Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy képzelnél el egy ilyen...

Hogy képzelnél el egy ilyen világot?

Figyelt kérdés

Most egy kétségkívül buta, de érdekes gondolatfuttatásra bátorítalak. Képzeld el, hogy a következő történne: Egyszer csak hirtelen a földön mind a közel 8 milliárd embernek, megtriplázódna az agyi kapacitása. 3x több lenne az IQ,EQ, 3x jobb lenne a memóriánk, nnyelverzekünk, zenei érzékünk, mozgáskoordinációnk stb.

A testünk, érzékszerveink nem változnának.

Tudom, ez így elég butyuta felvetés, hemzseg a logikai ellentmondásoktól, de szerintem nagyon érdekes.

Milyen lenne a társadalom, az emberi interakciók?

Ha tudtok ajánlani, ilyesmi könyvet filmet, azt hálásan megköszönöm.



2021. nov. 3. 20:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Feltehetően azért tartod érdekesnek, mert neked jutott eszedbe. A dolog természetes. Azonban folytatásként bármit elképzelhetsz. A világ azért olyan, amilyen, mert szabályok szerint változik, bármi nem történhet.

Tehát a felvetésed szerinti világ is a saját törvényei szerint alakul, de ezt a saját törvényeket lefelejtetted ismertetni.

Ugyanis történések a nem létező szabályok szerint alakulnak, például azonnal megölik egymást, azonnal mindannyian szövetséget kötnek, minden marad a régiben, a világ gyorsabban fejlődik, mert többet tudnak az emberek, a világ fejlődése megáll, mert jobban tudják egymást akadályozni... - még hány változatot óhajtasz? Nagyon sok van.

2021. nov. 4. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Phoney ***** válasza:
100%

Tényleg elég kevés a találgatási alap (lényegében nincs), de rövidtávon (ami akár több generáció is lehet) nem feltétlenül számítanék nagy változásokra. A gyakorlatban az ember szellemi potenciálját korlátozza egyrészt a "szoftver" (a pszichokulturális szint, vagyis az eddig kifejlődött és generációnként továbbadott pszichés működésmódok, minták) na meg a külvilág gyakorlati elvárásai is. Ez olyan kérdés, mint hogy mennyivel lenne okosabb a csimpánz, ha egyszer csak akkora agykapacitása lenne, mint az embernek. Hát, rövidebb távon valószínűleg kiábrándítóan kevéssel, hacsak nem emberek közt nőnek fel a csimpánzkölykök. Kevesen értik, hogy az embernek milyen sok mindennapi, "alapvető" szellemi képessége egyáltalán nem alapképesség, amihez csak agykapacitás kell, hanem kulturális vívmány, ami 10000 vagy 1000 vagy akár 100 éve nem volt általános, vagy egyáltalán nem volt.


Az ember ugyan mindig kihasználta az agyteljesítményét, hiszen minden egészséges ember nyers agykapacitását lekötik a saját életének legnagyobb kihívásai, de ez a kihasználtság (eredmények szempontjából) nem ideális, és a nagyobb agyat se feltétlenül használná ki jobban. Az intelligenciának feltétele az agykapacitás (ezért is nem lehet állatból embert nevelni, bár egyébként súlyosan csökkent agykapacitással is lehetséges egész normális emberként élni) de nem lesz tőle automatikusan és arányosan magasabb az IQ.


Bizonyára lenne rövidtávú különbség, talán mindenki stabilan tudná hozni azt, amit eddig a legeslegjobb formájaként ismert, de nem biztos, hogy ezt sikerülne túlteljesíteni. Az agy ugyan nem számítógép, de a hardver–szoftver és agy–kultúra összefüggései sokban hasonlítanak. Ugyanaz a számítógép is sokszoros gyakorlati teljesítményre lenne képes tökéletesen optimalizált szoftverekkel (azaz ha nem pazarolna több millió utasítást egyszerűbben is elvégezhető feladatokra), ellenben ha egy mai számítógépre 90-es évekbeli programokat telepítesz, azzal a legtöbb szempontból nem mész sokkal többre, mint az akkori gépekkel.


Hirtelen szellemi "robbanás" inkább akkor történne, ha idejönne egy nagyon távoli és ideális (!) jövőből egy csomó szülő, és születéstől fogva ők nevelnék fel a következő generációnkat.

2021. nov. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszön az utolsó válaszát!

Üdítő volt olvasni

2021. nov. 8. 17:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!