Az arc- és testfestés egyidős a mai ember megjelenésével?
Amennyit erről ma tudunk, vélhetően igen, egy idős. A legkorábbi bizonyosan testfestés ie. ***********7000-re datált, a Szaharában talált barlangrajzok alapján. Ugyanis a barlangrajzokon vannak emberek is ábrázolva és a testfestés is látszik rajtuk, sőt a ruházat is. :) Persze a trópusi környezetben a lengébb ruházatot lehet látni a sziklarajzokon, de ott vannak ilyenek láthatóan. Ugyanígy látható az úgynevezett Vénusz-figurákon is, azok a női szobrocskák kerámiából. Ezek beazonosítása azért alapos vizsgálatokat igényel, mert alapvetően összecserélhető a ruházattal vagy az ékszerekkel is.
De úgy tűnik, hogy Franciaországban ie. 33 000 éves testfestést is találtak, a csontok talajvizsgálata alapján. Érdekességképp a csontok körüli talajból azt is meg tudják állapítani, hogy virágokkal együtt temették el, ha a talajból a pollen nem mosódik ki a víz által. Ezért előnyösek a barlangok, mert védettek az esőtől, széltől és eróziótól általában.
A Blombos-barlang leletei még korábbira mutatják, az ie. 100 000 - 70 000 évre.
A legrégebbi eddig 400 000 - 200 000 éves:
Archaeology Magazine
"Őskori testfestés
Lawrence Barham, az angliai Bristoli Egyetem munkatársa szerint a pigment felfedezése egy korai középső kőkorszaki lelőhelyen Zambiában arra utal, hogy a korai emberek már 400 000 évvel ezelőtt testfestési rituálékkal foglalkoztak.
1999-ben Barham visszatért Twin Rivershez, hogy saját nyomozást vezessen. Egy 400 000-200 000 éves, szennyezetlen üledékzsebben középső kőkori leleteket, állatcsontokat és pigmentet talált – „nem csak néhány darabot, de ezúttal több százat” – mondja Barham – barna, vörös, sárga, lila, kék és rózsaszín, mind helyi ásványokból származnak. A tavaly nyáron feltárt 307 darab közül kilencen „a dörzsölés vagy őrlés jelei mutatkoznak annak érdekében, hogy feltehetően por legyen” – mondja Barham."
Azzel személy szerint nem értek egyet, hogy a testfestés csak rituális lehetett, mert test díszítés sem kizárt. Valamint hozzátenném, hogy a testfestésnek különféle fajtái vannak, van rituális, harci, díszítési szerepű, hovatartozást jelentő, stb. Valamint a tetoválás is ezek közé tartozik. És a nők mai sminkje is bizony testfestés. :)
Néhány gyors példa...
Nefertiti királynő, Egyiptom, ie. 1370 - 1330. A szobron jól látható az egyiptomi sminkelés, szem, szemöldök és száj.
Vagy ókori egyiptomi sminkes doboz. Nők figyelem! :) És láthatóan a mai igényességű és jól kimunkált finom munka, valóban használható dobozka. Még ma is megállná a helyét sminkes doboznak. De nők ha ez utóbbit javítjátok az elfogadom. :) Ezekben amúgy vegyelemzéssel kimutatható, hogy mit tároltak benne.
Ie. 1800 Egyiptom
Szintén ókori egyiptomi sminkes doboz, ez több rekeszes.
Ie. 4300 környékéről smink tartó tégely:
Kapcsolódóan - ez is inkább nőknek érdekes :)
Brassempouy Vénusz, ie. 25 000 év, Franciaország.
A hajháló rekonstrukciós rajza:
Kutatási téma, hogy a Brassempouy Vénusz figura valamilyen sapkafélét, vagy kapucniszerűséget visel-e, vagy hajfonást. A hajfonást a két eltérő mintázat miatt inkább el lehet vetni és ma inkább a hajháló az ami valószínűbb. Valamint az is figyelem felkeltő, hogy láthatóan nem sematikus az arc, hanem realista ábrázolás és az arctípus is felismerhető rajta. Itt jobban látszik.
Vagy szoknyák sziklafestményen - kizárólag hölgyeknek :) jó, nyilván nem. Itt különféle szoknyákat is lehet látni, vagy eltérő mintázatúak voltak. És nem voltak elhízva! Csinosak voltak. .)
Roca dels Moros barlang, Spanyolország.
---
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!