1960 óta miért romlott a lakosság egészségi állapota és miért nőtt meg a halálozás?
Három könyvből mellékelek egy-egy oldalt, illetve egy diagramot.
Ez a Celladam-kor (Dr. Kende Péter, 1987.) című könyvből való, függőleges vonallal jelöltem a lényeget:
Ez meg Az élet patikája (Schirilla György, 1990.) című könyvből való:
És végül ez a diagram meg a szülőfalum népességének alakulását ábrázolja 1700-2000 között:
1960-ig nő a népesség (még a két világháború ellenére is), majd egészen napjainkig zuhanórepülésbe váltott a görbe iránya. A szomszédos falvak népesedési diagramja is ugyanígy néz ki.
Az első linken a daganatos megbetegedésekről írja, ha a szövegkörnyezetet nézzük. A megjelölt mondatot ezért nem érdemes kiragadni, mert úgy tényleg általánosnak hangzik.
A második linken egyes korcsoportokról ír, vagyis az sem általános népességcsökkenést jelent.
A harmadik linken megint más van, az a népességet mutatja, ami nem azonos az egészségi állapottal és nem azonos az elhalálozásokkal sem.
A 6-os válaszban lévő, Hungary life expectancy (Születéskor várható élettartam) diagram sem azonos a népesség számával - ha összenézzük a kettőt. A diagram szerint 1965-1990 között csökkent a férfiak várható élettartama, a nőké inkább stagnált, közben nőtt a népesség!
Születéskor várható élettartam - wiki
"A születéskor várható élettartam egy demográfiai adat. Az élveszületések halálozási életkorának átlaga (az 1 évnél fiatalabbak elhalálozását nem számítva)."
Kérdés, hogy a statisztikákba pontosan mit vesznek bele és mit nem, mert attól függően változik a diagram is.
Nem feltétlenül ez a fő ok, de gondolj bele a következőbe:
Ha mondjuk az átlagos várható életkor egy mondjuk 50-60 éves időszakon belül növekszik jelentősen, az csökkenti a halálozások számát az adott időszak alatt, de növeli utána, hiszen akik tovább éltek, később, de elkezdenek sorban meghalni.
:) Bocsi most kifütyültök :) - általában kb mindet zöldeztem mert hasznosak, de mintha kicsit keverednének a fogalmak. Más az átlag életkor, más a várható életkor (élettartam), más a népesség, és a korcsoport arányok is más. Vannak összefüggések persze...
Az átlag életkor az élőkre vonatkozik, semmi köze az elhunytakhoz, például Magyarországon átlagosan a 35-40 évek környékén:
A születéskor várható élettartam egy feltételezett mérték bonyolult számítással. Feltételezi, hogy a jövőre vonatkozó halálozási arányok az adott évben született személyek egész életében érvényesek lesznek. A becslés gyakorlatilag előrevetíti az életkor specifikus halálozási arányokat egy adott időszakban a lakosság teljes élettartama alatti időre. Előrejelzés féle.
A Ratkó-korszak sem befolyásoló feltétlenül:
Ratkó-korszak 1949-1953 között, és nézzük meg a linkelt görbén, hogy a Ratkó-korszak előtti emelkedés folytatódik azonos mértékben és nem növekedett meg tőle, nincs hirtelen kilengés.
Példa a 12/ is.
Még egy példa, Közép-Afrikai Köztársaság - a világ egyik legalacsonyabb gazdasága, a születéskor várható élettartam is az egyik legalacsonyabb, a népesség közben növekszik. Ott a ratkó gyerekek semmit sem segítenek, sőt még nagyobb éhezés lesz és halandóság is nagyobb lesz, mert a gyenge gazdaság nem tud még több embert eltartani. Az a kevés élelmiszer ami jut az még több felé oszlik el, tehát nagyobb éhezés lesz...
Közép-Afrikai Köztársaság - wiki
"A Köztársaság egy főre jutó jövedelmét gyakran évente körülbelül 400 dollárra becsülik, ami az egyik legalacsonyabb a világon"
Az országok listája a várható élettartam szerint
Közép-Afrikai Köztársaság 53.1 (év)
források lent
A magas születési arány nem növeli, ez összesített adat az élet össz elhalálozásaiból statisztikázva, benne van a gazdaság, a szokások, minden...
A születéskor várható élettartam számítását ilyen táblázatokkal csinálják. Láthatóan ahol a születéskor várható élettartam (1.link szerint) 1 éves korban 73.70 év, akkor talán azt várnánk, hogy a 70 éves korban 3 év lesz a várható élettartam, de nem, 12.75 év. Nem mondom, hogy totál érteném ezt cakli pakli, de valamennyit tisztáz a témán.
másik táblázat
..........
Én is kíváncsi voltam, úgyhogy néztem néhány adatot pro és kontra. :)
A születéskor várható élettartam szerin rangsorolva.
-- SVÁJC
népesség: 8 570 146 fő
születéskor várható élettartam: 83.4 év
GDP: 747 969 millió $
-- NORVÉGIA
népesség: 5 391 369 fő
születéskor várható élettartam: 82,6 év
GDP: 362 009 millió $
-- EGYESÜLT ÁLLAMOK
népesség: 329 064 917 fő
születéskor várható élettartam: 78.5 év
GDP: 20 936 600 millió $
-- MAGYARORSZÁG
népesség: 9 684 679 fő
születéskor várható élettartam: 76.4 év
GDP: 155 013 millió $
-- BOTSWANA
népesség: 2 254 068 fő
születéskor várható élettartam: 62.2 év
GDP: 15 782 millió $
-- BISSAU-GUINEA
népesség: 1 874 303 fő
születéskor várható élettartam: 60.2 év
GDP: 1 432 millió $
.....
Mondjuk egy példa nagy népesség, alacsony GDP és alacsony születéskor várható élettartamra.
-- KONGÓI DEMOKRATIKUS KÖZTÁRSASÁG
népesség: 86 790 567 fő
születéskor várható élettartam: 62.4 év
GDP: 49 869 millió $
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!