gyönyörből vagy éppen a hatalom megszerzéséért öl.

Annyit azonban ehhez is hozzá kell tenni az igazság kedvéért, az akkori embernek oda kellett mennie személyesen a végrehajtáshoz, továbbá volt esély, hogy ő lesz végül az áldozat. Ma viszont fotelből is lehet, úgy, hogy nem is ismerjük az áldozatot, sőt, semmit se tudunk róla, sőt, ez nem is érdekel. És biztosra megyünk. Azért az óriási előny a lehetőség végrehajtásához.

2022. aug. 29. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
A gyilkosság mindig és mindenhol tiltott, elítélendő volt. Inkább az változott koronként és helyenként, hogy mi minősül gyilkosságnak, és mi nem.
2022. aug. 29. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
A különböző kultúrákban különböző az emberi élet értéke ma is. Amikor még nem volt fogamzásgátlás, akkor szinte természetesnek számított, hogy egy nő reproduktív életének javában gyereket szült és gondozott, aminek sajnálatos velejárója volt a gyerek halála is. A halál szinte napi tapasztalat volt, így a felnőtt embereké is, ez háborúra, vérbosszúra és másra is vonatkozott..
2022. aug. 29. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Phoney ***** válasza:
100%

A gyilkosságot sehol nem tartották helyesnek, mivel az emberölés és a gyilkosság minden kultúrában két különböző dolog volt (ahogyan a mai jogban is). Gyilkosság az olyan emberölés, ami adott kultúra szemszögéből nem helyes, tehát a "helyes gyilkosság" önellentmondás.


A gyilkosság általában az olyan ember szándékos megölését jelenti, aki valamilyen értelemben hozzánk tartozik, ugyanolyan ember, mint mi – az volt az igen változó, hogy ki számított "ugyanolyan embernek". (Pl. aki halálbüntetést kap, az már kirekesztett, "nem teljes értékű" ember.) Még a tízparancsolat héber "ne ölj"-jének is az az igazi jelentése, hogy ne gyilkolj (jogi értelemben). Nyugaton a kereszténységgel jelent meg az az elv, hogy minden ember a felebarátod, és ebből fakadt, hogy a végső soron minden ölés ilyen-olyan súlyú gyilkosság (akár még az önvédelem is), de ez utóbbi elv a gyakorlatban szinte sehol nem teljesedett ki, leginkább az őskeresztények közt volt jellemző.

2022. aug. 29. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Kései Sirató ***** válasza:
100%

A rabszogatartó társadalmakban:

Saját rabszolga meggyilkolása nem számított bűnnek és nem volt jelentősége. Másvalaki rabszolgáját legyilkolni azzal járt, hogy ki kellett fizetni.

2022. aug. 30. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!