Mit kell tudni Dél-Kelet Ázsia és Óceánia történelméről?

Figyelt kérdés
Szerintetek milyen lényeges történések voltak, hogyan hatottak a többi országra vagy a többi ország hogyan hatott rájuk?

2022. jún. 27. 20:34
 1/5 anonim ***** válasza:
14%

kb. semmi. Maximum a buddhizmus, de az csak dk-ázsia.


Esetleg annyi, hogy mentek a gyarmatosítók, akkor lett némi kultúra, azóta félig-meddig az van.

2022. jún. 27. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
100%

Kökor


Az elsö lényeges történés több tízezer éve volt, amikor az elsö embercsoportok átkeltek ezek a területeken. Ez két hullámban történt. Elöször Óceániából az amerikai kontinensre. Sokkal késöbb történt egy sokkal kisebb népvándorlás, Délkelet-Ázsiából Madagaszkárra (a malagaszik eredetileg az indonéz szigetcsoport lakói voltak)


Ókor


Itt igazából rengeteg dolog történt, szerintem az ókori Délkelet-Ázsia történelme túl nagy, hogy bemutassam (Angkor stb.) az ókori Óceániáról meg nem tudunk sokat. Ekkoriban láthatták meg a maorik az Antarktiszt.


Középkor


Óóó itt kezdödik a történelem. A thaiok ekkoriban (1200-as évek) alapították meg az elsö királyságukat, de nem sokáig tartott mert a kínaiak kiszemelték maguknak egész Délkelet-Ázsiát. Vietnámot azt hiszem meg is szerezték. Egyébként csomó másik királyság is volt ott a középkorban, de azok még elég törzsiesek voltak.


Újkor


Ez is olyan aminek a történelméböl jó sok van nekik. Egyrészt megérkeztek a gyarmatosítók (Délkelet-Ázsiába az angolok franciák, spanyolok valamint a törökök is bepróbálkoztak, de nekik nem sikerült), Óceániát meg még csak mostanaban hajózza körbe a fehér ember.


19. század és 20. század eleje


A britek kolonizálják Indiát és mellette a délkelet-ázsiai Burmát is (1850-es évek), a thaiok új országa, Sziám megalakul, a Vietnamiakra a franciák mennek. A Fülöp-szigeteket elveszik az amerikaiak a spanyoloktól ezekben az idökben. Hawaii királynöjét lemondatják az amerikaiak. Az amerikaiak egyébként Roosevelt alatt jelentös befolyást szereznek Óceániában is.


20. század közepe és vége


A második világháború alatt a Japánok végigdúlják Délkelet-Ázsiát és az amerikai irányítás alatt álló Óceániát is. De eközben a japánok az indonézeket és a vietnámiakat a britek, franciák, gyarmatosítók ellen uszítják, mert ök is az ellenségeik.


Ennek meg is lesz az eredménye, Indonéziában a második világháború után azonnal kitör a forradalom a hollandok ellen, Vietnámban és Thaiföldön is fellázadnak a franciák ellen, Burma fűggetlenséget kap Indiával együtt, szinte csak Malajzia marad meg brit uralom alatt.


Mind Indonéziában, mind Vietnámban szocialisták veszik át a hatalmat, ezért az amerikai kormány a támogatottjait (Burma, Kambodzsa, Thaiföld) is félti és háborút indít Vietnám ellen. Indonézia Malajziával hadakozok ebben az idöben. Malajzia is megkapja egyébként a függetlenséget késöbb a britektöl.


Végül az amerikaiak és támogatottjaik elveszítik a háborút és nagyon szigorú katonai kormány jön létre Vietnámban.


Ekkor azonban fordulatot vesz a helyzet. A szocialisták egyik nagy támogatója, Mao Ce-tung 1976-ban meghal, Indonéziában pedig megpuccsolják a szocialistákat és üldözni kezdik öket. Kambodzsában atveszi a hatalmat egy brutális rezsim (nem tudom, hogy Pol Potról hallottál már-e) de a vietnámiak is túl durvának tartják, hadat üzennek Kambodzsának és megdöntik a rezsimet. A sokk, ami Délkelet-Ázsiát érte Pol Pot alatt kicsit liberalizálta Vietnámot is.


A 80-as években Kína erte bepánikolt hogy el fogja veszteni a befolyását és hadat üzentek Vietnámnak. Kína vesztett, a 90-es évekre pedig Délkelet-Ázsia nagyrésze gazdasági fejlödésen ment át.


Sok rezsim (pl. Indonézia, Thaiföld) még mindig diktatúra volt, sok korlátozással.


Óceániában a 20. századra az amerikaiak valódi haditengerészeti birodalmat építettek, de a japánok is megcsinálták a maguk Önvédelmi Erejét. Az amerikaiak Óceániája (pl. Hawaii) nagyon fejlett lett, ameddig Japán elhanyagolta a területeket, máig azok a legelmaradottabbak. Ezek azok a híres prefektúrák, ahol a beleegyezési korhatár 13 év.


21. század


Nem sok minden változott, minden ország liberálisabb lett, Kínának egyre kevesebb a befolyása, Thaiföld még monarchia, Indonéziában pedig van még egy enyhe cenzúra, valamint a pápuai függetlenségpártiakat is elnyomják.


A legújabb hír a mianmari (burmai) puccs, itt egy katonai diktatúra vette át a hatalmat. Felajánlották, hogy Amerika szövetségesei lesznek, de Anerika nem fogadta el, mert diktatúra. Ezért Mianmar most kínabarát.


Óceánia maradt ugyanaz.


Ez egy nagyon rövid és pontatlan történelem volt viszont mivel az egész területen él 83722 nemzetiség, nem szerettem volna, ha még hosszabb lesz.


Remélem segíthettem, bocsi nem működik a hosszú ö.

2022. jún. 28. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
#2-nek ezer köszönet! :)
2022. jún. 28. 16:04
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

"A 80-as években Kína erte bepánikolt hogy el fogja veszteni a befolyását és hadat üzentek Vietnámnak. "


1979-ben 1 hónapig tartott a háború.


21. század: "Kínának egyre kevesebb a befolyása" ???!

2022. jún. 30. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
49%
2022. jún. 30. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!