Mit szóltok az új Pozsonyi csata animációs filmhez?
Érdekelnek jöhetnek a részletesebb pozitív, negatív vélemények.
Véleményem szerint nagyon kifogásolható alaptalan dolgokat állít és a megjelenése sem túl meggyőző, de érdekelnek a többi vélemények is.
Tévhitek és mítoszok a pozsonyi csatáról
A 21. század elején számos, főleg az interneten keringő legenda és mítosz keletkezett a pozsonyi csatáról, amelyek annak jelentőségét messze túlértékelik, világraszóló diadalnak állítják be, annak ellenére, hogy a korabeli forrásokban alig esik róla említés. Ezekből a mítoszokból kiindulva sokan túlzott fontosságot tulajdonítanak a pozsonyi csatának, így pl. Czakó Gábor író is,[37] vagy a magyarságkutató intézet botrányosan anakronisztikus animációja. Az természetesen tény, hogy a győzelemmel a magyarság sikeresen megszilárdította hatalmát a Kárpát-medencében, ám ennek nem volt különösebb világtörténelmi hordereje, mint az sokan hiszik vagy hangoztatják, csak a magyar történelemre nézve van jelentősége, mégis csekély forrás akad a csatáról.[38]
A legelterjedtebb téveszme, hogy a pozsonyi magyar győzelem az egyetemes hadtörténelem egyik legnagyobb bravúrjának számít. Ebből a tényszerűtlenségből kiindulva alakult ki egy torzításon alapuló mendemonda, miszerint az amerikai West Point katonai akadémián kötelező vizsga anyag a pozsonyi csata. Több nyomós ok zárja ki annak lehetőségét, hogy a modern hadtörténelem és hadászati oktatás foglalkozzék a pozsonyi ütközettel, különösen az, hogy az egykorú leírások a csatáról rendkívül szűkösek, a 15. században keletkezett részletesebb leírások valóságtartalma és tényszerűsége pedig sok kívánnivalót hagy maga után.[39]
A West Point Katonai Akadémián valóban szerepel a pozsonyi csata a konzultációs témák között, ahogy sok más magyar vonatkozású hadtörténeti esemény is. A pozsonyi csatára a középkori könnyűlovassági harcmodor kapcsán hivatkoznak, de nem része a törzsanyagnak, a kötelezően használt tankönyvekben nem fordul elő az akadémián, következésképp az ütközetről nem is tehetnek kötelező vizsgát az amerikai kadétok.[40]
A másik gyakran hangoztatott, de nem igazolt állítás, hogy a magyarok ellen vonuló nyugati sereg egyfajta összeurópai koalíciónak volt a hadereje, amelynek szándéka a magyarok fizikai megsemmisítése (kiirtása). Ennek a téveszmének az alapja a korabeli latin nyelvű források félrefordítása, ahol kiirtással azonosítanak olyan kifejezést, mely sokkal inkább jelenthet legyőzést vagy elüldözés-t.[41] A frankoknak (pontosabban a bajoroknak) inkább volt célja a dunántúli és egyes felvidéki területek visszahódítása, a magyarok onnan történő kiszorítása, vagyis a saját keleti határaik biztosítása. Nem találni tényleges említést vagy utalást arra, hogy célzott irtóhadjárat készült volna a magyarok ellen. A korabeli források is kizárólag a bajor hadseregről, illetve a bajor határőrgrófról, Liutpoldról beszélnek,[42] tehát nem a teljes Keleti Frank Királyság hadserege támadta meg a magyarokat, még kevésbé nem egy olyan sereg, amely akár több, akkori független európai államból verődött volna össze.
Négyesi Lajos is akként állapítja meg, hogy a magyarok „kiirtására” már csak azért sem gondolhattak a bajorok, mert jól ismerték a magyar katonai erényeket, azok fényében a magyarok genocídiuma lehetetlen lett volna.[43]
Mindenesetre a valószínűleg hamis népirtás-feltevésre alapozva szeretnék egyesek a pozsonyi ún. „honmegtartó” csata napját nemzeti ünneppé nyilváníttatni Magyarországon.[44][45]
#21 részemről ment a zöld. (Lévén egyik álláspontot sem tudjuk megbízhatóan ellenőrizni. Egyszerűen nincsenek korabeli és bőséges források erre vonatkozóan...)
Egyedül az utolsó ponttal kapcsolatban fejtenék ki bármiféle véleményt, álláspontot.
- Van államalapítási ünnepünk / ünnepnapunk. (Aug 20.)
De nincsen honfoglalási ünnepünk!
(Most abba ne is menjünk bele hogy nagyon is elképzelhető hogy első második vagy harmadik bejövetelnek számoljuk -e a 896 -ost. Valószínűsíthető az Attila népével és az Avarokkal is a rokonság is és szinte biztos a szövetség / szövetségesség. Nem ellenségként fogadtak akik itt éltek.)
- Alig van olyan piros betűs ünnepünk ahol számunkra pozitív dologról emlékeznénk meg, negatívról annál több.
De Lásd a románok pofátlan módon a Trianoni területszerzésük emlékére is csináltak piros betűs ünnepet és rossz néven veszik ha a romániai Magyar nem ünnepli, vagy bárki más (ország) kritizálja a dolgot.
- Nagyon kevés nyári piros betű ünnepünk van.
Pedig milyen jól jönne egy kettő még nyáron szabadság spórolásra!
Igen itt most a nép jelenlegi jólétére is gondolni kell és szóba jöhet mint érv egy ilyen nap mellett!
Az oké hogy pontos időpont sincs Júli 4. és 7. közé teszik a Pozsonyi csatát, hát akkor legyen Júli 6.
Mert nem ez a lényeg hanem hogy legyen emléke legyen ünnepnapja a dolognak.
És akkor miért is ne lehetne?
Sőt én személy szerint rögtön kettőt is csinálnék mert akkor legyen már Július 21. (Nándorfehérvári diadal) is piros betűs ünnepnap!
Mindkét napon lehetnének különböző helyszíneken várakban hagyomány őrző rendezvények, várjátékok, a hadseregünk is tarthatna bemutatókat a múzeumok extra tárlatvezetést stb
Sokan belföldről is szívesen járnak ilyesmire.
A gyerekeknek meg hatalmas élmény az ezzel járó kirándulás "zsibvásár" stb...
Turisztikai szempontból is fellendülést hozhatna ha a külföldiek és szomszédos országok lakói is idejönnek aznap kikapcsolódni.
(Több olyan ország is van a környéken ahol tartanak ilyen napot / napokat és mindegy minek az emlékére!)
Szóval szerintem nincs ezzel semmi gond sőt támogatom én is legyenek újabb piros betűs ünnepnapjaink főleg ha nyaranta lennének!
Akik itt éltek genetikai vizsgálatok alapján európai fehéremberek voltak, kivéve a kis létszámú túlélő avarok. A honfoglalók viszont félmongoloid ferdeszemű sárga emberek voltak, akik genetikailag akkora távolságra vannak a magyaroktól (azaz annyira idegenek) mint kb. a bantuk vagy a hottentották.
OLVASS: [link]
Nagy eséllyel még nyelvileg sem tekinthetők "őseinknek"
Finnugor Magyar nyelv és a honfoglalók teljesen idegen, azaz török nyelve.
OLVASS:
Nyári ünnepek a lehető legszarabbak lennének, senki sem ünnepelné mert kirándulna nyaralna külföldön vagy itthon, tehát rendkívül nehezebb lenne nagyobb közösségi megemlékezéseket tartani mint bármely más évszakban.
Pusztán csak azért csinálni még egy új ünnepet hogy mások K-európai módra szeretnek lustálkodni, és csökkentse a GDP-t ? Ez lumpenproli mentalitás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!