Igaz az, hogy Sztálinék találták ki és terjesztették el globálisan, hogy a fasiszták és a nácik jobboldaliak?
Igaz az, hogy Sztálinék találták ki és terjesztették el globálisan, hogy a fasiszták és a nácik jobboldaliak?
Ezt érdemes elolvasni:
Már akkor sem volt nagy különbség a jobb és a bal között. Igazából nehéz megmondani, hogy mi hoz szavazatot. Először érdemes a bal és a jobb fogalmát tisztázni:
- a jobboldali abban hisz, hogy egy szűk elit irányítása szükséges,
- a baloldali a népre támaszkodva akar irányítani.
A náci párt tipikusan az a párt volt, amelyiket a szűk elit finanszírozott, de a legszélesebb plebs-re támaszkodott a kormányzásban (ez különben a magyar rezsimre is jellemző), azaz a szűk pénzügyi gazdasági elitnek juttatott előnyök mellett mindig elég sokat költöttek a prolikra. A különbség a magyarok és a nácik közt az, hogy a németek ténylegesen elég komoly gazdaságot építettek ki szigorúan versenyalapon, rengeteg nagyon jó termékük van, amit világszerte el tudnak adni. Ez így volt Hitler idejében is. A gazdasági válság azonban a munkásokat nagyon súlyosan érintette és erre tudott Hitler olyat mondani, ami miatt rengeteg szavazatot söpörtek be. Az ígéreteit különben sokáig tartani is tudta, ami eladósította Németországot, de egyben ki is húzta a válságból. Tehát egy hibridrendszer működött: bírta a szűk elit és a széles néptömegek támogatását is. A modern államok csak így működtethetőek, így a jobb és baloldali rendszereket már nehéz elkülöníteni. Sztálinék szigorúan balosak voltak, de nem is volt sikeres a szocializmus. Nagyrészt emiatt. A magántulajdon eltörlése motiválatlanná tette az embereket.
Ez így hülyeség, a jobb és baloldaliság az nem egy ideológia hanem igazából egy nem igazán működő skála amivel próbálnak különböző ideológiákat nagyjából megítélni.
Az h baloldali annak nagyon sok jellemzője van, pl a baloldal általában egy újító mozgalom és a nemzeti szocializmus az volt, általában a baloldali szociálisan érzékeny, de a keresztényszocializmus vagy különböző nacionalista és szociálisan érzékeny nézeteket nem lehet besorolni egyértelműen egy oldalra.
Amikor vki baloldalozik vagy jobboldalozik igazából csak le akarja egyszerűsíteni a politikát vagy megosztani a táborokat, de igazából sokkal jobban egybe mosódnak a jobboldali és baloldali értékek.
A 19. században a populizmus nem lehetett más csak baloldali, azonban már a 20 és 21. században az úgynevezett jobboldali pártok is erősen nyomták a populista szólamokat.
Molnár Tamás után szabadon: az a baloldali, aki abban hisz, hogy az ember eredendően jó, és a társadalmat kell optimalizálni, hogy ez ki tudjon bontakozni -- akár erőszakkal is. A jobboldaliak szerint viszont az emberek nagy részét irányítani kell, mert vágyainak és butaságainak rabja, és a fennálló hierarchia meg a hagyományok megtartása a kulcs.
Ezek tükrében a nemzetiszocialista Németország és a Szovjetúnió is baloldali volt: egy erőszakkal bevezetett, központilag megtervezett, szép, új világ kísérlete.
A woke-kapitalizmust is ugyanez a vakhit vezeti, de túltermelés lévén a harc már nem a termelő erőforrásokért, hanem a viszonyokat megteremtő tudatokért folyik.
(De az ember nem jó. Buta, önző, b@székony, irigy, rest, hazug stb. így a "szabad" társadalmunk és mai "kultúránk" is ezekre épül.)
3-as válaszolónak
Tényleg elég “szabadon” idézted fel Molnár Tamás gondolatait, bár nem vagyok nagy ismerője, pláne kedvelője, de amit én olvastam tőle, abban a konzervatívizmusról írta azokat, amiket szerinted a jobboldaliságról.
A fasizmusok egyébként különbözőek voltak jobb, vagy bal oldaliság szempontjából. Franco-t, vagy a Mussolinit szerintem nem lehet baloldalisággal vádolni, de utóbbit a konzervativizmussal se, a Hitlert meg pláne, hacsak nem a képzőművészeti izléséről beszélünk. Ami a Nemzetiszocialista Német Munkáspártot illeti, indulásakor legalábbis nem hiányoztak a bal oldali gondolatok az alapítók fejéből, de ezeket Hiltler jó gyorsan kiverte onnan. Ha a jobboldalisághoz valamiféle elitizmust, mint sine qua nont rendelünk, akkor persze Hitler nem volt jobb oldali, mert kifejezetten antielitista volt. Ő “völkisch” gondolkodású volt. Más fasiszta vezetők meg nem. Változatos a kép.
Leegyszerűsítve, nem igaz.
A nácikat arányaiban könnyen be lehet sorolni jobbra. A mai fasizmus más kérdés, nagyon sok ága van, ami miatt attól függ, hogy melyikről beszélünk lehetne jobb és baloldali is egyaránt.
Mellesleg részben ezért találták ki a harmadikutasságot, és oda rakták a fasisztákat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!