Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi az oka annak, hogy Kína...

Mi az oka annak, hogy Kína messze a legnépesebb ország a világon? Ennyire szeretik a szexet?

Figyelt kérdés

A kérdés másik fele nyilván szarkazmus. Természetesen társadalomtudományi/történelmi megközelítésből szeretnék korrekt választ kapni. Indiát is kérdezhettem volna akár, de ott szerintem a válasz a nagy fokú iskolázatlanság és a hinduizmus (tehát vallás) is bekavarhat, mint az összes többi 3.világbeli túlnépesedett pöcegödör esetében (Banglades, Nigéria, Indonézia).


Azonban Kína esetében elképzelésem sincs mi vezethetett oda, hogy 1,4 milliárdan legyenek, hiszen mindig is egy tradicionális fejlett kultúra volt miközben csak a fél ország lakható.

Mondjuk ez a kérdés elég komplex (és akár mást kérdést is indukálhatna), hiszen a nem annyira hatalmas szigetország Japán is olyan népességű, mint a hatalmas Oroszország, de a Magyarországnál alig nagyobb Dél-Korea is 50 milliót számlál.


Na de térjünk vissza Kínára: Területre akkora mint az USA mégis több mint 4-szer annyian lakják, miközben a szexuális kultúra/a pornó hazája az USA (ha már társadalomkultúra) illetve az életszínvonal között is döbbenetes különbségek vannak (nyilván az USA javára).


Vagy ez egyszerűen ázsiai sajátosság? Mert ha igen, akkor nyilván teljesen más kérdéshez lyukadunk ki. Azonban az erős szexuális kultúra sem ázsiai sajátosság hiszen pl. Japánban van a legtöbb szűz/szingli a világon és iszonyatosan a munkának élnek, alig van szociális életük (ami jellemző szerintem en bloc az ázsiai emberekre). Mégis a szaporulat teljesen más léptékű, mint pl. Európában.



2022. jan. 15. 17:08
 1/8 anonim ***** válasza:
72%

"hiszen mindig is egy tradicionális fejlett kultúra volt"

kiveve a diktatura elott. azota fejlodott ennyit a gazdasaguk, miota kommunizmus van ott. a tradiciokat is ok hoztak vissza hogy a nacionalizmust erositsek a sajat magukban (plusz eleg hangzatos is, igy el lehet adni mas nemzeteknek is, lasd akkupunktura meg egyeb alternativ gyogyaszati baromsagok)

2022. jan. 15. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
56%
amugy itt a valasz: [link]
2022. jan. 15. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
59%
Sok embernek sok az utódja.
2022. jan. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerintem földrajzi determinizmus. Kína földrajzilag elég jól behatárolható terület, azért vannak ennyien, mert benőtték.

A szélességi fokok, klíma, éghajlat, hegyek folyók helyzete és mérte szóval minden adott hogy egy nagy kultúra jöjjön létre ott.


Ami a kulturális adottság lehet még, hogy sokkal békésebbek, mint mi európaiak. Végtelen polgárháború volt a történelem során, de azok kevésbé voltak véresek, külső fenyegetettség meg a mongoloktól a fehér ember megérkezésééig nem nagyon volt.


Elvileg ugyan ilyen földrajzi determinizmus miatt van, hogy Afrika kb soha nem volt, és talán soha nem is lesz fejlett, egyszerűen nincs meg hozzá a természeti adottság.

2022. jan. 16. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Kína mindig is egy népsűrűségi csomópont volt a történelem folyamán.

[link]


Például az ókorban a Han-dinasztia által vezetett Kína népessége felülmúlta az akkori Római Birodalomét és a Föld akkori lakosságának negyede kínai volt(akkoriban Kína a hegyvidékektől és sivatagoktól keletre, és a sztyeppétől délre fekvő területet jelentette csak, ami a mai Kína területének olyan egyharmada, de a népesség 90+%-a a mai napig itt él).


A jelenség eredete a korai mezőgazdálkodásig vezethető vissza. A Sárga és Kék folyók völgyei különösen termékeny területek, az más dolog hogy ma már mennyire túl vannak használva ezek a földek. Északon a búza és köles termesztésének vannak nagy hagyományai, délen pedig a rizsnek. Az ókori és írásbeliség előtti Kínában a három gabona jelentősége még nagyjából egyenlő volt, a középkorban vált a rizs egyeduralkodóbbá. Mellette a disznó és baromfitartás, a halászat és gyüjtögetés húst biztosított, rengetegféle zöldség és gomba volt megtalálható. A relatív élelmiszerbőség már időszámításunk előtt több ezer évvel népességrobbanást eredményezett és a népességet számontartó állami bürokrácia is korán megjelent.

2022. jan. 16. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Mégis a szaporulat teljesen más léptékű, mint pl. Európában."

Ez max a 20. században volt igaz. Akkor növekedett a távol-keleti országok népessége nagy mértékben. Azonban a 21. században masszív népességfogyás fogja érinteni ezeket az országokat. Manapság a gyerekvállalási kedv alacsonyabb ott, mint Európában.


Japán a világ legelöregedettebb társadalma. A korfájuk teljesen a feje tetejére van állva: [link]

Leolvasható, hogy 2019-ben többen voltak a 80 évesek ott, mint az újszülöttek. Annyi ott az idős ember, hogy egy jó pár éve a felnőtt pelenkák jobban fogynak náluk mint a gyerek pelenkák. 2100-ra becslések szerint 52 millióra csökken a népességük a jelenlegi 125 millióról.


Dél-Korea még ennél is extrémebb. A világ legalacsonyabb termékenységi rátájával rendelkeznek (0,82 gyerek/nő). Nekik sem sokkal jobb a korfájuk:

[link]

A 15 év alattiak aránya az össznépességen belül még Japántól is alacsonyabb (12%). 2021-ben mindössze 270 ezer gyerek született náluk, ami egy 51 milliós országban katasztrofálisan alacsony szám. (Ez olyan mintha a 10 milliós Magyarországon csak 50 ezer gyerek születne évente, a valós 90 ezer helyett) Kevesebb gyerek született náluk tavaly, mint a hasonló népességű Lengyelországban, Ukrajnában és Spanyolországban, amelyek egyébként szintén elöregedő népességgel küzdenek. A 10 milliós Szöülban meg kb. 45 ezer gyerek született. A következő évtizedekben az iskolák nagy részét (főleg vidéken) be fogják zárni, mivel nem lesz ki járjon oda. A népességfogyás is náluk lesz a legextrémebb. Kb. ​20 millió lesz a népességük az évszázad végére.


Tajvannak szintén 1 alatt van a termékenységi rátája. A 20 alattiak itt is nagyon kevesen vannak: [link]


Kínában a születések száma az utóbbi 5 évben hatalmasat zuhant

[link]

2016-ban még majdnem 19 millió gyerek született náluk. 2021-ban alig több mint fele ennyi, mindössze 10,6 millió. A termékenységi rátájuk 1,3 gyerek/nő, ami szintén a világ legalacsonyabbjai közé tartozik. 2100-ra a népességük száma kb. 730 millió fő lehet, ez a becsült középérték.


Thaiföld pedig szintén szörnyű demográfiával rendelkezik. 2021-ben a halálozások száma először haladta meg ott a születések számát:

[link]

Az ő népességük is kb. megfeleződik az évszázad végére.

2022. jan. 17. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"Csak a fél ország lakható"

Az világszinten nem olyan rossz arány. Ráadásul az a rész olyan klímával és mezőgazdasági lehetőségekkel bír, hogy törvényszerű volt, hogy így elszaporodik az ember. Hidegebb, fagyos helyen fele annyit terem a növényzet, Ny-Eu meg tele van heggyel, benyúló tengerekkel. Ha ezeket figyelembe veszed, akkor a kínai népesség, nem extrém. Az indiai inkább az. Valójában India sokkal népesebb, sűrűbb, szaporább és egyre tragikusabban zsúfolt, csak politikailag több országba lett vágva, ezért a számok nem mutatják.

2022. jan. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Kína földrajzilag elég jól behatárolható terület, azért vannak ennyien, mert benőtték."


Azért ez nem teljesen van így. A lakosság nagyobb része a tengerpart mellett koncentrálódik, a többi terület gyérebben lakott.


[link]


Az ország 58%-a hegyvidékes, 28%-a pedig sivatagos.


[link]

2022. jan. 21. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!