Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Lett volna esélye II. Lajos...

Lett volna esélye II. Lajos királynak arra,....?

Figyelt kérdés

II. Lajos királynak arra, hogy meghosszabbítása a Mátyás által 1483-ban megkötött, és folyamatosan hosszabbított fegyverszuneti szerződést?

Vagy, valahogy, kiegyezni a

I. Szulejmán szultánal, úgy, hogy ne sérüljön az ország függetlensége, és a területi integritása(magyar kézen maradjon Nándorfehérvár, és a többi déli végvárak).


2020. nov. 20. 20:34
 1/4 anonim ***** válasza:
56%

Nem.


Egyrészt II. Lajos nem volt még 100%-ig kompetens, hiszen 1506-ban született, tehát Nándorfehérvár elfogalásakor alig 15 éves volt. (Ez a helyzet nem feltétlenül segítette a sikeres védekezést)


Másrészt I Szulejmán szeretett volna háborúzni és magyarország kis ország volt a birodalmához képest, így nem lett volna túlzottan jó tárgyalási pozicióban, azaz a valódi függetlenség megtartása így se lehetett volna megoldható...


ez egyébként történelem témába való kérdés...

2020. nov. 20. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
52%

A történelem tudomány....

Nem, mégpedig sok okból. Mindenekelőtt Mátyás hatalmas és tekintélyes uralkodó volt, ugyanakkor a török állam még nem volt annyira erős, hogy nagybirodalmi terveket szőjön. Ezért Mátyás köthetett szerződést, Lajos semmiképp.

Mátyás után hatalmi vákuum keletkezett, az ország a hatalmi csetepatékba süllyedt. Hogy mennyire, azt mutatta a mohácsi hadsereg is. Hírszerzés akkor is volt, Szulejmán pontosan tudta, a pillanat alkalmas. Neki felkészült serege, világszínvonalú fegyverei voltak. A magyarok szedett-vedettek voltak (ki mer profi hadsereget álmodni polgárháborúban), fegyvereik gyengék. Ez sem jó tárgyalási pozíció.

Abban a korban a direkt erőpolitika érvényesült. Az erős támadott és hódított, a gyenge behódolt. Szerződések közel egyenlő felek között jöttek létre, mikor mindkettő tudta, a győzelem esetleges és mindenképpen pirruszi.

2020. nov. 20. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem lett volna esélye, mert a török előbb-utóbb úgyis kiprovokálta volna a háborút. Nem lett volna járható út az, hogy Magyarország egymaga hosszabbítsa a békét folyton a törökkel, mert előbb-utóbb ez a töröknek már nem volt az érdeke.


Ehelyett inkább az lehetett volna a stratégiai cél, hogy egy nemzetiközi összefogást építsenek ki a törökökkel szemben, amit igazából a maga módján a magyar politikai elit meg is próbált, de ez már más okok miatt nem járhatott sikerrel.

2020. nov. 21. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Magának II. Lajosnak nem, ő túl fiatal volt ahhoz. Az ország vezetőinek, a régensnek stb. viszont igen.

Alapvetően gyümölcsöző volt a béke mindkét fél számára. A békét pedig kölcsönösen újították meg. A birodalom ekkor már igen kiterjedt volt, sok ellenséggel, mint a Perzsa Birodalom, Spanyol Királyság, orosz fejedelemségek, nem kellett nekik még egy.

A Magyar Királyság (tipikusan a magyar történelemben) borzasztóan rosszul mérte fel az erőviszonyokat. Ekkor ugyanis kezdett kialakulni a Habsburg hegemónia, a Habsburgok megszerezték a spanyol trónt, és császárok voltak, ezzel közrefogva a Francia Királyságot. A franciák pedig szövetkeztek a törökökkel. A magyarok pedig a Habsburgokkal, hogy kiűzzék a törököt a Balkánról. Ez vezetett végül a béke felmondásához, és Mohácshoz. A Habsburgok ugyanis nem tudtak segíteni, mert el voltak foglalva a franciákkal és a vallásháborúkkal. Szulejmánnak nem volt célja Magyarország elfoglalása ezután sem, csak a vazallussá tétele, a király halálát sem kívánta, hiszen azzal egyenesen a Habsburgok ölébe rakta volna az országot, és így is lett végül. A bevonulásukra a magyar decentralizáltság miatt volt "szükség". Igazából az Oszmánoknak is csak veszteség származott az ittlétükből.

Érdekes a magyar nemesség szerepe. Ők valahogy ellenezték Zsigmond török ellenes hadjáratait, azoknak a bukása nagyban származott a magyar urak támogatásának a hiányától. Később viszont Mátyásnál azt sérelmezték, hogy Mátyás más keresztény államokkal hadakozik, nem a törökökkel. Sokáig Mátyásról azt tartották (persze a nemes "történészek") hogy elherdálta az ország vagyonát, ami nem igaz. Ő látta, hogy az is szép teljesítmény volt, hogy egy Rumélia+Anatólia birodalommal felvette a harcot az ország, de Vad Szelim birodalma már messze túlnőtt ezen az országon. Csak azt a bizonyos birodalmat, amely képes egyesíteni a régiót, a Habsburgok hozták létre, nem pedig a Hunyadiak (sajnos).

2020. nov. 22. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!