Letűnt civilizációk?
Furcsának tartom hogy a régi nagy civilizációk akik korukhoz képest hatalmas dolgokat alkottak és rendkívüli "érdekes" dolgokat vittek véghez (pl Nazca-vonalak) hogy ezek a civilizációk néha hirtelen mód letűntek, és nem marad senki közülük... miért?
esetleg még felmerülhet a földönkívüli élet mivolta is?
Attól, hogy egyes ősi civilizációk egyes dolgokban nagyot alkottak, még nem jelenti azt, hogy uralták volna a környezetüket. Épp ellenkezőleg: az ismert ősi civilizációk többségénél pontosan tudjuk, hogy hosszas háborúskodás után legyengültek és szomszádaik megsemmisítették őket, vagy a földjük elsivatagosodott ezért civilizációjuk széthullott, vagy betegségek, katasztrófák hatását nem heverte ki soha a lakosság.
Még ma, a 21. században is komplett városokat törölhet el a föld színéről egy-egy nagyobb természeti katasztrófa, egyes területeken pedig évezredek óta élő embercsoportok kezdenek el éhezni, mert megváltozott a környezetük, és már mezőgazdaságra alkalmatlan. Hiába áll rendelkezésünkre a legmodernebb technika, és sokszor nemzetközi összefogás, gyakran még így sem kerülhető el az, hogy több ezer ember pusztuljon el, vagy kelljen új helyre költöznie.
Képzeld el ugyanezt több ezer évvel ezelőtt. Egy nagyobb földrengés és az azt követő fejetlenség, éhezés és betegések egy ereje teljében lévő civilizációt is térdre kényszeríthettek, nem kellenek ehhez ufók vagy tündérek.
A régi nagy civilizációk harmatgyengék voltak. Pl. az ókori Egyiptom úgy épített lélegzetelállító piramisokat, hogy ezeken munkások százezrei dolgoztak, és az összteljesítményük néhány megawatt volt. Azaz annyi volt az egyiptomi birodalom összteljesítménye, mint az egyik hajtóműnek egy repülőgépen, amivel egy turistacsoport utazik megnézni ezeket a piramisokat.
Ennek megfelelően régi nagy civilizációk járvány, rossz időjárás vagy idegen támadás hatására könnyen, gyorsan összeomlottak. Ráadásul nem feltétlenül az a nép volt katonailag erős, amelyik maradandó dolgokat tudott építeni. Lehet, hogy egy nép nagy primitív építményeket emelt, de csak bronzfegyverei voltak és nem tudta megülni a lovat. Egy lovaglásra képes, vasfegyverekkel rendelkező félnomád nép, amely semmiféle tartós épületet nem hozott létre, egy ilyen civilizációt simán elsöpört.
Miért kell mindenhova UFO-kat képzelni?
Egyáltalán nem olyan nehéz egy nagy civilizációnak kihalni.
Gondolj csak bele, a középkorban a Pestisjárványokban Európa népességének 1/3-ada huss, kihalt és csak a szerencsén múlt, hogy a többi nem. Pedig az úgymond "csak" egy járvány volt. Ha ezt kombinálod egy kis aszállyal, egy kis földrengéssel / vulkánkitöréssel, nagyon erős lehűléssel, jégesővel, ami elveri a termést, stb akkor könnyedén 70-80% is kihalhat, ami a civilizáció végét jelenti.
Még a mai "modern", technológiailag fejlett civilizáció is majdnem kiirtotta magát többször csak a 20. században. Az első világháborúban ha bevetik nagyvárosok ellen az ideggázokat és arra ellencsapás is érkezik akkor Európának annyi. A 2. VH-ban ha a németekhez eljutott volna az a több Urán szállítmány, amit az amerikaiak elfogtak akkor valószínűleg nekik is sikerül kifejleszteni a "csodafegyvert", vagyis az atombombát és akkor a jóisten sem tudja, hogy az elborult és elkeseredett Náci vezetők ki ellen vetik be és jön-e rá ellencsapás.
Csak, hogy a ruszki-amerikai hidegháborús feszültségeket ne is említsem, átlagember el sem tudja képzelni hányszor volt az ujjuk a ravaszon a vezetőknek. hogy indítsák az interkontinentális atomrakétákat.
Szóval abba semmi meglepő nincs, hogy egy semmi kis népecske aki rajzolt 50-60 nagy rajzot a kősivatag közepén egyszercsak kihal. Megesik.
James Redfield: Mennyei prófécia.
Utolsó fejezetek.
Hú, ez nekem szakmába vág :)
A civilizációk összeomlásának van egy "sémája", így omlott össze mindegyik. Öt fontos faktor van, persze az adott esetekben van, amelyik fontosabb, van, amelyik kevésbé:
- környezetrombolás (talajerózió, vízrajz megváltozása, túlvadászat, túlhalászat, túlnépesedés, stb.)
- éghajlat megváltozása
- ellenséges szomszédok hatása
- barátságos szomszédok hatása (pl. megszűnik a kereskedelem velük)
- társadalom alkalmazkodóképessége
Általában úgy szokott ez történni, hogy kialakul egy birodalom, terjeszkedik, egyre több és több ember él ott, lepusztítják az erdőket, emiatt nem lesz talaj, vízrajzot megváltoztathatják, stb. Emiatt a birodalom elkezd gyengülni, egyre kevesebb embert képest eltartani, viszont az emberek egyre többen vannak. Általában az ilyen társadalmak nem tudnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, a régi, "nyerő" stratégiát akarják folytatni, amivel elterjeszkedtek, és nem látják, hogy az már nem jó. Egyre kevesebb az élelem, kialakul egy konstans gazdasági válság, az emberek éheznek, a legyengült emberek sokkal könnyebben halnak meg betegségekben, lázadoznak, esetleg a birodalom szétesik több részre. A kevés maradék erőforrásért pedig folyamatos háborúk alakulnak ki. Ezek miatt a lélekszám nagyon lecsökken, akár század-ezredrészére, mint korábban, hiszen az emberek vagy meghalnak, vagy elvándorolnak. Persze ez egy hosszú folyamat, nem egyik percről a másikra történik, hanem évtizedek kellenek hozzá. Így buktak el a maják, a rómaiak, az észak-amerikai indiánok, a grönlandi és az amerikai vikingek, a Húsvét-szigetek, Ruanda, stb.
Ha érdekel a téma, tudom ajánlani Jared Diamond: Összeomlás című könyvét, nagyon jó :)
A válasz írója 78%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: tegnap 13:30
És így fog elbukni a mai civilizáció is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!