A Hét magyar vezér feleségeinek mi volt a nevük?
Mindig is nagyon érdekelt a történelem. Főleg az ókortól az újkor elejéig. Tudom, hogy ez egy elég nehéz kérdés, mivel akkoriban a férfiaknak lehetett több feleségük is és mondjuk ha mindegyiknek volt három, az héttel megszorozva elég sok. Minden feleségnek a nevét fejben tartani nem egyszerű. De mégis várom a válaszokat!
Szép jó reggelt mindenkinek!
Álmosné, Elődné, Ondné, Kondné, Tasné, Hubáné, Töhötömné.
Bocs. De mondjuk gyanús, hogy a vezérek nevei sem stimmelnek, hisz írásos kultúránk akkor nem volt, ami fennmaradt, az más népek forrásainak fonetikus átírásaiból maradt fenn - mármint ahogy ők "kihallották" a szavakat, aztán azokból az ezer éve lejegyzett írásjelekből ejtünk mi most valamit, amin meg érződik, hogy kb. a 19. század végén még "magyarítottak" is rajta valamennyit.
És akkor nagy kérdés, hogy ha valakit csak mint "Vezér"-t emlegettek eleink az épp arra járó követnek, akkor nem hitte-e a követ, hogy ez az illető neve, nem pedig a pozíciója? Mint amikor a kisgyerek azt hiszi, hogy a szülei neve "apa", meg "anya", miközben Kovács Róbert és Kovács Róbertné Ecseki Mária lenne a nevük, csak saját otthoni közegükben nyilván nem így szólítják őket.
Aztán visszatérve a fonetikára, úgy gondoljuk, hogy az ókori latint helyesen ejtjük. A szó eleji c az "c" hang, de szó közben "K", a t a szó elején T, de szó közben c, az ae pl. a magyar é, és így tovább. Ehhez képest egyesek szerint a caesar valós ejtése közelebb áll a "kájszár" (lsd, még a germán Kaiser - császár) szóhoz, vagy pl. a latinul misézők is az olasz ejtésnek megfelelően hangoztatják a bibliai szövegeket (ezért hallatszik a mindenkori pápa beszédében egy csomó cs-hang).
De remélem, kapsz majd konkrét válaszokat is kérdésedre, ezt csak úgy érdekességként írtam.
A női történelmi nevek igazán csak ott maradtak fenn, ahol már akkoriban is jól ismert történelmi jelentőségük volt.
Leszámítva ritka régi matriarchális társadalmakat, amiknek nem nagyon maradt írásos nyoma, ez egy elég férfiközpontú világ volt.
Szóval a női "szereplők" mint adott társadalmak szerint nem fontos részletek, nem maradtak meg.
"Most akkor melyiknek higgyek?"
Senkinek se kell feltétlen hinni. Fejben kell tartani, hogy milyen lehetséges válaszaink vannak és a mostani tudásunk szerint melyik mennyire valószínű. Ez az egyik nehézség a történelemben, el kell fogadjuk, hogy ritkán vannak egyértelmű válaszaink.
Főleg hogy még a hét vezér létezése sem egyértelmű.
A korai krónikákban a "hét magyar" van említve, ami éppen úgy lehet a hét vezér, mint a hét gyászmagyar (ami ebben a formában szintén jóval későbbi).
És még ezek is évszázadokkal később keletkeztek. A ma ismert magyar őstörténet nagy része a 18.-19. századból származik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!