Az Asperger szindrómásokat csupán azért tartják rendellenesnek mert nem tudnak jól kommunikálni a neurotipikus többséggel?
Ezen az egy szemponton kívül semmilyen más téren nincsenek szerényebb képességeik, sőt az esetek többségében tehetségesebbek.
Csupán a neurotipikusokkal nem értik meg egymást viszont két Aspergeresnek nincs problémája a kommunikációval?
A neurotipikusok önzősége és irigysége miatt van csupán rendellenességként kezelve az Asperger szindróma?
Tanulmányok szerint jobb emberek is, kevésbé önzőek, becsületesebbek, hűségesebbek az Aspergeresek. Ez párosulva a magasabb intelligenciával tényleg érthetetlen miért van rendellenességként nyilvántartva és nem csupán mint egy agyi variáns.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
megállapodás kérdése, honnan tekintünk valamit rendellenességnek. általában ha egy tünetegyüttes komolyan gátol valakit az eredményes hétköznapi működésében, az rendellenességnek számít. asperger szindróma esetén főleg a kommunikációs készségek, társas készségek, érzelmi készségek lemaradása miatt.
ha aspergeres társalog aspergeressel, akkor verbális félreértésekre (pl. szóképek, irónia, stb.) kisebb az esély, viszont két olyan résztvevője is lesz a beszélgetésnek, aki nehezen veszi észre magát és nehezen észleli a másik felől érkező nonverbális jeleket. szóval nem sokkal jobb a kommunikáció, mintha neurotipikussal beszélgetnének.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Nem csak azért.
Wikit idézem: "Jellemző a szociális interakciók minőségbeli hiányossága ezek közül legalább két területen: a viselkedési minta, testbeszéd zavart, például kerüli a szemkontaktust, vagy helytelenül alkalmazza a társas interakciókat szabályozó gesztusokat; kapcsolatteremtő képessége korához képest fejletlen; nincsenek spontán vágyai arra, hogy másokkal együtt tevékenykedjen; nem akar társas, vagy érzelmi kapcsolatokban részt venni.
Viselkedési mintája korlátozott, behatárolt és ismétlődő, melyre érdeklődési és aktivitási formák esetében legalább az alábbi jellemzők közül valamelyik ráillik: belefeledkezik egy vagy több sztereotipikus és korlátozott érdeklődési területbe, mely nagy mértékben eltér a normálistól; ragaszkodik speciális, semmi haszonnal nem járó rutinokhoz vagy rituálékhoz; folyamatosan foglalkozik egyes tárgyak vagy részeik vizsgálatával." És: "Azonosság az Asperger-szindróma és a jól funkcionáló autizmus között
Az Asperger-szindróma és a jól funkcionáló autizmus diagnosztikai kritériumai azonosak, egyetlen különbséggel: a jól funkcionáló autizmus egyik felismerési kitétele a megkésett beszéd, míg az aspergernél a rendes beszédfejlődés jellemző. Vita folyik arról, hogy a két megnevezést a közeljövőben egyesítsék-e, nagyfokú egyezés lévén. Mindkettőre igaz:
Az ebben szenvedők nehezen fejezik ki érzelmeiket;
Nehezen létesítenek kapcsolatot, nem szeretik a szemkontaktust, nehezen olvassák le az érzelmeket mások arcáról, ugyanez a nehézség a gesztusokat is illeti;
Jellegzetesen rázzák a kezeiket;
Gépszerű, érzelemhiányos beszéd, ill. ennek ellenkezője, az éneklős-affektált ("sing-song")– problémák a hanglejtéssel;
A rutinhoz, megszokotthoz való kényszeres vagy görcsös ragaszkodás;
Egy adott tárgy (gondolatkör, téma) iránt tanúsított megszállott érdeklődés, abban való elmélyedés, miáltal az illető az adott terület kiemelkedő ismerője, szaktekintélye lesz;
Különböző dolgok iránt tanúsított érzékenység/ellenszenv, pár példa: hang, fény, szín, szag, ruhák, ételek.".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!