A Kapitalizmus eszméje a jelenlegi világi állapotok fejlődését akadályozza, vagy még mindig több jót tesz, mint amennyi rosszat létrehoz?
"A kapitalizmus kialakulása mögött is komoly szakmai munkák vannak."
Ezeket tekinthetjük a helyes irányú "mutációknak" is, magát a rendszert az aktuális társadalmi-gazdasági helyzet hozta létre, fokozatosan, nem pedig meg lett tervezve. Természetesen a változást követő pénzügyi, politikai, munkaügyi stb. "alkalmazkodásnak" tervezettnek kellett lennie.
De a kommunizmus egy idea átültetési kísérlete volt, előre tervezve, a valós világ szituációjára ráerőltetve és nem ahhoz alkalmazkodva, ezért is bukott meg.
"Az ősközösségek sokkal több közös vonást mutatnak a kommunizmussal, mint a kapitalizmussal"
Azon egyszerű okból, mert akkor még a magántulajdon ismeretlen fogalom volt, plusz az egyenrangú hierarchia kis csoportokban még működőképes is lehet, hiszen a kis létszám alkalmas a kollektív kölcsönös és önkontrollra is.
A következő lépcső pedig tényleg nem a kapitalizmus volt, hanem a diktatúra, mindenhol, egész a görög demokráciáig (ami szintén életképtelen lett volna a rabszolgatartás kényelmi és munkaerő segítsége nélkül).
Az emberi civilizációkkal kialakult gazdasági és társadalmi rendszerek fejlődését lemérhetjük a a társadalmi rétegek (osztályok) távolságával.
A rabszolgatartó társadalomnál bizonyára jobb volt a feudalizmus, hiszen a jobbágy már mégsem volt azért rabszolga és a feudalizmusból is mindenképpen fejlődés eredménye a polgári kapitalista társadalom létrejötte, hisze a proletár már nem jobbágy-
A szocialista rendszernek lett volna a feladata, hogy továbblépést jelentsen a kapitalizmusból és annyi jót tényleg hozott, hogy a kapitalista államszerkezetű demokráciák profitáltak belőle, a klasszikus proletárság megszűnt, a legalsó néprétegek helyzete is magasabb lett, csökkentve a rétegek közötti különbséget, de sajnos maga a szocializmus nem váltotta be a reményeket, nem volt működőképes abban a formában, így meg is szűnt.
Ez nem jelenti azt, hogy a kapitalista államszervezet tökéletes, vagy egyáltalán jó, de nem tudjuk, mit hoz a jövő, mi váltja fel, megjegyzem a többi társadalmi rendekben sem tudták. Lehetetlen volt előre látni, ki fog dolgozni, ha nem lesznek rabszolgák és a jobbágyság megszűnése is hasonló kérdéseket vetett fel, talán az általános robotizáció elterjedése, a tulajdonviszonyok másképpen történő elrendezése, vagy az állam nagyobb szerepvállalása egy demokratikus társadalomban tovább csökkentheti a néprétegek között a távolságot, nem tudjuk, milyen formában oldható ez meg, hogy működjön is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!