Mennyit jelent? Nem tudom értelmezni az ilyet: "1, 000 zsetonod van. " Most akkor ez egy vagy ezer? Miért kell a vessző egyáltalán?
zsetonból tud lenni törtszámnyi?... na, hát akkor megfejtettük.
hogy miért van ott? a vessző itt az ezres csoportokat választja el. magyarul ez nem számít szabályosnak, hiszen mi a számokon belül a vesszőt tizedesvesszőnek használjuk, az ezres elválasztó pedig szóköz v. pont volna:
"Ha a számokat számjeggyel írjuk, az öt vagy ennél több számjegyű számok írásában a számjegyeket a hátulról számított szokásos hármas számcsoportok szerint tagoljuk, s az egyes csoportokat közzel (esetleg ponttal) választjuk el egymástól, például: 20 611 vagy 20.611, 357 864 vagy 357.864, 5 602 164 vagy 5.602.164."
vannak nyelvek (pl. angol), ahol ugyanerre vesszőt használnak, így sokszor lehet magyarban is vesszővel találkozni. (felteszem, hogy ahol ezt láttad, ott nem volt a vessző után szóköz – lehet, hogy te sem írtad oda, csak a GYK okoskodta bele...)
általában nem okoz gondot, hiszen a szövegkörnyezetből kiderül (ahogy pl. a zsetonok száma is csak egész szám lehet, de szerintem egy ilyet is tudsz értelmezni, annak ellenére, hogy nem felel meg a magyar szabályoknak: 1,234.56 Ft).
ha az a kérdés, hogy általában miért van szükség ezres csoportosításra (bármilyen jelöléssel), akkor arra az a válasz, hogy szigorúan véve "szükség" nincs rá, ez egy "kényelmi szolgáltatás", hogy átláthatóbb, könnyebben olvasható legyen (nyilván minél több számjegy, annál többet segít).
megjegyzem, ha betűvel írjuk a számot, akkor is van ilyen, ez esetben kötőjellel választjuk el a csoportokat:
"Ha a tő- és sorszámneveket betűvel írjuk, kétezerig minden szám nevét egybeírjuk; ezen felül csak a kerek ezreseket és a milliósokat, például: tizennégy, nyolcszázkilencvenhat, ezerhétszázhetvenkettő, ötvenháromezer, hatvankétmillió, illetve: nyolcszázkilencvenhatodik, hatmilliomodik. Kétezren felül (kivéve az évszámokat), ha az ezres után a szám még folytatódik, az összetett számnevet a hátulról számolt szokásos hármas számcsoportok szerint tagoljuk, és a csoportok közé kötőjelet teszünk, például:
kétezer-egy
háromezer-tizenhat
negyvenhétezer-ötszázhatvanhárom
hétmillió-négyszázkilencvenezer-ötszázharminc
négyezer-hatszázötödik
de: kétezertizennégy májusában"
(Ennek megfelelően az ötezer-öt kötőjeles, de a kilencszázkilencvenkilencmilliárd egybeírandó...)
Köszönöm válaszod!
De egy baj van, még mindig nem tudom, hogy ez 1 vagy 1000.
Oké hogy zseton nem lehet törtszám, ha csak így van leírva: 1,000 ez nekem egy egészet jelent.
Bocs, csak nehéz a felfogásom és persze nem trollkodni akarok.
Amíg konkrétan nem írod le mennyi ez, addig nem tudom eldönteni.
a törtet azért írtam, mert ha nincs értelme törtszámnak (általában zseton esetén nincs), akkor miért írnának tizedes törtet?
(más szóval: ha sosincs szükség a tizedesvessző utáni számjegyekre, akkor minek írnának oda örökké három nullát fölöslegesen?... -> tehát valószínűleg nem tizedes tört)
de hogy az adott helyzetben mit jelent, azt nem tudhatom biztosan, hiszen csak te tudod, hogy miről van szó.
lehet, hogy olyan játék, ahol mégis lehet 1,684 (azaz egy egész hatszáznyolcvannégy ezred) zsetonja valakinek...
az is lehet, hogy az ezer darab zseton teljesen irreális az adott helyzetben, tehát nyilván 1 darabról van szó (akár használják a tört részt, akár nem)...
ennyiből (amennyit írtál) én sajnos nem tudom megállapítani.
szerencsére itt van a #3-as kolléga is, ő valószínűleg tudja, hogy honnan idézted. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!