Az állati és az emberi kommunikáció ingerfüggő vagy ingerfüggetlen?
Ingerfüggő. Ellenkező esetben nem történik meg. Minek, ha semmi okom rá.
Mivel a kérdés nyelvtanilag zavaros, érthető úgy is, hogy a kommunikáció állat és ember között történjen. Nos a válasz az, hogy ebben az esetben is ugyanaz a helyzet.
Megjegyzés: a kommunikáció két egyed információcseréje. A beszéd ennek egyik formája. Amikor a kutyád leül eléd és várja, mit teszel, ez egy elég egyértelmű kommunikáció. Ezen túl: szigorúan elválasztandó a kommunikáció megléte attól, hogy a felek meg is értik. Ha nem, akkor értelmes lényeknél ez a kommunikáció elég rövid ideig tart.
"Az emberi nyelvi viselkedés egyik alapvető sajátossága, hogy nagyfokú ingerfüggetlenséget mutat. Ezen azt értjük, hogy – szemben a legtöbb állati kommunikációs viselkedéssel – nincs erős együtt- járás a környezetben aktuálisan jelen lévő ingerek és az aktuális nyelvi viselkedés, illetve a környezetben aktuálisan jelen lévő ingerek és a kijelentéseink tartalma között."
De...
"Összességében tehát ma már nem látjuk helyesnek azt a korábbi képet, hogy az állati jelhasználat tulajdonképpen reflexes jellegű, míg az emberi nyelvhasználat mögött igen komplex kognitív folyamatok állnak. Ma azt gondoljuk, hogy az állati jelhasználat is kognitív tevékenység, legalábbis a magasabb rendű fajoknál. Emellett azonban úgy látjuk, hogy míg az emberi nyelvhasználat igen kevéssé ingerfüggő és kevéssé modalitáskötött, addig az állati jelhasználat meglehetősen erősen determinált a környezet által, és erősen modalitáskötött."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!