Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a rendi dualizm...

Mi a különbség a rendi dualizmus és az abszolutizmus között?

Figyelt kérdés
2019. okt. 21. 15:20
 1/3 anonim ***** válasza:
72%
A rendi dualizmus egy kiindulópont, rendi dualizmusba vannak a rendek és minél többször hívják össze, általában annál gyengébb az ország, az abszolutizmus ennek utóda vagy alkotmányos királyság vagy abszolutizmus lesz belőle, az abszolutizmus olyan mint ami Ausztriába volt, kis államapparátus, birodalmiság, nagy kiterjedés, általában elavult berendezkedés, ezen államok kezdetekbe a legerősebbek voltak, később mikor beindult a gazdasági fejlődés ezen államok többnyire lemaradtak, így megfordult az erőegyensúly.
2019. okt. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
72%
gyengébb ország helyett királyt akartam írni.
2019. okt. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A rendi dualizmusban kétpólusú a hatalomgyakorlás, az állam irányításában egyaránt részt vesznek a rendek és a király. A hatalom ennek a két "oldalnak" a kezében van. Nagyon leegyszerűsítve, a törvényhozásban a rendek dominálnak, a végrehajtásban pedig az uralkodó és annak az apparátusa.


Körülbelül Európában az 1400-1500-as évekig léteztek rendi berendezkedésű államok (persze vannak kivételek, pl. Magyarországon 1848-ig...). Az ezt követő időben a mérleg nyelve valamelyik irányba elmozdult, a legtöbb országban a király és az apparátusa irányába. Azaz az uralkodók szépen fokozatosan visszaszorították a rendek beleszólását az állam ügyeibe, az országgyűlések munkáját névlegessé, súlytalanná tették, és igazából a saját, személyükhöz, mint uralkodóhoz hű államapparátussal irányították az államot, kézivezérléssel. Ez az a korszak, amikor államminiszterek, mint "szakemberek" döntöttek fontos kérdésekről, az uralkodók pedig törvény erejű rendeleteket (pátenseket) adtak ki, és így uralkodtak (ami kiváltotta az országgyűlés törvénykezését). Megnőtt a hivatali bürokrácia szerepe, de a lényeg, hogy minden hivatal, miniszter az uralkodó nevében működött, egyedül neki volt felelős. Ezt nevezzük abszolutizmusnak, ami arra utal, hogy az uralkodó nem osztozkodik a hatalmon, abszolút módon csak az övé az.


A mérleg másik nyelve a lengyel példa, ahol pont az ellenkező történt: a rendek teljes egészében korlátozták a király hatalmát, a végén a rendek által választott királynak semmilyen önálló döntése nem lehetett semmiben, mindenhez a rendek hozzájárulását kellett kérnie. Ez volt a lengyel nemesi köztársaság korszaka, aminek csúfos vége lett, a lengyel állam működésképtelenné vált, majd megsemmisült.

2019. okt. 26. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!