Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy költő amikor művet ír egy...

Egy költő amikor művet ír egy adott műfajban, akkor leül és azt mondja, hogy ő most egy himnuszt ír és tartja a műfaji sajátosságokat? És ezek hogy alakultak ki, mindig valaki másolta a másik embert, aki meg valami korszak alkotót hozott létre?

Figyelt kérdés

2021. szept. 29. 15:01
 1/3 anonim ***** válasza:
92%

Nem feltétlenül.

Inkább van a kezdőötlet, aztán majd a végén lesz belőle valami.

Jó, a Himnusz, amit megpályáztattak, és szabályozott keretek között kérték az más, persze.

A szabadverset pont azért találták ki, hogy ne "másolat" legyen, viszont annyira kötetlen, hogy engem például zavar.


Pályázatra, ha adott a műfaj természetesen alkalmazkodni kell. Vagy ha van valamilyen kikötés.

De szerintem idővel mindenkinek kialakul a saját, egyéni stílusa.

2021. szept. 29. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
81%

Lehet tudatosan és tudatlan is költeni, de az alapvetések általában mindig meg szoktak lenni fejben. Tehát, hogy én most egy tájról fogok írni, a Tisza kanyarulatairól, a kopárságról és nem, nem lesz benne Manci néni, aki szerelmet vall Pityu bácsinak.


De ha nem konkrétan versről van szó, akkor lehet, hogy érthetőbb, ha azzal példázódom, hogy ha gyerekmesét szeretne írni valaki, akkor nyilván nem erőszakos dolgokról és felnőtt tartalmokról fog benne beszélni, de attól még nem feltétlenül tudja előre, hogy hogyan fognak alakulni benne az események. Lásd George R. R. Martin könyvsorozatát, aminek a befejézésén a mai napig seggel, mert még ő sem tudja hogyan kellene befejeznie (aztán lehet, hogy nem így van; a költő szándékai nem mindig láthatóak tisztán).


Persze olyan is van, hogy valami gyerekeknek készül, aztán egyre komorabb, felnőttesebb lesz a téma. Lásd Harry Potter könyveket. Vagy tipikusan ilyenek a tragikomédiák, ami a humorra épít, de mégis nagyon komoly mondandója van, ha mélyebben belegondolunk.


Visszakanyarodva a versekre. A műfajok úgy alakulnak ki, hogy valaki egy addig besorolhatatlan műfajú verset ír, népszerűségre talál és más költők is elkezdik másolni a stílusát. Például tegyük fel, hogy adott korszakban valakinek vagy valaminek a dícsőítéséről még nem szóltak versek. Valaki ír egyet, ez megihleti a többi költőt is és így egy új műfaj jön létre.

2021. szept. 29. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Nagyban függött a költő habitusától. Például egy Petőfi Sándor írt mindenféle verseket attól függően, hogy milyen kedve volt (milyen benyomások érték). De megírta a János Vitézt is, az meg azért egy fokkal kötöttebb műfaj.


Amire te gondolsz, az inkább pont fordítva történt; írtak mindenféle verseket, aztán ezeket az irodalmárok kategorizálták, és minden kategóriához „költöttek” különböző tulajdonságokat. Szóval manapság ha egy adott kategóriájú verset akarsz írni, akkor ezeknek a konvencióknak kell megfelelned. De persze ettől függetlenül lehet, hogy egy teljesen úgy költészetet alapoz meg a költészeted.

2021. szept. 29. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!