Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Japánnak vagy Németországnak...

Japánnak vagy Németországnak volt nagyobb esélye megnyerni a saját háborúját a II. világháborúban?

Figyelt kérdés

Olyan válasz nem érdekel, hogy egyiknek sem. Ki lehetett volna hosszabb ideig pariban az ellenséggel, ha esetleg okosabban csinálják?


Mondjuk ez elég relatív, mert sok a "mivan ha" tényező. De Hitler nem biztos, hogy jó döntést hozott a SZU megtámadásával ill. a japánok is nagyobb csapást tudtak volna bevinni Pearl Harbor-nél.



2021. nov. 28. 13:32
 1/7 anonim ***** válasza:
35%
Japánoknak esélyük sem volt. Ha Hitler el tudja kerülni a háborút a SZU-val és az USA-val, akkor lett volna esélye.
2021. nov. 28. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
82%

Japánnak semennyi esélye sem volt sztem. Még akkor sem, ha elkapja a Pearl H. felé tartó anyahajókat is, és mindent elsüllyeszt, leradíroz egy első csapással.


Az a rajtaütés annyira összekovácsolta az amerikaiakat politikailag, és olyan bosszúvágyat szült, hogy onnantól csak idő kérdése volt, hogy Amerika gigászi ipari potenciálja legyűrje Japánt. Nyersanyagok és energiahordozók szűkében a japánoknak semmiféle reális kilátása nem volt a győzelemre. Már az orosz-japán háborúban is sokszor volt puszta szerencséjük (pl. Makarov tengernagy halála), és az akkori győzelmükben óriási szerepe volt a cári birodalom belső megosztottságának és ipari elmaradottságának.


Ezzel szemben az USA egységes volt, iparilag fejlett, és nagyon elszánt. Ráadásul maga a háború is hatalmas technológiai és hadtudományi fejlődést hozott (radar, tüzérség,partaszállási és tengeri hadviselési stratégiák, anyahajók, atombomba stb.).


A japánok ezzel szemben nem fejlődtek sem hadászatilag, sem technikailag.

2021. nov. 28. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 bbenjoe ***** válasza:
100%

Ez nem tudom mennyire ismert, de a japánok és a szovjetek között a 30-as években volt egyfajta limitált, határmenti háború. Rá kell keresni a "Halhín-goli csatára", ami 1939 szeptemberében volt. Döntő szovjet-mongol győzelem született. Ezek után a japánok látták, hogy szárazföldön a szovjetek az erősebbek, így velük a békére törekedtek.


A japánoknak szerintem eleve nem volt esélyük egy nyílt háborúban akár a szovjetek ellen, akár az amerikaiakkal szemben, főleg úgy hogy közben Kínával eleve hadban álltak már '37-óta.

2021. nov. 28. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
84%

Mindkettőnek komoly esélye volt a győzelemre, gyakorlatilag már majdnem győztek is, a németek Európa elfoglalásával, a japánok meg Kína ellen, csak tovább nem kellett volna lépniük.

Mindkét háborús agresszornak kellettek az erőforrások, a nyersanyagok, a németek ezért támadták meg az oroszokat, a japánok meg a brit, holland gyarmatok ásványkincsei miatt és mert az USA az útjukban állt illetve az embargó hirdetésével az elevenükre tapintott.

Onnantól fordultak rosszra a dolgok a számukra, a sikereik elvakították őket.

Különösen kiemelném azt a teljesen felesleges és ostoba hadüzenetet, amivel a tengely országai az USA-t bevonták az európai háborúba.

Ha ez nem történik, akkor a szövetség az oroszokkal nem lett volna olyan erős, hiszen Churchill nagyon kommunistaellenes volt, valószínűleg az amerikaiak nem támogatták volna Sztálin hadseregét szinte mindennel, így talán lett volna esélye a németeknek egy diktált békét a Szovjetunióra kényszeríteni és hatalmas területeket elvenni tőlük.

Lényegében Roosevelt volt aki a szövetséget összetartotta, az ő ösztönzésére bántak a szövetségesek kesztyűs kézzel az oroszokkal, pedig nemegyszer, például a Katyni lengyel tömegsírok felfedezése után előállhatott volna olyan helyzet, amely megosztja a szövetségeseket, az oroszok ellen hangolva őket, de persze lehet, hogy ettől függetlenül bírták volna az oroszok, bár eziránt vannak azért kétségeim.

A japánoknak kevés esélye lett a győzelemre Pearl Harbor után, talán nekik is ugyanez a németek USA elleni hadüzenete tette be a kaput, mert ugyan elvont az amerikaiaktól erőforrásokat, de nem eleget, ellenben lehetetlenné vált egy időközi békekötés, amely esetleg talán lehetséges lett volna, ha a brit, amerikai, szovjet szövetség nem áll össze ilyen erősen és akkor lehet, hogy megtarthattak volna valamit a japánok.

2021. nov. 28. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
18%

Kicsit több történelemismerettel egyfelől nyilvánvaló, hogy egy ilyen jellegű (náci) diktatúra meg fogja támadni a Szovjetuniót. Ezt egyébként Sztálin is tudta, ezért kötött paktumot. Hitlernek semmi esélye nem volt, a szovjetek megtámadásával vagy meg nem támadásával.

Ami a Pearl Harbourt illeti, ugyancsak ismert a történelemből, hogy az csapda volt, az USA készítette elő, hogy legyen jogi alapja a háborúba való belépésnek. Ott maga a kikötő sorsa kiárólag belpolitikai ügy volt.

2021. nov. 28. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Japán egyedül teljesen esélytelen volt. A németeknek viszont kevésen múlott, hogy nem verték el a szovjeteket. Így is már Moszkva elővárosaiban jártak. Ha Moszkvát is sikerült volna elfoglalni, onnantól valószínűleg nyert ügy lett volna.. Ha a vörös hadsereg akár egy kis részét lekötötték volna a japánok a távol keleten, Hitler pedig jobban hallgat a zseniális tábornokaira és nem politikai célpontokat választ (Sztálingrád, Leningrád), már ez is elég lehetett volna. Azt is kevesen tudják, hogy bár nem a legmagasabb körökben, de még Kursk után is tárgyalást kezdeményeztek az oroszok a németekkel egy tűzszünetről, ami a németeken hasalt el, mert nem látták még előre hogy már megindultak a lejtőn lefelé. Az is egy fontos info, hogy Németország az anyagi és emberi veszteségeinek 70-80%át a keleti fronton szenvedte el a háború utolsó két évében. Ha 42-ben (máskor már nem volt rá esély) legyőzik az oroszokat, nem lett volna sok esélye egy sikeres partraszállásnak Normandiában.
2021. nov. 30. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szerintem minden nagyjábó úgy történt, ahogy történnie kellett. Mármint ha Németországnak vagy Japánnak lett volna esélye győzni, akkor győztek volna. Az a tény, hogy veszítettek, azért volt, mert nem volt esélyük. Vagyis a tények pusztán magukban válaszolnak a kérdésedre.


Most végig lehet menni az egyes országok vezetőinek különféle döntésein, hogy mi lett volna, hogy nem támadják meg ezt meg azt, lehet elemezgetni egy-egy csatát, de összességében az erőfölény és a gazdasági-hadi potenciál az USA oldalán állt. Innentől kezdve lehet gondolkodni azon, hogy mi van, ha nincs Pearl Harbor, lehet, hogy Japán expanziója ebben az esetben tovább tart (akár évekkel is) a Csendes-óceánon, viszont előbb-utóbb úgyis konftontációba került volna az USA-val, akár a Fülöp-szigetek miatt, akár Ausztrália veszélyeztetése miatt. Vagyis az USA mindenképpen belépett volna a háborúba előbb-utóbb, lehet, hogy nem 1941-ben, hanem 1942 tavaszán vagy nyarán. Onnantól kezdve meg stratégiai és katonai értelemben hasonló dolgok követték volna egymást... Ugyanez a németekre is igaz.


Egy háborút nem egy-egy konkrét esemény dönt el, hanem az, hogy melyik félnek van több potenciálja, gazdasági ereje. Hiába találták ki a németek a világ legjobb fegyvereit, alkották meg a Királytigrist (aminek a maga korában nem volt párja), ha nyersanyaghiány miatt csak néhány száz került ki a csataterekre belőle, és annak egy részét maguk a németek robbantották fel, mert kifogyott belőlük az üzemanyag, és nem akarták, hogy az ellenség kezébe jusson. Ezzel szemben a szar Shermanból napi több ezret gyártottak... Most ez csak egy példa, mondhatnám a sugárhajtású fegyvereket, repülőket stb. is. Most lehet egy-egy csatán gondolkodni, hogy "mi lett volna ha Hitler másképp dönt", nem ez a lényeg, hanem az, hogy az USA gyárai ontottá a fegyvereket, és amíg Németország lehetőségei, erőforrásai napról napra egyre szűkebbek lettek, az USA-ban ez napról napra bővült.

2021. dec. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!